Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energetyczna konferencja w Miastku (zdjęcia)

Andrzej Gurba
W Miastku odbyła się IV Konferencja – "Niezależność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna – nowe wyzwania na lata 2014 – 2020”.
W Miastku odbyła się IV Konferencja – "Niezależność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna – nowe wyzwania na lata 2014 – 2020”. Andrzej Gurba
W Miastku odbyła się IV Konferencja - "Niezależność energetyczna i gospodarka niskoemisyjna - nowe wyzwania na lata 2014 - 2020".
Konferencja energetyczna w Miastku

Konferencja energetyczna w Miastku

Konferencję zorganizowały: gmina Miastko, Starostwo Powiatowe w Bytowie oraz Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze. Pierwszego dnia odbyły się prelekcje na tematy: samorządowa gospodarka niskoemisyjna; projekty inwestycyjne w obszarach ochrony środowiska, energetyki i zielonej energii; perspektywy finansowania projektów OZE na lata 2014 - 20120; możliwości pozyskania krajowych środków inwestycyjnych (NFOŚ, WFOŚ). Pierwsza część konferencji (czwartek) odbywała się w Centrum Informacji Turystycznej.

Drugiego dnia (piątek) konferencja przeniosła się do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku, w której istnieje Technikum Urządzeń i Systemów Energii Odnawialnej. Bogdan Hnat, dyrektor placówki zaprezentował uczestnikom konferencji szkolną klasopracownię. Przypomniał historię powstania tego kierunku. - Kiedy w Miastku realizowano pierwszy projekt solarny, okazało się, że w promieniu 200 kilometrów nie ma specjalistów potrafiących montować instalacje solarne - mówił Hnat. - Nasza pracownia to doskonały przykład współpracy szkoły z biznesem. Firmy pomogły szkole, zadbały o dobry start. Teraz szkoła stara się radzić sobie samodzielnie. Kupujemy narzędzia, sprzęt, szukamy pieniędzy. Aktualnie został złożony projekt do resortu edukacji na zakup narzędzi na 70 tysięcy złotych. Szkoła uczestniczy w dwóch unijnych projektach. To są dodatkowe zajęcia, kwalifikacje. Uczniowie wykonali np. wiatrak z panelami fotowoltaicznymi, który działa na terenie szkoły. Młodzież odwiedza zakłady pracy, gdzie poznaje od podstaw produkcję. Są kilkutygodniowe praktyki. Bardzo wspiera nas środowisko naukowe. Dzięki temu perspektywy rozwoju ma też nasza kadra.

Hnat podkreślił, że w pierwszym roku działalności tego technikum zgłosiło się tylu uczniów, że wystarczyło tylko na pół klasy. - A teraz jest to wiodąca klasa w rekrutacji - stwierdził Hnat, dodając, że szkoła przygotowuje dwie kolejne klasopracownie. Po dyrektorze ze swoimi prezentacjami wystąpi uczniowie.
W dalszej części konferencji były prelekcje na temat: wykorzystanie biomasy jako materiału opałowego; finansowanie przygotowania projektów; budowa małych biogazowni dla gospodarstw rolnych; energetyka rozproszona i inteligentne sieci energetyczne; prawo energetyczne w OZE i ochronie środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza