MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura KRUS. Ile wyniesie po 25 latach płacenia składek przez rolników?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
O przyznanie emerytury trzeba złożyć wniosek w placówce KRUS.
O przyznanie emerytury trzeba złożyć wniosek w placówce KRUS. pixabay.com
- W przyszłym roku osiągnę wiek emerytalny. Opłacam najniższą składkę, ponieważ moje gospodarstwo ma 16 hektarów. Ile wyniesie moja emerytura rolnicza? Jaka część jest z tego potrącana, czyli ile dostanę na rękę? O ile w przybliżeniu wzrosłaby moja emerytura, gdybym pracowała rok dłużej albo dwa? O ile wzrasta emerytura z każdym kolejnym rokiem opłacania składek? – z takimi pytaniami zwróciła się do nas czytelniczka. Odpowiedzi wraz z wyliczeniami udziela nam KRUS.

Spis treści

Jak KRUS ustala wysokość emerytury rolniczej?

Wiek emerytalny dla ubezpieczonych w KRUS i ZUS jest taki sam i wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W przypadku KRUS, a by uzyskać prawo do emerytury, trzeba opłacać składki przez minimum 25 lat.

Emerytura rolnicza składa się z 2 części: składkowej i uzupełniającej, co wynika z ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników. To w oparciu o jej przepisy przyznawane i wypłacane są rolnicze świadczenia emerytalno-rentowe. Zasady ustalania wysokości emerytury rolniczej, która składa się z części składkowej i części uzupełniającej uregulowane są w art. 24-26 ustawy.

Przeczytaj też: Składka KRUS 2024. Ile zapłacisz za 3. kwartał?

Jak wylicza się emeryturę z KRUS? Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wyjaśnia:

Część składkową ustala się, przyjmując po 1% emerytury podstawowej (od 1 marca 2024 r. – 1.602,86 zł) za każdy rok podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu, niepełne lata przelicza się odpowiednio.

Natomiast część uzupełniająca wynosi 95% emerytury podstawowej, jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej jest mniejsza od 20. Za każdy pełny rok, przyjęty do ustalenia części składkowej, ponad 20 lat część uzupełniającą zmniejsza się o 0,5% emerytury podstawowej. Część uzupełniająca nie może wynosić mniej niż 85% emerytury podstawowej”.

Jaką emeryturę dostanie rolnik/rolniczka po 25 latach pracy?

Osobie, która na dzisiaj udokumentuje 25 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, Kasa przyzna emeryturę rolniczą, której

  • część składkowa wyniesie 400,72 zł (tj. 1% x 25 lat x 1.602,86 zł),
  • a część uzupełniająca - 1.482,65 zł (tj. 95% - 2,5% /po 0,5% za każdy rok ponad 20 lat/ = 92,5% x 1.602,86 zł).

Łącznie emerytura rolnicza wyniesie 1.883,37 zł brutto. Po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne, która wynosi 9% podstawy wymiaru (1.883,37 zł x 9% = 170 zł) świadczenie do wypłaty będzie wynosiło 1.713,37 zł (pod warunkiem że nie będzie od niego odprowadzana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych).

Przeczytaj też: Ile możesz dorobić do renty rolniczej, żeby KRUS nie obniżył lub nie zabrał świadczenia? Nowy limit od 1 czerwca 2024

O ile urośnie emerytura KRUS za płacenie składek rok dłużej?

Rolnik, podobnie jak ubezpieczeni w ZUS, nie musi przechodzić na emeryturę zaraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Od połowy 2022 roku nie musi już zbywać gospodarstwa, żeby przejść na emeryturę. Przeczytaj, jak wygląda ta kwestia w przypadku renty rolniczej - czy można wówczas prowadzić gospodarstwo?

O ile wzrośnie miesięczna wypłata, jeśli rolniczka będzie płaciła składki rok dłużej?

Jak wyjaśnia nam KRUS 21 maja 2024 r., osobie, która na dzień dzisiejszy udokumentuje 26 lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, Kasa przyzna emeryturę rolniczą

  • w części składkowej - 416,74 zł (tj. 1% x 26 lat x 1.602,86 zł)
  • i uzupełniającej 1.474,63 zł (tj. 95% - 3% /po 0,5% za każdy rok ponad 20 lat/ = 92% x 1.602,86 zł).

Łącznie emerytura rolnicza wyniesie 1.891,37 zł brutto. Po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne (1.891,37 zł x 9% = 170 zł) świadczenie do wypłaty będzie wynosiło 1.721,37 zł (pod warunkiem że nie będzie od niego odprowadzana zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych).

Za każdy kolejny rok podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników część składkowa będzie zwiększała się o 1% emerytury podstawowej, ale jednocześnie o 0,5% emerytury podstawowej zostanie zmniejszona część uzupełniająca. Dopiero gdy osoba udokumentuje 40 i więcej lat podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników, wskaźnik części uzupełniającej nie będzie się zmniejszał.

KRUS zaznacza, że świadczenia emerytalno-rentowe podlegają corocznej waloryzacji i wówczas ich wysokość ulega zmianie. Waloryzacja jest dokonywana 1 marca. Wówczas rośnie także wysokość dodatków do emerytury rolniczej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Emerytura KRUS. Ile wyniesie po 25 latach płacenia składek przez rolników? - Strefa Agro

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza