Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś tłusty czwartek - święto wielbicieli słodyczy (wideo)

Fot. Kamil Nagórek
Takie pączki przygotowywali wczoraj cukiernicy w piekarni Marii Wandycz-Wolskiej w Słupsku.
Takie pączki przygotowywali wczoraj cukiernicy w piekarni Marii Wandycz-Wolskiej w Słupsku. Fot. Kamil Nagórek
Dzisiaj piekarnie i cukiernie przeżywają oblężenie. Aby zdążyć ze smażeniem pączków i faworków cukiernicy zaczęli pracę jeszcze wczoraj. To już tradycja, że w tłusty czwartek oddajemy się jedzeniu słodkości.

Tylko słupskie piekarnie usmażą dziś około 100 tysięcy pączków i 300 kilogramów faworków. W mieście sprzedawane będą także wyroby cukierni z pobliskich miast i wsi. Do tego dochodzi produkcja w domach.

Cukiernicy liczą na to, że mimo kryzysu słupszczanie nie będą oszczędzać na pączkach.

- Jeszcze 30 lat temu musieliśmy reklamować się hasłem "Pamiętaj Bartku o tłustym czwartku". Teraz już nie musimy, bo wszyscy pamiętają - mówi Zbigniew Szyca, właściciel firmy Szyca Company.

Aż 45 tysięcy pączków usmaży dziś piekarnia Klassa z Potęgowa. W zwykły dzień produkuje ich 7-8 tysięcy. - W tłusty czwartek przy pączkach pracuje 36 osób - mówi Andrzej Klassa, właściciel. - Do tego będzie jeszcze 300 kilogramów faworków i 150 kilogramów kasztanków pączkowych.

Słupską tradycją Tłustego Czwartku są Radiowe Mistrzostwa Pączkowe rozgrywane w redakcji Radia Słupsk. Dzisiaj będą organizowane już po raz dziewiąty. Rekordzistą zawodów jest Wojciech Kachnowicz z Gałęzinowa, który w ubiegłym roku zjadł 15 pączków w 10 minut.

Jak rozpoznać dobre pączki

Dobry pączek po naciśnięciu sprężynuje. Nie może być zbyt ciemny (brązowy), ani zbyt jasny. Skórka ma być dobrze przypieczona. Czytelnym znakiem dobrego pączka jest jasna obrączka. Świadczy o tym, że ciasto dobrze wyrosło i nie napiło się tłuszczu w czasie smażenia.

Historia obżarstwa

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem (Środą Popielcową) rozpoczynający ostatni tydzień karnawału. W ten dzień zwyczajowo objadamy się pączkami i faworkami (w niektórych rejonach Polski zwanych chrustem). Kiedyś w polskich domach obok słodkości przygotowywało się też tłuste kiełbasy, kasze, słoninę, skwarki i inne jak najbardziej tłuste potrawy. W regonie podkrakowskim tłusty czwartek znany jest także jako "Combrowy Czwartek", był świętem wszystkich krakowskich kramarek i służących.

Najlepszy przepis na pączki

Taki przepis na pyszne pączki przekazał naszym czytelnikom Andrzej Klassa.
- Składniki na około 25 pączków: 50 dag mąki (3 szklanki), 6 dag drożdży, 6 dag cukru (4 łyżki), 4 żółtka, 1/2 kostki masła, 200ml mleka (szklanka), 1/2 szklanki cukru pudru, sól, tłuszcz do smażenia (smalec, margaryna), powidła śliwkowe lub dżem z róży lub inny, ewentualnie łyżka spirytusu.

- Przygotowanie: Drożdże rozpuścić w połowie szklanki ciepłego mleka, dodać łyżkę cukru, łyżkę mąki, rozmieszać i odstawić na kwadrans w ciepłe miejsce.

Gdy drożdże będą rosnąć roztopić masło, a żółtka utrzeć z cukrem. Następnie zmieszać rozczyn drożdży z żółtkami i masłem, dodać resztę mąki i mleka (można dodać także łyżkę spirytusu). Ciasto wyrobić i odstawić w ciepłe miejsce na ok. pół godziny.
Gdy ciasto podwoi swą objętość rozwałkować je na stolnicy oprószonej mąką na grubość ok. 2cm. Szklanką wykrawać kółka. Na jedno z nich położyć dżem, konfiturę lub powidła, drugim przykryć i formować w ręku kulki.

Uformowane ciasto kładziemy na stolnicy oprószonej mąką i zostawiamy do wyrośnięcia. Następnie w dużym naczyniu silnie rozgrzewamy dużo tłuszczu (tak żeby ciasto w nim pływało) i smażymy w nim pączki po 2-3 minuty z każdej strony.
Po usmażeniu pączki delikatnie wyjmujemy i odkładamy na bibułę, aby odciekł z nich tłuszcz. Posypujemy cukrem pudrem i... pączki gotowe. Smacznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza