Ekologiczny ciepłociąg w Potęgowie walczy w konkursie. Zagłosuj na niego!

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
Ciepłociąg po modernizacji
Ciepłociąg po modernizacji Materiały prasowe
Udostępnij:
Ekologiczny ciepłociąg gminny zasilany z biogazowni w gminie Potęgowo jest w finale ogólnopolskiego prestiżowego konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku. Walczy o nagrodę główną w kategorii obiekty ochrony środowiska.

Jak czytamy na stronie konkursu, w roku 2009 gmina Potęgowo nabyła od prywatnego właściciela ciepłownię opalaną węglem wraz z infrastrukturą techniczną wybudowaną w 1982 roku. W 2013 roku, w odległości 1,5 km od Potęgowa, została wybudowana przez Nadmorskie Elektrownie Wiatrowe Darżyno Sp. z o.o. Elektrownia Biogazowa o mocy 2,4 MW, zasilana masą organiczną. Efektem ubocznym produkcji energii elektrycznej było ciepło uwalniane do atmosfery. Ze względu na przestarzałą technologię dotychczasowej kotłowni osiedlowej, możliwość poważnej awarii oraz duże ubytki ciepła i duże emisje CO2, postanowiono zaprojektować sieć doprowadzającą ciepło do Potęgowa z ekologicznego źródła. Do 2016 powstała niezbędna dokumentacja, pozwalająca na złożenie wniosku o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wraz z partnerem projektu. W 2017 r. projekt został wybrany do dofinansowania i oceniony jako najlepszy w województwie na 8 złożonych wniosków, dofinansowanie na poziomie 85% wydatków kwalifikowalnych. Warunkiem podpisania umowy o dofinansowanie było podpisanie umowy z Partnerem Projektu – właścicielem Elektrowni Biogazowej oraz podpisanie umowy na sprzedaż energii cieplnej. 13 czerwca 2017 uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie projektu na terenie Biogazowni w Darżynie.

Uzyskane efekty:

[*]- na ok. 1400 mieszkańców miejscowości Potęgowo nowym systemem objętych jest ok. 1000;
[*]- w maju 2019 roku wyłączona została z eksploatacji stara kotłownia osiedlowa opalana węglem, która emitowała do 3000 ton CO2 do atmosfery rocznie;
[*]- zaczął funkcjonować nowoczesny, wydajny system cieplny;
[*]- czystsze powietrze – zmniejszono znacznie ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza: szacowany roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wynosi 2543,93 tony równoważnika CO2;
[*]- oszczędności w opłatach za ciepło o ok. 20% (z możliwością zmiany na korzystniejsze stawki przy zwiększeniu ilości odbiorców).
[/lista]

Wykonawca – wyłoniony w drodze przetargu nieograniczonego: Konsorcjum „Potęgowo 2017” w składzie: Lider Konsorcjum – Infracorr Sp. z o.o. Gdańsk; BMB Santech Sp. z o.o. Gdańsk; M-3 Budownictwo Inżynieryjne Sp. z o.o. Skarszewy; ELEKTRO-CAL Sp. z o.o.
Zajączkowo.
Autor dokumentacji projektowej: Kazimierz Kurkowski, Grudziądz.
Nadzór inwestorski: Przedsiębiorstwo Inżynieryjne ALFA Przemysław Marszałkowski, Banino.

Całkowita wartość projektu: 8.534.827,29 zł, wydatki kwalifikowalne 6.954.023,77 zł, dofinansowanie 5.910.920,20 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie