Egzamin ósmoklasisty - stres u nastolatka
Dane statystyczne pokazują, że już co piąty nastolatek ocenia swoje zadowolenie z życia na... niskie. Wynika to między innymi z presji wywieranej przez rodziców i nauczycieli. Gonitwa po jak najlepsze oceny i wysokie wyniki na egzaminie może sprawić, że młoda osoba poczuje ogromną presję, z którą sama nie jest w stanie sobie poradzić.
Dlatego tak ważne jest wsparcie najbliższych w tym trudnym dla każdego nastolatka czasie. O tym, jak mu pomóc będąc rodzicem lub pedagogiem przeczytacie tutaj:
Stres przed egzaminem - jak go rozpoznać?
Całe szczęście istnieje mnóstwo sposobów, które sami nastolatkowie mogą zastosować, aby zminimalizować odczuwany stres. Są to sposoby doraźne, które należy wcielić w życie zawsze wtedy, gdy pojawią się pierwsze objawy nerwów. Jak je rozpoznać? Należą do nich m.in.:
- bóle głowy, brzucha, mdłości
- bezsenność
- impulsywność
- znaczne obniżenie nastroju
- obojętność
Obniżone samopoczucie w tym czasie jest normalną reakcją organizmu na intensywny i długotrwały stres. Nasila się on przede wszystkim w okresie tuż przed zakończeniem danego etapu nauki - zazwyczaj wieńczonego dużym egzaminem z całej zdobytej przez ten czas wiedzy. Sytuacji nie poprawia fakt, że uzyskany wynik może w istotny sposób zaważyć na dalszych losach edukacyjnych ucznia.
Jest to presja, z którą poradziłoby sobie nawet niewielu dorosłych.
Stres przed egzaminem ósmoklasisty - jak go pokonać?
Na kilka dni przed samym egzaminem warto zastosować metody relaksacyjne, które pomogą uczniowi opanować nerwy.
Sposoby na relaks przed egzaminem - LISTA
1. SEN
Należy pamiętać, że żadna metoda relaksacyjna nie zadziała, jeżeli nasze ciało i umysł się nie zregeneruje. Proces odpoczynku zachodzi właśnie podczas snu, gdy nasz umysł wycisza się, a ciało regeneruje. Zadbaj więc o odpowiednią ilość snu każdego dnia - ok. 8 godzin. Warto również stosować drzemki, gdy tylko poczujesz zmęczenie.
2. ODDECH
Świadome oddychanie jest jedną z najpopularniejszych metod relaksacyjnych. Działa doskonale przy atakach paniki oraz przy długotrwałym stresie.
Kiedy poczujesz, że niepewność zaczyna brać nad tobą kontrolę zamknij oczy, połóż dłonie na brzuchu lub klatce piersiowej i wykonuj głębokie wdechy nosem i długie wydechy ustami.
3. PRZYGOTOWANIE
Ważne jest to, aby przed samym egzaminem być pewnym, że o nic nie musisz się już martwić. Wieczorem przygotuj ubrania, które włożysz następnego dnia, spakuj torbę ze wszystkimi niezbędnymi rzeczami i upewnij się, że dojedziesz na miejsce nieco wcześniej. Dzięki temu rano, w dzień egzaminu unikniesz chaosu, popłochu i paniki.
4. SPORT
Ćwiczenia fizyczne są doskonałą metodą na pokonanie stresu. Kiedy się męczymy, nasz organizm wydziela endorfiny, które znane są jako hormon szczęścia. Najlepszym pomysłem będzie aktywność na świeżym powietrzu - jogging, długi spacer, joga.
5.OTOCZENIE
Na kilka dni przed egzaminem staraj się unikać negatywnych bodźców. Usuń się z grup i forum internetowych, na których uczniowie nawzajem napędzają swój stres. Otaczaj się bliskimi i przyjaciółmi. Jeżeli temat egzaminów cię stresuje, nie musisz o nim rozmawiać. Poinformuj o tym swoich bliskich i skierujcie konwersację w inną stronę.
Jeżeli te metody nie pomogą, nie bójcie się sięgnąć po pomoc specjalisty. To może być chociażby porada szkolnego psychologa, lub rozmowa ze specjalistą, których można znaleźć pod jeden z tych numerów telefonów:
Towarzystwo Pomocy Młodzieży: 22 887 88 05 lub 508 350 320
Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom: 56 652 23 94
Telefon Zaufania dla Młodzieży: 116 111
Telefon dla Rodziców i Nauczycieli: 800 100 100.
- Egzamin ósmoklasisty 2023. Niezbędnik ucznia. Harmonogram, terminy i wytyczne!
- Egzamin ósmoklasisty 2023 - te strony internetowe pomagają w nauce!
- Stres przedegzaminacyjny - jak go opanować? Porady
- Egzamin ósmoklasisty - matematyka. To trzeba umieć
- Egzamin ósmoklasisty próbny - obowiązkowy? Daty, arkusze, powtórki
- Egzamin ósmoklasisty 2022. To musisz wiedzieć o teście
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?