Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzisiaj Światowy Dzień Mokradeł. Polecamy ścieżkę turystyczną Bagno Kusowo. O każdej porze roku (ZDJĘCIA)

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
2.02.2023 r. obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Na Pomorzu, w gminie Szczecinek, jest bagienna trasa turystyczna "Bagno Kusowo".
2.02.2023 r. obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Na Pomorzu, w gminie Szczecinek, jest bagienna trasa turystyczna "Bagno Kusowo". Fot. Andrzej Gurba
Dzisiaj (2.02.2023 r.) mokradła i bagna mają swoje święto. Światowy Dzień Mokradeł obchodzony jest od 1997 r. Z tej okazji polecamy "Bagno Kusowo". To rezerwat z pięknym turystycznym szlakiem w gminie Szczecinek. Ciekawy o każdej porze roku.

Już czas na przywrócenie mokradeł

"Już czas na przywrócenie mokradeł". To hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł. I trudno nie dostrzeć ważnej roli, jaką mokradła i bagna spełniają w ekosystemie. To m.in. zdolność magazynowania wody oraz obszary, które stanowią jedno z najlepszych środowisk dla ptactwa wodnego.

Dzień (2.02) nie jest przypadkowy. Nawiązuje do podpisania w 1971 konwencji ramsarskiej, która definiuje mokradło oraz wskazuje działania na rzecz ochrony terenów podmokłych.

Dodajmy, że Ministerstwo Infrastruktury przewiduje już w tym roku szeroki zakres prac związanych z odtwarzaniem mokradeł, tworzeniem polderów oraz stref buforowych.

Na ścieżkę najlepiej w kaloszach

A tymczasem zapraszamy do Rezerwatu "Bagno Kusowo". Na ścieżkę przyrodniczą najlepiej wybrać się w kaloszach. Na częściowo podmokłym terenie są kładki, ale miejscami trzeba nieco obuwie zamoczyć, szczególnie wtedy, gdy zaczyna się bagienny bór. Ścieżka, poza krótkim dojściem, jest pętlą o długości około 2,5 km. Atrakcyjną przyrodniczo.

Rezerwat ma 318 ha powierzchni

Rezerwat utworzono w 2005 r. Ma 318 ha powierzchni. Chroni jedno z najlepiej zachowanych w Polsce torfowisk wysokich typu bałtyckiego. Olbrzymia kopuła torfu porośnięta jest bezleśnymi mszarami (bażyna, rosiczka, żurawina) i bagiennym borem. Ścieżka biegnie skrajem rezerwatu. Większość rezerwatu nie jest dostępna turystycznie. Jego północna część ma pozostać sanktuarium przyrody i domem dla ptactwa (jeziorka, rzadkie rośliny). Dodajmy, że na tym terenie w czasie drugiej wojny światowej wydobywano torf. Dzisiaj już praktycznie nie ma śladów tego wydobycia.

Bagno Kusowo leży w gminie Szczecinek. Najlepszy dojazd jest z krajowej 11. Należy skręcić do Dalęcina, a później w stronę Kusowa. Niedaleko przed tą wsią jest leśny parking przy drodze asfaltowej, a po drugiej stronie tablica informacyjna o rezerwacie. Wchodzimy do lasu przy tej tablicy. Na ścieżce, poza tablicami informacyjno-edukacyjnymi, są drogowskazy.

2.02.2023 r. obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł. Na Pomorzu, w gminie Szczecinek, jest bagienna trasa turystyczna "Bagno Kusowo".

Dzisiaj Światowy Dzień Mokradeł. Polecamy ścieżkę turystyczn...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza