Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci mogą dostawać pieniądze na konta za darmo. To musisz teraz wiedzieć!

Rząd planuje, żeby od 2022 roku wszyscy seniorzy dostawali emerytury w formie bezgotówkowej. Wciąż jednak nie wszystkie starsze osoby posiadają konta w banku, a my przy okazji sprawdziliśmy, gdzie są one za darmo.
Rząd planuje, żeby od 2022 roku wszyscy seniorzy dostawali emerytury w formie bezgotówkowej. Wciąż jednak nie wszystkie starsze osoby posiadają konta w banku, a my przy okazji sprawdziliśmy, gdzie są one za darmo. Wojciech Gadomski
Dziś to emeryci decydują, w jakiej formie chcą dostawać świadczenia - bezgotówkowej, to znaczy na rachunek bankowy czy też przekazem do domu. Zmieni to na pewno ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, która ma wejść w życie w 2022 roku.

Zobacz wideo: Kujawsko-Pomorskie Trasy Rowerowe - odcinek 1.

Dla seniorów, którzy już są na emeryturze lub rencie, nic się nie zmieni. W sytuacji, gdy listonosz przynosi im pieniądze, tak będzie również, gdy reforma wejdzie w życie. Zmiany dotyczą bowiem wyłącznie osób, które przejdą na emeryturę lub rentę po 1 stycznia przyszłego roku.

Ci, którzy wciąż wolą, by emerytury przynosił im listonosz, nadal będą mieli taką możliwość. Jednak trzeba będzie napisać w tej sprawie wniosek do ZUS i uzyskać jego zgodę. Ma to być również wyjątek od reguły.

Emeryci mogą dostawać pieniądze na konta za darmo - zasady

Przypominamy przy okazji, że seniorzy mogą korzystać z darmowego rachunku podstawowego, który musi posiadać w ofercie każdy bank. To podstawowa, niemal goła oferta, która nie wiąże się jednak z żadnymi opłatami.

W ofercie Podstawowego Rachunku Płatniczego nie ma dodatkowych usług, jak m.in. debetu, karty kredytowej, możliwości ubezpieczenia, szybkich przelewów. Za to wszystko trzeba płacić jak w przypadku komercyjnej oferty.

Podstawowe konta dla emerytów. O co chodzi?

Podstawowe konta służą przede wszystkim przepływowi wynagrodzeń, emerytur czy rent. Klient wykona z nich jedynie podstawowe transakcje, jak: wpłata i wypłata, polecenia przelewu czy zapłaty.

Konkretnie z darmo są: pięć krajowych transakcji płatniczych w miesiącu, pięć bankomatach i wpłatomatach nienależących do instytucji prowadzącej rachunek, operacje w bankomatach i wpłatomatach własnych banku, wyrobienie karty debetowej. Za przekroczenie tych limitów banki mogą naliczać opłaty, ale nie więcej niż w przypadku podobnych usług rynkowych.

Banki niechętnie też reklamują takie rachunki, dlatego szczegółowych informacji na ten temat należy szukać w oddziałach. Na pewno warto, ponieważ zwykłe usługi na kontach komercyjnych są coraz droższe.

Według ZUS co czwarta emerytura wciąż trafia do seniora za pośrednictwem Poczty Polskiej. 76 proc., czyli 5 mln z nich, jest "ubankowionych". A to grupa blisko 5 mln emerytów. Z przekazów nadal korzysta 1,5 mln osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska