Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekspert wyjaśnia zawiłości apelacji

Notowała: Bogna Skarul [email protected] 91 481 33 32 Fot. Andrzej Szkocki
Mecenas Sławomir Żakowski tym razem radzi w kwestii apelcji.
Mecenas Sławomir Żakowski tym razem radzi w kwestii apelcji.
Czy mogę wnieść o apelację i ile to kosztuje? - pyta Czytelnik. Odpowida nasz ekspert mecenas Sławomir Żakowski.

- Sąd wydał wyrok, który okazał się z czasem niekorzystny. To znaczy my nie wiedzieliśmy, że będzie on miał dla nas złe konsekwencje. Czy mogę wnieść apelację i czy przy apelacji muszę coś zapłacić? Byłam w sądzie, ale sędzia, który wydał wyrok mnie zignorował. Czy on może tak się zachować? Dopiero przewodnicząca wydziału powiedziała, że muszę złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

- Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżany wyrok w terminie 14 dni od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem. Jako, ze zakreślony przez ustawodawcę termin już minął, wniesienie apelacji w chwili obecnej jest bezcelowe, gdyż zostanie ona przez sąd odrzucona z powodu przekroczenia terminu.

Rzeczywiście można podjąć próbę złożenia wniosku o przywrócenie terminu - jednak wniosek taki może zostać uwzględniony tylko wtedy, gdy strona uprawdopodobni, że niedokonanie czynności procesowej w terminie nastąpiło nie z jej winy. Co więcej, wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w terminie 7 dni, od kiedy strona dowiedziała się o wyroku. Niestety, moim zdaniem w przedmiotowej sprawie przesłanka taka nie występuje, gdyż wyrok z uzasadnieniem doręczono Pani już jakiś czas temu i po prostu zdecydowała się Pani nie wnosić apelacji. To z kolei oznacza, że co prawda można złożyć wniosek o przywrócenie terminu (a wraz z nim koniecznie apelację) ale raczej wniosek o przywrócenie terminu nie przyniesie pożądanego skutku. Po prostu wraz z upływem terminu na wniesienie apelacji, orzeczenie z sądu I Instancji stało się prawomocne. Wzruszenie takich orzeczeń możliwe jest tylko w szczegółowo opisanych w Kodeksie postępowania cywilnego przypadkach. Nie wydaje się jednak, by świetle przedstawionego stanu faktycznego dopuszczalne było wznowienie postępowania czy skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia.

 Postępowanie sędziego ocenić należy pozytywnie. Sędzia nie musi rozmawiać ze stronami o postępowaniu, które prowadzi lub prowadził. Wszelkie motywy znaleźć powinny się w uzasadnieniu. Sędzia nigdy nie musi dodatkowo się tłumaczyć.

Apelacja z natury rzeczy podlega opłacie. Można natomiast wnosić o zwolnienie z obowiązku ponoszenia kosztów procesu. Jeżeli sąd zwolni z obowiązku ponoszenia kosztów, wówczas opłata nie jest żądana, ale w przypadku przegrania sporu i tak trzeba liczyć się z obowiązkiem jej ponoszenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza