Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energa razem z naukowcami opracuje nowe technologie

Wojciech Frelichowski [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. Energa
Energa jest strategicznym partnerem przemysłowym w Konsorcjum z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN.
Energa jest strategicznym partnerem przemysłowym w Konsorcjum z Instytutem Maszyn Przepływowych PAN.
Konsorcjum Instytutu Maszyn Przepływowych PAN i Grupy Energa wygrało ogólnopolski konkurs na opracowanie technologii wytwarzania paliw i energii z biomasy.

Konkurs ogłoszono w ramach Narodowego Programu „Zaawansowane technologie pozyskiwania energii”, które ustanowiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Za jego realizację odpowiedzialne jest Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które zdecydowało o wyłonieniu zwycięzcy.

Czytaj także: Spółka Energa i BGŻ będą budować elektrownie

Liderem zwycięskiego Konsorcjum jest Instytut Maszyn Przepływowych PAN (IMP PAN), a strategicznym partnerem przemysłowym – Energa SA. Projekt zakłada prace naukowo-badawcze do 2015 r., których efektem będą prototypowe, innowacyjne instalacje pilotażowe możliwe do wdrożenia w polskich warunkach. Zadaniem Energi będzie testowanie rozwiązań, które zaproponują naukowcy. Energetycy ocenią ryzyko i opłacalność zastosowanych technologii oraz będą odpowiedzialni za stronę biznesową tego przedsięwzięcia.

– Projekt wpisuje się w strategię naszej Grupy, która główny nacisk kładzie na budowę rozproszonych, w szczególności odnawialnych źródeł wytwarzania energii – podkreśla Mirosław Bieliński, prezes Energa SA. – Efekt tych badań przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację źródeł energii w skali mikro. Dzięki realizacji projektu powstaną technologie i instalacje, które znajdą zastosowanie w przemyśle.

Czytaj także: Energa chce zbudować największą w Polsce elektrownię gazową

Prace będą obejmować m.in. stworzenie mikrobiogazowni domowych o mocy 10-20 kilowatów (kW), instalacji do zgazowania biomasy w złożu stałym o mocy ok. 500 kW, czy innych instalacji z silnikami spalinowymi lub gazowymi do spalania biopaliw o efektywnej produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Poza tym projekt przewiduje opracowanie innowacyjnych technologii wydajnego wytwarzania biopaliw oraz wykorzystanie odpadów przemysłu rolno-spożywczego. Zdaniem specjalistów może to być szansa na ekologiczną i niezależną energię dla rolnictwa, małych i średnich przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i gmin.

Prace badawcze, na które przeznaczono 110 mln zł, zostaną zakończone w 2015 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza