Ekstra punkty za szczepionkę. Jest propozycja zmian w rekrutacji do słupskich przedszkoli

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Archiwum
Dodatkowa punktacja premiujące te dzieci, które zostały zaszczepione w ramach obowiązkowego Programu Szczepień Ochronnych. Ratusz chce nowego kryterium podczas rekrutacji do miejskich przedszkoli.

Do czterech kryteriów, o które opiera się proces rekrutacji do miejskich przedszkoli, dojść ma kolejne. UM Słupsk chce, aby ekstra punkty otrzymywały te dzieci, które są szczepione zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych na dany rok, ogłaszanym przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Nie chodzi tu o szczepionkę na koronowirusa, bo ta nie jest aktualnie obowiązkowa - uspokaja Monika Rapacewicz, rzecznik UM Słupsk. - Ale o obowiązkowe szczepienia np. przeciwko błonicy, tężcowi czy gruźlicy. Proponowana zmiana nie oznacza również, że niezaszczepione dzieci nie będą przyjmowane, będą, ale nie w pierwszej kolejności.

Dziś największe szanse na miejsce w miejskim przedszkolu ma dziecko, którego rodzeństwo już uczęszcza do przedszkola lub szkoły podstawowej, do której rodzic składa wniosek. W tym przypadku mały kandydat lub kandydatka otrzymuje 20 punktów. Kolejne 27 punktów otrzyma ten kandydat, którego rodzice lub prawni opiekunowie są zatrudnieni, lub pobierają naukę w systemie dziennym. Dodatkowe 10 punktów jest przyznawane dzieciom wychowywanym w rodzinach o wyjątkowo trudnej sytuacji, które są objęte pomocą. Jednak najważniejszym warunkiem jest dotyczący płacenia w mieście podatku dochodowego. Jeśli oboje rodzice rozliczają się na rzecz miasta Słupska, to maluch już na starcie otrzyma 70 punktów. W przypadku nowego, piątego kryterium, zaszczepione dziecko może liczyć na dodatkowe 15 punktów.

Co ważne, rodzic na prośbę komisji rekrutacyjnej będzie musiał złożyć oświadczenie o zaszczepieniu dziecka zgodnie z kalendarzem wraz z kopią karty uodpornienia lub książeczki zdrowia.

Jeśli na zmianę zgodzą się radni, to nowe kryterium naboru obowiązywać ma w drugim etapie postępowania rekrutacyjnego. W projekcie uchwały napisano, że pomysł jest odpowiedzią na głosy rodziców.

- Oczekują oni, że jednostki samorządowe prowadzące publiczne przedszkola zapewnią bezpieczeństwo ich dzieciom. Wydaje się więc zasadne promowanie i docenianie zachowań prozdrowotnych i prospołecznych mieszkańców naszego miasta - czytamy w uzasadnieniu, w którym na próżno szukać informacji o liczbie rodziców, którzy takie oczekiwania wyrazili, czy też o przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacjach w tej sprawie.

Zapisy faworyzujące zaszczepione dzieci wprowadził na początku roku Koszalin. Wypełniając ten obowiązek łatwiej dostać się też do gdańskich i warszawskich przedszkoli. Podobnie kryteria obowiązują również w Katowicach, Olsztynie i Sosnowcu.

Zobacz także: Mała słupszczanka zorganizowała zbiórkę dla pacjentów słupskiego szpitala.

Mała słupszczanka zorganizowała zbiórkę dla pacjentów słupsk...

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
9 grudnia, 15:28, Gość:

Bardzo dobry pomysł. Dzikusy nawiedzeni od czipów pod skóra itp. niech siedzą nieszczepieni w domach z dziećmi.

"Dieta, zastrzyki i nakazy zostaną połączone, od bardzo wczesnego wieku, by stworzyć rodzaj charakteru i rodzaj wierzeń, które władze uznają za pożądane, gdzie każda poważna krytyka władzy stanie się psychologicznie niemożliwa..."

Bertrand Russell, 1953

"Toksyczne szczepienia Wywiad z doktorem Jerzym Jaśkowskim"

https://www.youtube.com/watch?v=gpqn0n_lF9U

G
Gość

Bardzo dobry pomysł. Dzikusy nawiedzeni od czipów pod skóra itp. niech siedzą nieszczepieni w domach z dziećmi.

Dodaj ogłoszenie