Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziś wyłączyli telewizję analogową w regionie słupskim

Andrzej Gurba
Pan Łukasz z firmy Grupa Artmedia montuje antenę do odbioru telewizji cyfrowej.
Pan Łukasz z firmy Grupa Artmedia montuje antenę do odbioru telewizji cyfrowej. Kamil Nagórek
20 maja wyłączony został telewizyjny sygnał analogowy w stacjach nadawczych w Gołogórze, Słupsku (ul. Banacha) i w Skórowie k. Lęborka. Od tego dnia w naszym regionie będzie można oglądać tylko telewizję cyfrową.

Z tych trzech nadajników korzysta większość mieszkańców regionu słupskiego. Dodajmy jednak, że już jesienią ubiegłego roku wyłączono sygnał analogowy w stacji nadawczej Gdańsk/Chwaszczyno, z której dociera sygnał m.in. w rejon Lęborka, Nowej Wsi Lęborskiej, Cewic, Czarnej Dąbrówki, Łeby, Parchowa, Potęgowa, Studzienic i Wicka (do Lęborka i okolic dociera też sygnał ze Skórowa. Ten nadajnik ma jednak 10 razy mniejszą moc niż ten w Chwaszczynie).

Od 20 maja mieszkańcy naszego regionu nie będą mogli już obierać naziemnej analogowej telewizji. W za-
mian jest bezpłatna naziemna telewizja cyfrowa. Jeśli ktoś ma telewizor starszej generacji, to musi kupić specjalną przystawkę (dekoder), która pozwoli na odbiór sygnału cyfrowego naziemnej telewizji. Do tego trzeba dołożyć antenę. Nowe odbiorniki powinny mieć wbudowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej wykorzystujący sygnał kompresji MPEG-4.

- Dekoder można kupić już za około 100 złotych - mówi Andrzej Semenyszyn ze słupskiej firmy Elektronik Service. Cena anten jest bardzo zróżnicowna. Najtańsze kosztują kilkadziesiąt złotych. Anteny kierunkowe i ze wzmacniaczem to wydatek rzędu nawet 300 złotych.

- W niektórych miejscach w Słupsku wystarcza najzwyklejsza antena. Są jednak punkty, a jest to szczególnie centrum, gdzie trzeba zamontować silne anteny kierunkowe, aby złapać sygnał cyfrowy- mówi Wojciech Semenyszyn, instalator z firmy Eletronik Service. - Mamy teraz bardzo dużo klientów, którzy kupują telewizory, dekodery i anteny, aby móc odbierać telewizję cyfrową. Zawsze ze sobą mamy komplet kilku anten i sprawdzamy na miejscu, jaka wystarczy.

Od naszych czytelników wiemy, że niestety, nie wszędzie jest możliwość odbioru bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Ma to związek ze zbyt małą mocą nadajników i niekorzystnym ukształtowaniem terenu. W takim wypadku pozostaje, jak na razie, korzystanie z płatnych sieci kablowych oraz platform nadawców ogólnopolskich.

Naziemna bezpłatna telewizja cyfrowa to trzy multipleksy. Jako pierwszy zaczął działać Multipleks 3 (TVP 1,TVP 2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia), ale tylko z nadajnika w Chwaszczynie - od października 2010 roku. Teraz będzie taka możliwość z Gołogóry i Skórowa. M.in. te dwa nadajniki znalazły znalazły się w oficjalnym wykazie na stronie - Multipleks 3 będzie można też odbierać od 20 maja z nadajnika na Banacha, ale tylko ten, pozostałych dwóch multipleksów już nie, przynajmniej na razie - mówi Semenyszyn. - Mieszkańcy Słupska, aby odbierać programy z pozo- stałych dwóch multipleksów muszą ustawić anteny na Gołogórę.

Multipleks 2 (Polsat, TVN, TVN7, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls2, Polsat Sport News) uruchomiono z Chwaszczyna w końcu 2010 roku, a z Gołogóry i Skórowa od lipca 2011 roku. Multipleks 1 (TVP1 HD, TVP2, TVP Info, TTV, Eska TV, Polo TV i ATM Rozrywka) jest dostępny z Chwaszczyna, Gołogóry i Skórowa. Informacje są zamieszczone na stronie inter netowej.

Działa też bez płatna infolinia tel: 800 007 788.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza