Egzamin ósmoklasisty. W poniedziałek próbny z języka polskiego, we wtorek z matematyki, w środę z angielskiego

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Dzisiaj, w poniedziałek, 30 marca, odbył się próbny egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Uczniowie zdawali go zdalnie, zasiadając przed komputerami w domach o godz. 9.

Arkusze zostały udostępnione na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Niestety, strona nie działała. Arkusze były jednak dostępne także na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych, skąd można je było pobrać. Wciąż jednak nie ma decyzji, w jakiej formie odbędzie się egzamin właściwy.

Próbny egzamin nie był obowiązkowy i nie wszystkie szkoły do niego przystąpiły. A te, które przystąpiły, dawały uczniom pewną dowolność. Udział nie był obowiązkowy, choć, przez niektórych dyrektorów - zalecany. W Słupsku większość szkół przystąpiła do niego.

- Natychmiast po otrzymaniu informacji od Ministerstwa Edukacji Narodowej o możliwości zorganizowania próbnego egzaminu dzięki arkuszom udostępnianym przez ministerstwo, rozesłaliśmy do nauczycieli, rodziców i uczniów informację, że w naszej szkole ten egzamin się odbędzie w poniedziałek, we wtorek i w środę - mówi Karolina Keller, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Słupsku. - W związku z tym, że zdajemy sobie sprawę z tego, że w wyznaczonych przez ministerstwo godzinach, nie każdy uczeń ma możliwość zdalnie ten egzamin wypełnić, to daliśmy rodzicom możliwość odebrania arkuszy wydrukowanych w szkole, po godzinie 10 każdego dnia. Ze wszystkich ósmoklasistów z trzech klas, tylko dwoje rodziców zgłosiło się po arkusze, reszta uczniów, przystąpiła do tego egzaminu zdalnie - mówi pani dyrektor.

Czy udział w egzaminie próbny jest obowiązkowy?
- Nie jest obowiązkowy, aczkolwiek wysłałam zarówno do rodziców, jak i uczniów, taka mocno zaakcentowaną zachętę, aby - po pierwsze - sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, po drugie, te arkusze dedykowane z ministerstwa są sprawdzone, to nośnik wiedzy i umiejętności, Po sprawdzeniu tych arkuszy przez nauczyciela, zarówno uczeń, jaki rodzic otrzyma informację zwrotną. To jest w tym momencie najlepsza forma, aby się sprawdzić przed prawdziwym egzaminem, kiedykolwiek i w jakiejkolwiek formie on się odbędzie - mówi Karolina Keller.

Arkusze sprawdzą nauczyciele w szkołach. Uczniowie wcześniej dostali wytyczne, w jaki sposób, na jaki adres mailowy mają dostarczyć wypełnione arkusze nauczycielom poszczególnych przedmiotów. Za próbny egzamin nie będzie ocen w dzienniku.

- Większą wartością tego egzaminu jest informacja zwrotna dla ucznia dotycząca jego wiedzy i umiejętności - mówi dyrektor SP nr 2.
W poniedziałek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego. Mieli na to 120 minut. We wtorek napiszą egzamin z matematyki, na który będą mieć 100 minut, a w środę z angielskiego, na który będą mieć 90 minut. Uczniowie z tzw. niedostosowaniami więcej czasu, odpowiednio 180, 150, 135 minut).

W Słupsku egzaminy ósmych klas trwają i strajk też [zdjęcia]

Właściwy egzamin odbędzie się 20, 21 i 22 kwietnia. Chyba, że - co jest bardzo prawdopodobne, stan epidemii przedłuży się. Wtedy MEN podejmie decyzję o terminie i formie testów. Są trzy możliwości. Test może się odbyć w późniejszym terminie, np. w czerwcu, uczniowie napiszą egzamin zdalnie lub nie napiszą go wcale, a przy naborze do szkół średnich będą brane jedynie oceny ze świadectw. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Decyzję podejmie MEN.

ZOBACZ TAKŻE: W Słupsku odbyły się egzaminy klas ósmych

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie