Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Światowy Dzień AIDS. Zrób test na HIV

Magdalena Olechnowicz
Aleksandra Anuszewska zaprasza na bezpłatne badania w kierunku HIV. Zapewnia całkowitą anonimowość
Aleksandra Anuszewska zaprasza na bezpłatne badania w kierunku HIV. Zapewnia całkowitą anonimowość Łukasz Capar
W 2018 roku na terenie województwa pomorskiego zarejestrowano 64 przypadki nowo wykrytych zakażeń HIV i 3 przypadki zachorowania na AIDS.

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Choć o chorobie nie mówi się dziś tyle, co jeszcze parę lat temu, zakażeń wirusem HIV i zachorowań na AIDS rokrocznie systematycznie przybywa.

- W przeważającej liczbie przypadków zakażeń HIV nie posiadamy informacji o przynależności osób zakażonych do grup ryzyka. W 2018 roku tylko w około 30 procentach została określona przynależność do grup ryzyka, 15 na 20 osób wskazało kontakty homoseksulane jako najbardziej prawdopodobną drogę zakażenia, pozostałe pięć osób wskazało kontakty heteroseksualne - mówi Anna Obuchowska, zastępca pomorskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

W sumie od 1988 r. do 15 listopada 2018 roku na terenie województwa pomorskiego zarejestrowano 971 przypadków nowo wykrytych zakażeń HIV i 330 przypadków zachorowań na AIDS.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że w kraju, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 lipca 2018 r. (przy uwzględnieniu korekt i uaktualnień danych, w tym eliminacji podwójnie zarejestrowanych przypadków), stwierdzono zakażenie HIV u 23 311 obywateli Polski i u osób innego obywatelstwa przebywających na terenie Polski. Wśród ogółu zarejestrowanych zakażonych było co najmniej 6367 zakażonych w związku z używaniem narkotyków, 1799 zakażonych poprzez kontakt heteroseksualny oraz 3634 poprzez kontakt seksualny pomiędzy mężczyznami. Ogółem odnotowano 3627 zachorowań na AIDS, 1398 chorych zmarło.

Zrób test na HIV

Badania w kierunku HIV można zrobić za darmo, anonimowo i bez skierowania w Punkcie Diagnostyczno-Konsultacyjnym w Słupsku, przy ul. Tuwima 23. Punkt czynny jest przez cały rok we wtorki i w czwartki w godz. 15-19. - Test w kierunku HIV powinien zrobić każdy, kto kiedykolwiek uprawiał seks z przygodnymi osobami, oraz homoseksualiści. Dziś to są właśnie największe grupy ryzyka - mówi Aleksandra Anuszewska, doradca w punkcie diagnostyczno-konsultacyjnym w Słupsku.

Do badania, które wykonywane jest z krwi, nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie trzeba być na czczo. Przed nim wypełnia się ankietę umożliwiającą oszacowanie ryzyka zachorowania. Oczywiście anonimowo. Wynik jest znany już w kolejnym dniu pracy laboratorium. Ważne jest wykrycie w porę wirusa HIV, zanim spowoduje on AIDS. Dziś jego nosicielstwo nie oznacza tragedii, a życie jak z każdą inną chorobą cywilizacyjną. Chory, owszem, musi przez cały czas być pod opieką lekarza i stale przyjmować leki, ale stosując się do tego, może dożyć poważnego wieku. Dla wiarygodności badania bardzo ważne jest, kiedy osoba podejrzewająca, że mogła zarazić się wirusem, zdecyduje się zrobić badania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza