Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekolożka protestuje przeciw wycince drzew. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prostuje jej poglądy

Zbigniew Marecki
To jest barbarzyństwo. Teraz nie można wycinać drzew, a mimo to w Słupsku tnie się drzewa nad rzeką i na starym cmentarzu - mówi oburzona słupszczanka, która w tej sprawie zadzwoniła do naszej redakcji. Tymczasem Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska informuje, że ekolożka się myli.

Oburzona ekolożka przypomina, że 1 marca zaczął się okres lęgowy ptaków i wycinanie drzew w większości przypadków jest niezgodne z prawem. Zakazane jest bowiem „niszczenie siedlisk lub ostoi, będących ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania”. Nawet na własnej posesji. Na wycięcie drzewa z gniazdami chronionych gatunków trzeba mieć zgodę regionalnej dyrekcji ochrony środowiska. Przypomina także, że Zgodnie z Rozporządzeniem ministra środowiska z dn. 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt 1 marca rozpoczyna się okres, w którym nie można usuwać gniazd ptasich. "Ten moment traktowany jest jako początek sezonu lęgowego ptaków. W związku z tym do 16 października pod szczególną ochroną znajdują się więc także drzewa – zarówno te będące miejscem gniazdowania, jak i te, które są dla ptaków obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania "– czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Rzeź drzew nad Słupią rozpoczęta, część słupszczan zbulwerso...

- Każde drzewo przed wycinką jest sprawdzane przez fachowców. Jeśli znajdują się na nim gniazda ptaków, to go nie ruszamy. W przypadku pozostałych drzew mamy zatwierdzone pozwolenia - tłumaczy Jarosław Borecki, dyr. Zarządu Infrastruktury Miejskiej w Słupsku.

Jego punkt widzenia potwierdza Katarzyna Guzewska, dyr. Wydziału Ochrony Środowiska w słupskim ratuszu. Jej zdaniem okres, kiedy drzewa puszczają wiosną nowe liście, to bardzo dobry czas do usuwania posuszu, bo wtedy wyraźnie widać, które gałęzie są martwe, więc można dokonać dokładnych cięć. - Oczywiście zawsze wcześniej sprawdza się, czy nie naruszy się gniazd i miejsc lęgowych. Jeśli takie niebezpieczeństwo istnieje, to nie ma zgody na wycinki. ZIM oraz firmy wykonujące tego typu prace są na to wyczulone - dodaje dyr. Guzewska.

Na stronie na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (w zakładce: Wycinka drzew lub krzewów a ochrona gatunkowa) czytamy, że " wbrew pojawiającym się opiniom, wynikającym z błędnej interpretacji obowiązujących przepisów, zakaz usuwania gniazd nie ogranicza się do okresu między 1 marca a 15 października. Termin ten funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako okres lęgowy i rzeczywiście dla większości ptaków okres lęgowy się w nim zawiera, jednak dla poszczególnych gatunków ptaków przypada on w różnych okresach. Ponadto w poszczególnych latach okresy lęgowe dla konkretnych gatunków ulegają przesunięciom, w zależności od warunków pogodowych.

Rzeź drzew nad Słupią rozpoczęta, część słupszczan zbulwerso...

Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt wprowadza od 16 października do końca lutego odstępstwo od zakazu jedynie w przypadku usuwania gniazd z budynków lub terenów zieleni i tylko wtedy, gdy wymagają tego względy bezpieczeństwa lub sanitarne. Rzetelna ocena obecności gatunków objętych ochroną jest szczególnie istotna w przypadku zwierząt związanych z zadrzewieniami i zakrzewieniami, m.in. ptaków, nietoperzy, owadów. W stosunku do nich obowiązują zakazy niszczenia siedlisk i ostoi, które są ich obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania, a także zakazy niszczenia, usuwania lub uszkadzania gniazd oraz innych schronień (zgodnie z § 6 ust. 1 pkt 7 i 8 rozporządzenia w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt). Ponadto drzewa i krzewy mogą być także siedliskiem innych chronionych gatunków, np. porostów, w stosunku do których również obowiązują konkretne zakazy.

Jeżeli wykonanie prac związanych z wycinką drzew lub krzewów może naruszać zakazy obowiązujące w stosunku do gatunków chronionych, należy z nich zrezygnować do czasu otrzymania stosownego zezwolenia.

Aby uzyskać zezwolenie na odstępstwo od zakazów obowiązujących w stosunku do danego gatunku, należy zwrócić się o odpowiednio do regionalnego dyrektora ochrony środowiska lub Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (w zależności od reżimu ochronnego gatunku i rodzaju planowanych czynności). Podział kompetencji pomiędzy tymi instytucjami określa art. 56 ust. 1 i 2 ustawy o ochronie przyrody. Kompetencje w obszarach parków narodowych należą do ministra środowiska.
Naruszenie zakazów w stosunku do gatunków chronionych jest wykroczeniem (art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody) i podlega karze aresztu albo grzywny. Dodatkowo, jeśli zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym będzie znacznych rozmiarów lub też szkoda w gatunkach chronionych będzie istotna, zastosowanie mogą mieć przepisy Kodeksu Karnego (art. 181).

Zobacz także: Magistrat jeszcze w tym roku chce rozpocząć przebudowę bulwarów.

Magistrat jeszcze w tym roku chce rozpocząć przebudowę bulwarów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza