Emerytura w czasie epidemii. Od kiedy ZUS zaczyna ją wypłacać?

Zbigniew Marecki
Łukasz Capar
- 65 lat ukończyłem pod koniec lutego, ale dopiero na początku maja złożyłem wniosek o wypłatę emerytury do ZUS. Czy otrzymam ją z wyrównaniem? - pyta pan Adam ze Słupska. Krzysztof Cieszyński, pomorski rzecznik prasowy ZUS, wyjaśnia, co w tej kwestii zmieniła epidemia koronawirusa.

- Zasadą jest, że np. prawo do emerytury ZUS przyznaje od miesiąca, w którym został złożony wniosek, ale na podstawie przepisów, które weszły w życie 18 kwietnia 2020 r., możliwe jest przyznanie przeliczenie lub podjęcie wypłaty świadczenia za cały okres epidemii - mówi Krzysztof Cieszyński.

Jak dodaje, emerytury, renty i inne świadczenia o charakterze długoterminowym ZUS przyznaje, ponownie ustala ich wysokość lub wypłaca na podstawie wniosku, jeżeli zostanie on złożony najpóźniej 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu epidemii. ZUS może w tej sytuacji ustalić prawo do świadczenia, przeliczyć je lub podjąć jego wypłatę od dnia, w którym spełnione były wymagane do tego warunki – nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r. W tym celu do wniosku trzeba dołączyć oświadczenie.
Innymi słowy: jeśli zainteresowany złoży wniosek o emeryturę np. w lipcu, ale warunki do niej spełnił już w marcu, będzie miał prawo do świadczenia od marca, o ile, do wniosku dołączy oświadczenie, wyrażające wolę uzyskania świadczenia od marca.

Należy pamiętać, że nie dotyczy to przyznawanych przez Prezesa ZUS tzw. świadczeń w drodze wyjątku i rodzicielskich świadczeń uzupełniających z programu „Mama 4 plus” .

Nowe przepisy wydłużyły również termin na zgłoszenie wniosku o świadczenie przedemerytalne. Jeżeli ktoś ubiega się o to świadczenie, wniosek w tej sprawie musi złożyć w ciągu 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu, w którym poświadczył m.in. to, że przez 180 dni pobierał zasiłek dla bezrobotnych. W przypadku gdy termin ten upływa w okresie, w którym obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii, taki wniosek można złożyć nie później niż w ciągu 30 dni od ustania stanu epidemii.

Uprawniony do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego może powiadomić ZUS o wysokości przychodu uzyskanego od 1 marca 2019 r. do 29 lutego 2020 r., z uwzględnieniem przychodów uzyskanych w kolejnych miesiącach tego roku, w ciągu 30 dni od ustania stanu epidemii.

Zobacz także: Koniec "godzin dla seniorów"

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

okopali sie w swym bunkrze - strach tam wejsc

Dodaj ogłoszenie