Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś Wielki Piątek - przeczytaj wypowiedzi księży

(wna)
Dziś Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Jezusa na krzyżu.
Dziś Wielki Piątek - dzień męki i śmierci Jezusa na krzyżu. kt
Wielki Piątek obchodzony jest w wielu Kościołach: rzymskokatolickim, prawosławnym, ewangelicko-augsburskim. Poniżej wypowiedzi księży.

ks. Tomasz Roda
Kościół rzymskokatolicki, duszpasterz słupskich studentów

Wielki Piątek jest dniem męki i śmierci Jezusa na krzyżu. To znak hańby, na którym oddał życie umiłowany Syn Boga, Jezus Chrystus. W tym dniu poprzez przypomnienie z Ewangelii według Świętego Jana opisu męki, ukrzyżowania i śmierci Jezusa, chrześcijanie wchodzą w tajemnicę Boga, a przede wszystkim w dramat Jego zbawienia.

Na Golgocie Bóg nieodwołalnie potwierdził swoją miłość do człowieka, zbawiając go, czyli na nowo otwierając przed nim nadzieję życia wiecznego. Dlatego w tym dniu chrześcijanie zatrzymują się na Liturgii Męki Pańskiej, adorując krzyż, święty symbol i znak rozpoczynający każdą modlitwę.
Każdy z nas powinien w tym dniu zatrzymać się przy Krzyżu i wsłuchać się w piękną antyfonę, którą kapłan śpiewa przed adoracją krzyża: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata.

ks. Mariusz Synak
Kościół prawosławny, proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Słupsku

Wielki Piątek przypomina wszystkim chrześcijanom najważniejsze wydarzenia naszej wiary, opisane w Piśmie Świętym. Wspólnota prawosławna zaczyna obchody tego dnia już w czwartek wieczorem. Czyta się wtedy w cerkwi dwanaście fragmentów pasyjnych z ewangelii, a po każdym z nich odzywa się dzwon, tyle razy, ile fragmentów już zostało odczytanych. W ten sposób wierni rozważają tajemnicę męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

W piątek wieczorem zaczyna się już obchód Wielkiej Soboty, gdy przy pobożnym śpiewie wynosi się na środek cerkwi płaszczenicę - płótno z wizerunkiem Chrystusa w grobie. Symbolizuje ono całun, w które owinięte było jego ciało. Całun ten wraca na ołtarz tuż przed sobotnią wieczorną liturgią, która rozpoczyna obchód Wielkanocy.

ks. Wojciech Froehlich
Kościół ewangelicko-augsburski, proboszcz parafii pw. św. Krzyża w Słupsku

W tym roku tak sie złożyło, że Wielki Piątek i Wielkanoc wszystkie wspólnoty chrześcijańskie obchodzą w tym samym czasie.

Wielki Piątek to dla luteran jeden z najważniejszych dni w całym roku. W tym dniu odbywa się u nas specjalne uroczyste nabożeństwo z komunią świętą. Ale nie możemy świętować tego dnia w oderwaniu od innych świąt. Bez Wielkiego Piątku nie byłoby Wielkanocy i zmartwychwstania. To na krzyżu Bóg ukazał nam pełnię swojej miłości. A my musimy wierzyć, że Chrystus dla nas
i za nasze grzechy umarł na krzyżu i przez to jesteśmy zbawieni. Śmierć Chrystusa daje nam łaskę, dzięki której bez naszego udziału, wszyscy za darmo możemy dostąpić odkupienia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza