Edward Zdrojek przedstawia swoją koncepcję rozwiązania problemu odpadów

Zbigniew Marecki
Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, urząd może ustalać opłaty za śmieci: od liczby mieszkańców, zużycia wody, powierzchni lokalu lub gospodarstwa domowego. Słupski magistrat wybrał metodę ustalania opłat za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody, którą planuje wprowadzić od czerwca 2020 roku. Dla mnie ten sposób nie jest do zaakceptowania z wielu powodów, o których pisałem we wcześniejszych wypowiedziach. Dlatego przedstawię w paru punktach moje propozycje obejmujące całość zagadnienia radzenia sobie z powyższym problemem - napisał do naszej redakcji Edward Zdrojek, słupski przedsiębiorca.

W dalszej części jego listu czytamy: Ustalmy na początek , co to są odpady ? Według uproszczonej definicji odpady są to – „nieprzydatne, uciążliwe dla środowiska przedmioty oraz substancje stałe, powstające bytowania i działalności człowieka.” Nie będę zajmował się odpadami przemysłowymi, bo to zupełnie inne zagadnienie, ale wyłącznie tymi, które od zawsze produkujemy w naszych gospodarstwach domowych w całym kraju. Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zobowiązuje nas, mieszkańców bloków i domów jednorodzinnych, do segregowania śmieci.

Aby obniżyć koszty zagospodarowania (wywozu) odpadów, należy przede wszystkim zmniejszyć ich ilość. Nie wszystko, co wyrzucamy, musi być od razu odpadem. 1. Śmieciami nie są odpadki organiczne z kuchni, jak obierki po ziemniakach, warzywach, resztki jedzenia, a także skoszona trawa, chwasty i inne odpady zielone. Dlatego właściciele domów jednorodzinnych powinni składować je w małym kompostowniku i wykorzystać jako nawóz. W ten sam sposób można zagospodarowywać odpadki zielone na osiedlach, tworząc kompostowniki dostępne dla mieszkańców. Takie podejście ma charakter edukacyjny i oszczędnościowy. 2. Nie powinny być odpadem butelki plastikowe, szklane oraz niektóre słoiki (np. po jogurtach). Miliony butelek powodach mineralnych, napojach, sokach, piwie itp. zalegają w śmietnikach, za których wywóz musimy zapłacić. Jeżeli przyjmiemy, że przeciętny mieszkaniec wyrzuca tygodniowo 6 butelek, to wciągu roku w Słupsku wyrzucamy 27 144 000. Oczywiście są to dane tylko szacunkowe. Rzeczywiste liczby są zapewne dużo większe. Opakowania te powinny być obowiązkowo skupowane przez duże sklepy znanych powszechnie marek niemieckich, portugalskich, francuskich i polskich (małych to nie dotyczy). 3. Wielkim nadużyciem w naszym państwie jest to, że w każdym produkcie, który kupujemy w butelkach i słoikach, zawarta jest opłata recyklingowa. Wyrzucając opakowanie naśmieci, ponownie płacimy za ich wywóz i przetworzenie. Można powiedzieć, że jesteśmy okradani z kaucji za opakowanie, która nie jest zwracana, a którą płacimy.

Czytaj także

Tak być nie powinno inie musi. Gminy, na terenie których działają ww. sieci sklepów, powinny np. przed wydaniem pozwolenia na budowę zobowiązać inwestora do montażu automatycznych urządzeń do skupu opakowań szklanych i plastikowych. Natomiast działającym już sklepom dać propozycję „nie do odrzucenia”. System skupu opakowań plastikowych i szklanych doskonale działa w Niemczech. Zwracając opakowanie w automacie zamontowanym w sklepie, skanowany jest kod kreskowy na podstawie którego rozpoznawany jest materiał, z jakiego wykonane jest opakowanie i określana jest cena skupu: 8, 16 czy 25 eurocentów.

Największa kaucja zwracana jest za plastikowe butelki, co ma głęboki sens. W ten sposób edukuje się społeczeństwo w zakresie segregowania opadów z korzyścią dla środowiska i kieszeni mieszkańców. Rozmowa urzędników z niemieckimi, francuskimi czy portugalskimi sieciami sklepów może być więc krótka i na temat, ponieważ wszystkie sieci sklepów mają bardzo bogate, wieloletnie doświadczenie w krajach, z których pochodzą. 4. I na koniec temat, który wg naszych radnych i urzędników miejskich jest najtrudniejszy i powoduje coroczny wzrost kosztów za wywóz śmieci - identyfikacja liczby mieszkańców zobowiązanych do wnoszenia opłaty. Zgodnie z ustawą wszyscy mieszkańcy bloków oraz domów jednorodzinnych muszą składać deklarację, na podstawie której gminy ustalają opłatę za wywóz śmieci (wyłącznie segregowanych). Problemem dla urzędników, wpływającym na wzrost kosztów wywozu odpadków jest „rozpłynięcie się w eterze” 10 tysięcy mieszkańców Słupska. Urzędnicy są przekonani, że powinno być 87 tysięcy mieszkańców, a jest 78 tys. wg deklaracji tzw. śmieciowych.

Nie mają sposobu na ich identyfikację - stąd pomysł na powiązanie opłaty zaśmieci z ilością zużywanej wody. Rozwiązanie problemu przedstawiam poniżej. Zakładam, że problem nie dotyczy mieszkańców domków jednorodzinnych, ponieważ ich ogranicza wielkość zakupionego lub wydzierżawionego pojemnika (pojemników) na śmieci. Poza tym ich pojemniki przeważnie są chronione za ogrodzeniem, więc sąsiad ani przypadkowy przechodzień nie podrzuci im śmieci. Pozostał więc nam problem z identyfikacją mieszkańców w budynkach wielorodzinnych. Ale to też nie jest skomplikowany dla władz problemem, ponieważ: a) budynki wielorodzinne w każdym mieście są wspólnotami posiadającymi zawsze zarządcę b) wspólnoty posiadają specjalnie wyznaczone miejsca własne pod śmietniki lub jedno dla kilku wspólnot. Co więc należy zrobić, aby system opłat za wywóz śmieci liczony „od głowy”, czyli tak jak teraz, zadziałał? 1. Należy przydzielić każdej wspólnocie miejsce nagromadzenie odpadków (ogrodzone i z utwardzonym podłożem), do którego dostęp będą mieli wyłącznie członkowie wspólnoty (np. furtka zamykana na klucz).

2. Upublicznić w siedzibie wspólnoty lub w siedzibie zarządcy spis deklaracji złożonych przez mieszkańców. Ponieważ obowiązuje RODO, więc spis nie musi zawierać nazwisk a,wyłącznie numer lokalu i liczbę zadeklarowanych mieszkańców. Spis taki może być również ogólnie dostępny w formie elektronicznej na stronach urzędu gminy - miasta oraz na stronach internetowych np. ZIM-u. I to już wszystko. PROBLEM został rozwiązany. Oczywiście zaraz zostanie podniesiony przez urzędników i radnych temat kosztów budowy czy ogradzania miejsc składowania odpadów (śmietników). Uważam, że te koszty powinien ponieść urząd miasta sam lub podzielić go ze wspólnotami. Tak jest w większości krajów Unii Europejskiej. Podsumowując temat, należy: 1. Doprowadzić do ograniczenia ilości produkowanych śmieci poprzez kompostowanie odpadów organicznych i pochodzenia roślinnego oraz wprowadzić dla sklepów wielkopowierzchniowych obowiązkowy zakup i montaż automatów do skupu butelek plastikowych i szklanych. 2. Upublicznić wiedzę na temat liczby mieszkańców deklarowanych przez poszczególne wspólnoty, jako najmniejsze jednostki rozliczeniowe wnoszące opłaty za wywóz śmieci. Członkowie wspólnot mają doskonałe rozeznanie, ilu mają mieszkańców i za ilu płacą. Wdrożenie powyższych rozwiązań spowoduje, że system poboru opłat będzie sprawiedliwy i czytelny. A dzięki prawidłowemu określeniu, co jest odpadem, a co opakowaniem zwrotnym, zaoszczędzimy miliony złotych. Na koniec trochę prywaty. Jeżeli powstaną ogrodzone i zabezpieczone miejsca składowania odpadów zarządzane przez poszczególne wspólnoty, zobowiązuję się do wdrożenia (o ile radni i władze miasta wyrażą zgodę) systemu identyfikacji zapełnienia pojemników z odpadami, co pozwoli na odbieranie śmieci przez specjalistyczną firmę wyłącznie wtedy, gdy pojemnik się zapełni.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 41

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
11 stycznia, 20:45, Gość:

Popieramy propozycje zawarte w artykule. Przed wielu laty dzieci zbierały makulaturę i zanosiły do szkoły lub do punktu skupu, butelki szklane też były sprzedawane, metal zbierali złomiarze, a suche pieczywo i obierki kompostowało się na działce lub oddawało jakiemuś hodowcy zwierząt, i NIC SIĘ NIE MARNOWAŁO. Nie było plastikowych opakowań i woreczki foliowe nie były roznoszone przez wiatr, a zakupy pakowano w papier. Teraz nic się nikomu nie opłaca i tylko coraz więcej nakazów i obciążeń.

Więc sortuj, sortuj, sortuj. Gdy wszystko uczciwie już posortujesz my to zabierzemy i sprzedamy, a tobie w nagrodę podwyższymy opłaty śmieciowe. Cieszysz się ?.

G
Gość

Popieramy propozycje zawarte w artykule. Przed wielu laty dzieci zbierały makulaturę i zanosiły do szkoły lub do punktu skupu, butelki szklane też były sprzedawane, metal zbierali złomiarze, a suche pieczywo i obierki kompostowało się na działce lub oddawało jakiemuś hodowcy zwierząt, i NIC SIĘ NIE MARNOWAŁO. Nie było plastikowych opakowań i woreczki foliowe nie były roznoszone przez wiatr, a zakupy pakowano w papier. Teraz nic się nikomu nie opłaca i tylko coraz więcej nakazów i obciążeń.

w
wdowa emerytka
15 grudnia, 22:57, Emerytka -wdowa:

Wiesz "AROGANCKI MYŚLICIELU", e twoje myślenie sprowadza do tego, aby obciążyć za śmieci osoby samotne, które nie za swoją wolą zamieszkują mieszkania o większej powierzchni.Pytam "TOTALNY DE**LU"!!!, dlaczego osoby starsze (samotne) mają płacić haracz za innych???, za tych, co w podobnym lokalu zamieszkuje ich od 5 do 7 osób i więcej.

Czy to ich(samotnych) wina, że życie się to jak toczy, że dzieci odchodzą na swoje, że wyjeżdżają do innych miast lub kraju, a na koniec, że odchodzą małżonkowie (umierają) i pozostaje się na mieszkaniu takim jakim jest????. Pomyśl GŁ**KU jeden z drugim o tym, chyba, że masz w głębokim powazaniu swioch rodziców na przyszłość, gdy "PERFIDNY LOS ", każe ci niespodziewanie odejść.

Mam nadzieję , że do czeluści piekielnych za twoją arogancję i chamstwo okazywane innym ludziom!!!!

24 grudnia 2019, 09:55, Gość:

Biedna emerytko wdowo , zamień mieszkanie na mniejsze !

Będziesz miała mniej metrów do sprzątania , a i opłaty mniejsze będą .

Wreszcie odpoczniesz i humor Ci się poprawi .

De*ilu, to i tak nic nie zmieni, gdy komuś wpadnie do tępego "ŁBA", wprowadzić opłaty od lokalu, a nie od osoby.

Nie chlaj więcej (nie ćpaj) i nie wypisuj głupot!!!!

G
Gość
16 grudnia, 18:21, Gość:

Również uważam, że rozliczenie na podstawie zużycia wody jest póki co najlepszym rozwiązaniem, ale...

1) Jaka obowiązywać będzie stawka za m^3 wody? Wszyscy pitolą, a konkretów brak!

2) Co z podgrzaniem wody (tzw. ciepła woda)? Na chłopski rozum traktować to należy jako podgrzanie (użytej już) zimnej wody, ale jak będzie tutaj?

3) Co z centralnym ogrzewaniem - czy też będzie to zaliczane jako "zużycie wody"?

18 grudnia, 08:21, zxcv:

W centralnym ogrzewaniu jest obieg zamknięty, jeśli nie wiesz takich rzeczy to lepiej w ogóle się nie wypowiadaj na temat wyliczeń. Bo aż strach pomyśleć co byś wyliczył.

Tym się nie martw. Tobie też policzą. (Raczej więcej niż mniej.)

G
Gość
16 grudnia, 7:44, Gość:

Popieram to co Pan napisał Panie Edwardzie. Szkoda, że tak logicznie myślący ludzie nie władają naszym miastem. Przy okazji wprowadzenia kaucji zwrotnej za opakowania zmniejszy się zaśmiecenie środowiska. Pamiętam czasy gdy jako dziecko chodziliśmy z kolegami po polach, łąkach i lasach i zbieraliśmy butelki, żeby oddać do skupu i zarobić w ten sposób parę złotych.

niestety lewactwo zbratalo sie z komuchami i tylko doic by chcialo mieszkancow dupska

G
Gość

dobrze napisane.ale w ratuszu co drugi to bezmozgowiec ,albo gacie trzesa sie przed mafia pelowskich urzednikow jak np dobkowski partyjny skoczek i kombinator....

G
Gość

"""Słupski magistrat wybrał metodę ustalania opłat za śmieci w powiązaniu ze zużyciem wody, którą planuje wprowadzić od czerwca 2020 roku. """

---------------------------

Czy nie będzie powiązać ilość śmieci z kilogramami odchodów ? Te raczej produkuje się równomiernie (poza chwilową obstrukcją). Będzie to bardziej sprawiedliwe, bo raczej nikt ci nie podrzuci prywatnego g... . A poza tym jak się uda, to pracujący będą mogli to cichcem zostawiać w swojej firmie, i będzie taniej. (To dla oszczędnych.)

G
Gość
15 grudnia, 22:57, Emerytka -wdowa:

Wiesz "AROGANCKI MYŚLICIELU", e twoje myślenie sprowadza do tego, aby obciążyć za śmieci osoby samotne, które nie za swoją wolą zamieszkują mieszkania o większej powierzchni.Pytam "TOTALNY DE**LU"!!!, dlaczego osoby starsze (samotne) mają płacić haracz za innych???, za tych, co w podobnym lokalu zamieszkuje ich od 5 do 7 osób i więcej.

Czy to ich(samotnych) wina, że życie się to jak toczy, że dzieci odchodzą na swoje, że wyjeżdżają do innych miast lub kraju, a na koniec, że odchodzą małżonkowie (umierają) i pozostaje się na mieszkaniu takim jakim jest????. Pomyśl GŁ**KU jeden z drugim o tym, chyba, że masz w głębokim powazaniu swioch rodziców na przyszłość, gdy "PERFIDNY LOS ", każe ci niespodziewanie odejść.

Mam nadzieję , że do czeluści piekielnych za twoją arogancję i chamstwo okazywane innym ludziom!!!!

Biedna emerytko wdowo , zamień mieszkanie na mniejsze !

Będziesz miała mniej metrów do sprzątania , a i opłaty mniejsze będą .

Wreszcie odpoczniesz i humor Ci się poprawi .

G
Gość
16 grudnia, 18:21, Gość:

Również uważam, że rozliczenie na podstawie zużycia wody jest póki co najlepszym rozwiązaniem, ale...

1) Jaka obowiązywać będzie stawka za m^3 wody? Wszyscy pitolą, a konkretów brak!

2) Co z podgrzaniem wody (tzw. ciepła woda)? Na chłopski rozum traktować to należy jako podgrzanie (użytej już) zimnej wody, ale jak będzie tutaj?

3) Co z centralnym ogrzewaniem - czy też będzie to zaliczane jako "zużycie wody"?

18 grudnia, 8:21, zxcv:

W centralnym ogrzewaniu jest obieg zamknięty, jeśli nie wiesz takich rzeczy to lepiej w ogóle się nie wypowiadaj na temat wyliczeń. Bo aż strach pomyśleć co byś wyliczył.

Otwarty obieg... niewiele, ale wciąż.

z
zxcv
16 grudnia, 18:21, Gość:

Również uważam, że rozliczenie na podstawie zużycia wody jest póki co najlepszym rozwiązaniem, ale...

1) Jaka obowiązywać będzie stawka za m^3 wody? Wszyscy pitolą, a konkretów brak!

2) Co z podgrzaniem wody (tzw. ciepła woda)? Na chłopski rozum traktować to należy jako podgrzanie (użytej już) zimnej wody, ale jak będzie tutaj?

3) Co z centralnym ogrzewaniem - czy też będzie to zaliczane jako "zużycie wody"?

W centralnym ogrzewaniu jest obieg zamknięty, jeśli nie wiesz takich rzeczy to lepiej w ogóle się nie wypowiadaj na temat wyliczeń. Bo aż strach pomyśleć co byś wyliczył.

z
zxcvb
17 grudnia, 18:42, słupszczanin:

Czyli, że jak podlewamy ogrody od wiosny do lata, to nie produkujemy odpadów, bo woda, to nie odpad. To za co płacić ? Skandalicł prezydenta i wszystkich radnych. Czy wy myslicie, że słupszczanie są głupimi ludźmi ? Pewnie to prezes wodociagów wymyślił, bo sprawdził, że zużycie wody wzrasta z roku na rok, a mieszkańców ubywa, to warto w taki sposób naliczać opłaty za wywz śmieci. Bedę pierwszy, który zaskarży uchwałę !

17 grudnia, 19:44, Gość:

Słupszczanie nie są głupimi ludżmi , ale Ty na pewno jesteś.Osoba która podlewa swój ogródek od wiosny do jesieni płaci również za ścieki w tej samej ilości.Sprawdż ile płacisz za 1 m3 ścieków, i tu masz większe pole do oszczędności.

Ty głupoty piszesz, jeśli masz kran bez odpływu do podlewania ogrodu i jest on opomiarowany, to liczona jest tylko woda bez ścieków!

z
zxcv
17 grudnia, 18:42, słupszczanin:

Czyli, że jak podlewamy ogrody od wiosny do lata, to nie produkujemy odpadów, bo woda, to nie odpad. To za co płacić ? Skandalicł prezydenta i wszystkich radnych. Czy wy myslicie, że słupszczanie są głupimi ludźmi ? Pewnie to prezes wodociagów wymyślił, bo sprawdził, że zużycie wody wzrasta z roku na rok, a mieszkańców ubywa, to warto w taki sposób naliczać opłaty za wywz śmieci. Bedę pierwszy, który zaskarży uchwałę !

17 grudnia, 19:44, Gość:

Słupszczanie nie są głupimi ludżmi , ale Ty na pewno jesteś.Osoba która podlewa swój ogródek od wiosny do jesieni płaci również za ścieki w tej samej ilości.Sprawdż ile płacisz za 1 m3 ścieków, i tu masz większe pole do oszczędności.

Ty głupoty piszesz, jeśli masz kran bez odpływu do podlewania ogrodu i jest on opomiarowany, to liczona jest tylko woda bez ścieków!

G
Gość
17 grudnia, 18:42, słupszczanin:

Czyli, że jak podlewamy ogrody od wiosny do lata, to nie produkujemy odpadów, bo woda, to nie odpad. To za co płacić ? Skandalicł prezydenta i wszystkich radnych. Czy wy myslicie, że słupszczanie są głupimi ludźmi ? Pewnie to prezes wodociagów wymyślił, bo sprawdził, że zużycie wody wzrasta z roku na rok, a mieszkańców ubywa, to warto w taki sposób naliczać opłaty za wywz śmieci. Bedę pierwszy, który zaskarży uchwałę !

Słupszczanie nie są głupimi ludżmi , ale Ty na pewno jesteś.Osoba która podlewa swój ogródek od wiosny do jesieni płaci również za ścieki w tej samej ilości.Sprawdż ile płacisz za 1 m3 ścieków, i tu masz większe pole do oszczędności.

s
słupszczanin

Czyli, że jak podlewamy ogrody od wiosny do lata, to nie produkujemy odpadów, bo woda, to nie odpad. To za co płacić ? Skandalicł prezydenta i wszystkich radnych. Czy wy myslicie, że słupszczanie są głupimi ludźmi ? Pewnie to prezes wodociagów wymyślił, bo sprawdził, że zużycie wody wzrasta z roku na rok, a mieszkańców ubywa, to warto w taki sposób naliczać opłaty za wywz śmieci. Bedę pierwszy, który zaskarży uchwałę !

G
Gość
16 grudnia, 18:21, Gość:

Również uważam, że rozliczenie na podstawie zużycia wody jest póki co najlepszym rozwiązaniem, ale...

1) Jaka obowiązywać będzie stawka za m^3 wody? Wszyscy pitolą, a konkretów brak!

2) Co z podgrzaniem wody (tzw. ciepła woda)? Na chłopski rozum traktować to należy jako podgrzanie (użytej już) zimnej wody, ale jak będzie tutaj?

3) Co z centralnym ogrzewaniem - czy też będzie to zaliczane jako "zużycie wody"?

Stawkę za m^ zużytej wody, wystarczy tylko zimnej, trzeba wyliczyć podobnie jak odpłatność od osoby tylko trochę inaczej tzn.Ogólny koszt wyprodukowanych odpadów dzielimy przez całkowitą ilość zużytej wody i uzyskuje się wartość jednego metra sześciennego wody jako wspoółczynnik do rozliczenia wskazań indywidualnych wodomierzy. To nie jest to samo co odpłatność za zużycie wody.Takie rozliczenie ujawni te brakujące 10 tyś mieszkańców i może się okazać,że odpłatność będzie porównywalna ale sprawiedliwa

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3