Nasza Loteria

Ekologiczny projekt ERASMUS+ zawitał do usteckiej Jedynki

Bogumiła Rzeczkowska
Bogumiła Rzeczkowska
Zajęcia szkolne w SP 1 w Ustce zorganizowane w ramach programu Erasmus+
Zajęcia szkolne w SP 1 w Ustce zorganizowane w ramach programu Erasmus+ Ewelina Pietrzyk i Kamila Komorowska/SP 1 Ustka
W listopadzie w ramach projektu Erasmus+ „SNIPI” Szkoła Podstawowa nr 1 w Ustce gościła nauczycieli z partnerskich szkół z Irlandii, Islandii, Hiszpanii i Norwegii.

- Jedynka już po raz siódmy uczestniczy w projekcie europejskim, tym razem pod nazwą „Seaways, Pathways of International Learnig”, chociaż częściej używana jest nazwa „SNIPI”, która powstała z pierwszych liter krajów partnerskich i jest jednocześnie imieniem maskotki projektu znajdującej się również w jego logo, ośmiornicy – informuje Ewelina Pietrzyk, nauczycielka języka angielskiego i szkolna koordynatorka projektu Erasmus+ w SP 1 w Uscte. - Podejmowane przez nauczycieli ze szkół partnerskich zadania koncentrują się na tematyce ochrony mórz i oceanów, rozwijania wśród uczniów poczucia odpowiedzialności za nasze morskie środowisko i bezpieczeństwo nad wodą. Ważnym zadaniem projektu jest spojrzenie na morze jak na nasze dziedzictwo, które trzeba chronić, ale też o którym powinniśmy się uczyć.

Projekt realizowany jest już od 2019 roku. Ze względu na pandemię przedłużony został do sierpnia 2022. Do tej pory odbyły się robocze spotkania w Irlandii i Hiszpanii. Partnerzy pracują pod kierunkiem głównego koordynatora Shane McDonagh, dyrektora szkoły w Kinvara w Irlandii.

- Nauczyciele biorą udział w różnorodnych zajęciach warsztatowych, jednocześnie doskonaląc umiejętności językowe. Głównym celem wszystkich spotkań jest wymiana dobrych praktyk, uczenie się i przekazywanie wiedzy innym. Tym razem przyszła kolej na Ustkę – dodaje Ewelina Pietrzyk, która przygotowała wizytę w SP1 we współpracy z nauczycielami języka angielskiego, informatyki, geografii, chemii, biologii, plastyki, edukacji wczesnoszkolnej, wychowania fizycznego, muzyki i świetlicy szkolnej. - Wszystkie zajęcia skupiały się wokół tematyki morskiej, ale każde były wyjątkowe i kreatywne. Przy dźwiękach szanty, w kręgu legend o Syrence i usteckiej latarni uczniowie oraz nauczyciele budowali statki i latarnie, przenosili swoje wyobrażenia o morskim świecie na obrazy i wodne origami.

Do Ustki przyjechali nauczyciele z Irlandii, Islandii, Hiszpanii i Norwegii. Efektem spotkania jest wystawa w szkole, na której można podziwiać ponad 60 modeli latarni oraz makiety morza w 3D, które zachwycają pomysłowością i precyzją wykonania.

- Wiedzę o krajach nadbałtyckich, zanieczyszczeniu mórz czy składzie chemicznym wody uczestnicy projektu zgłębiali podczas lekcji z dziećmi. Nie zabrakło też pokazów ratownictwa morskiego. Zajęcia szkolne zostały uzupełnione wizytami w Kapitanacie Poru Ustka, w latarniach w Ustce i Czołpinie, w Muzeum Bursztynu oraz w Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Podsumowaniem wizyty było przedstawienie przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej usteckiej Jedynki z okazji Święta Niepodległości oraz 101 rocznicy zaślubin Polski z morzem, które wywarło ogromne wrażenie na gościach z partnerskich szkół – opisuje koordynatorka projektu. - Wszystkie kraje partnerskie projektu „SNIPI” są otoczone morzami i Oceanem Atlantyckim. Razem musimy dbać o naszą przyszłość i nie wolno nam ignorować zagrożenia dla naszego środowiska.

Kolejne warsztaty odbędą się podczas marcowej wizyty w Islandii, dokąd wybiorą się nauczyciele z Ustki.

od 16 lat
Wideo

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza