Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrownia atomowa w Żarnowcu pod znakiem zapytania

Marcin Prusak [email protected] Współpraca: (wna) tel. (59) 848 81 00 Fot. Krzysztof Tomasik
Pozostałości po nieukończonej budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu.
Pozostałości po nieukończonej budowie elektrowni atomowej w Żarnowcu.
Wczoraj nad Jezioro Żarnowieckie zjechali z całego kraju przeciwnicy budowy elektrowni atomowej. Przekonują, że inwestycja wystraszy nam turystów.

Tymczasem samorządy już zaczęły rywalizację o miejsce jej powstania.

Wczoraj w Białogórze, położonej kilkanaście kilometrów od Żarnowca, rozpoczął się zjazd antyatomowy. Ekolodzy chcą rozmawiać z wypoczywającymi tam turystami o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą energia atomowa. Będą ostrze­gać także właścicieli kwater turystycznych, że budowa elektrowni atomowej nad morzem w okolicach Żarnowca wystraszy wczasowiczów, którzy nie będą chcieli wypoczywać w okolicach jądrowego reaktora, a w przypadku choćby najdrobniejszej awarii będą masowo odwoływać rezerwacje.

Czytaj także: Atomówka o dwa kroki stąd

Tymczasem coraz głośniej­sze są głosy twierdzące, że budowa takiego przedsięwzięcia w Żarnowcu ma coraz mniejsze szanse na realizację. Tak wynika z nieoficjalnych informacji, które docierają m.in. do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, samorządowej spółki, która jest właścicielem terenu nad Jeziorem Żarnowieckim.

Wynika z nich, że w jeziorze jest za mało wody, aby starczyło na chłodzenie pracującego reaktora jądrowego. Eksperci, na których powołują się autorzy badań, podejrzewają, że chłodzenie elektrowni spowoduje, iż temperatura wody w jeziorze podniesie się o kilka stopni, a to w znacznym stopniu zaszkodzi środowisku naturalnemu.

Tymczasem Kopań koło Darłowa, druga alternatywna lokalizacja elektrowni, położony jest bliżej morza i wodę do chłodzenia reaktora można pobierać wprost stamtąd. W Bał-

tyku wody jest tak dużo, że chłodzona nią elektrownia nie podwyższy temperatury w morzu. W ten sposób budują nowoczesne elektrownie m.in. Francuzi.

Czytaj także: Na Pomorzu wskazano 14 "atomowych" miejsc

– Takie analizy powodują, że Żarnowiec coraz bardziej traci szanse na postawienie tutaj elektrowni – denerwuje się Teresa Kamińska, prezes PSSE. – Tymczasem nikt nie bierze pod uwagę przekopania kanału od morza do elektrowni. My chcemy to zrobić i zapewnić inwestora, że nie będzie obciążony kosztami takiej inwestycji. To równie dobre rozwiązanie, bo przecież w Kopaniu elektrownia również nie miałaby stanąć na samej plaży.

Prezes Kamińska tłumaczy, że dla regionu słupskiego większe korzyści przyniesie budowa elektrowni w położonym w województwie pomorskim Żarnowcu niż w zachodniopomorskim Kopaniu. – Województwo zyska na tym dużo pieniędzy i powstanie w nim infrastruktura, która wpłynie na rozwój całego regionu, także Słupska i okolic.

Zupełnie inaczej sprawę widzi wójt gminy Darłowo, Franciszek Kupracz: – Dla mnie Kopań jest najlepszą lokalizacją. U nas elektrownia nie będzie nikomu przeszkadzać. Są jeszcze co prawda pojedyncze osoby, które mają inne zdanie, ale to są raczej wyjątki – ocenia wójt.

Czytaj także: Zespół Roboczy dla elektrowni w Żarnowcu

Gmina Darłowo intensywnie zabiega o to, by inwestycję przyciagnąć do siebie. – Chcę grać z ludźmi w otwarte karty. Najważniejsze jest informowanie ich o wszystkim, zarówno o plusach, jak i o minusach przyszłej inwestycji – dodaje F. Kupracz. – Po wyborach samorządowych zrobimy u nas referendum w sprawie elektrowni. Jeśli ludzie powiedzą, że chcą elektrowni, to będzie to dla nas wiążące. Ale o wynik jestem raczej spokojny.

Z analizy przygotowanej przez prof. Mariusza Dąbrowskiego, pełnomocnika wojewody zachodniopomorskiego ds. rozwoju energetyki jądrowej, wynika, że budowa elektrowni w Kopaniu da pracę 4 tys. ludzi. Funkcjonowanie elektrowni to zatrudnienie dla dwóch tysięcy mieszkańców regionu. Do tego zamówienia dla elektrowni realizowane przez miejscowe firmy naukowiec ocenia na ok. 37 milionów euro rocznie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza