Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert podpowiada. Jak rozwikłać problem podziału majątku przy rozwodzie

Notował: Mariusz Parkitny [email protected] 91 481 33 38 Fot. Marcin Bielecki
Nasz ekspert mecenas Sławomir Żakowski pomaga rozwiązywać prawne problemy naszych Czytelników.
Nasz ekspert mecenas Sławomir Żakowski pomaga rozwiązywać prawne problemy naszych Czytelników.
Mecenas Sławomir Żakowski radzi, co należy zrobić by dokonać sprawiedliwego podziału wartości mieszkania własnościowego w sytuacji rozwodu.

Jestem w trakcie rozwodu - informuje Czytelnik. - Spór z żoną dotyczy mieszkania własnościowego spółdzielczego. Ja przed ślubem miałem kawalerkę w tej samej spółdzielni. Po ślubie wkład mieszkaniowy pozostał w spółdzielni i dodatkowo wspólnie wpłaciliśmy dodatkowe pieniądze, za co spółdzielnia ustanowiła dla nas prawo do spornego mieszkania. Żona chce teraz równowartość połowy mieszkania, a ja się nie zgadzam. Uważam, że więcej zainwestowałem.

 

- W związku z rozwodem konieczny będzie podział majątku małżeńskiego. Istnieją dwa sposoby podziału majątku, który był objęty wspólnością ustawową: umowny i sądowy. Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku na mocy umowy, jeżeli są zgodni co do sposobu tego podziału. Umowa ta powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, jeśli w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość. W innym przypadku wystarczy zwykła forma pisemna. Sądowy podział majątku wspólnego może być przeprowadzony mimo braku zgody jednego z małżonków na ten podział i jest przeprowadzany w postępowaniu nieprocesowym toczonym wedle przepisów o dziale spadku.

Skoro do wspólnego majątku wniósł Pan więcej, a z dokumentów wynika, że wkład mieszkaniowy na kawalerkę stanowił ponad 1/3 wkładu budowlanego na obecne mieszkanie, to niewątpliwie ta okoliczność musi być uwzględniona przez sąd przy rozliczeniu. Jeżeli mieszkanie jest jedynym składnikiem majątku wspólnego, a małżonkowie w równym stopniu po ślubie przyczynili się do powiększenia majątku wspólnego, to sprawiedliwie byłoby, gdyby rozkład udziałów w prawie do mieszkania wynosił 1/3 do 2/3 na Pana korzyść. Wynika to z przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego, który wprowadza co prawda domniemanie równych udziałów małżonków w majątku wspólnym, jednakże przewiduje również, że z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza