Energia elektryczna i ciepło z biogazu. Wodociągi Słupsk z dofinansowaniem unijnym. Skorzystać ma też akwapark

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Niecałe dziesięć milionów złotych wydadzą słupskie Wodociągi na budowę systemu produkującego prąd z biogazów oraz ciepłociąg, który połączy siedzibę firmy z parkiem wodnym. Będzie taniej, cieplej i nade wszystko zielono. Właśnie podpisano umowę w dotyczącą zewnętrznego dofinansowania. Również na unijne wsparcie dla budowy przystani kajakowej w Damnie.

Stworzenie technicznych i formalnych możliwości wykorzystania ciepła odpadowego z biogazowni w oczyszczalni ścieków to główne założenie projektu, który dziś otrzymał niespełna pięciomilionowe dofinansowanie. Umowę na budowy agregatu kogeneracyjnego w oczyszczalni ścieków oraz 1,5 kilometrowej sieci cieplnej podpisał i Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego i Andrzej Wójtowicz, prezes słupskich Wodociągów. Ciepłociąg połączyć ma Wodociągi z Parkiem Wodnym Trzy Fale.

- Dzięki temu będziemy mogli obniżyć koszty energetycznie funkcjonowania oczyszczalni, a nadwyżkową energię i cieplną sprzedać do parku wodnego - tłumaczy Andrzej Wójtowicz, prezes Wodociągów Słupsk. - Czym jest kogeneracja? Jest to wytwarzanie w silniku spalinowym połączonym z prądnicą energii elektrycznej. Paliwem jest biogaz, który jest produkowany w procesie fermentacji osadów ściekowych, bioodpadów i gazu ziemnego, którym również i alternatywnie można zasilać agregat. Ważne jest, abyśmy dobrze wykorzystali i zbilansowali powstającą energię. Zarówno cieplną, jak i elektryczną. W zamyśle energia elektryczna zasili nie tylko oczyszczalnie ścieków, ale również bazę naszej firmy i docelowo innych odbiorców w strefie. Przy okazji wytwarzania w tej sposób energii elektrycznej powstaje też ciepło, które możemy sprzedać i rozliczyć koszty na większą liczbę odbiorców. Dla akwaparku to bardzo dobre rozwiązanie.

Finalnie zredukowana zostanie emisja CO2, a racjonalne wykorzystanie energii z dostępnych zasobów przełoży się na redukcję negatywnego oddziaływań instalacji na środowiskowo.

Idea przekształcania biogazu w energię elektryczną i ciepło w przeliczeniu na pieniądze zamyka się kwotą 9,7 miliona złotych. Jest jednak możliwość odzyskania podatku VAT, co oznacza realny koszt na poziomie 7,8 mln zł. Jeśli dodać do tego unijne wsparcie, to całość może być realizowana bez kredytu i przy 2,8 mln zł wkładu własnego Wodociągów. Dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 to niecałe 5 mln zł.
Wybór wykonawcy, który zrealizuje budowę, nastąpić ma już we wrześniu. Całość powinna zostać oddana w listopadzie 2021 roku.

W planach jest też drugi etap. W kogenerację opartą o gaz ziemny wejść ma Engie, a Wodociągi chcą współpracować z dostawcami energii pochodzącej z farm wiatrowych i paneli fotowotaicznych.

- Wspólnie możemy stworzyć jeden wspólny rynek energii - zaznacza Andrzej Wójtowicz. - Docelowo powinniśmy mieć możliwość współpracy z operatorem sieci energetycznej. Jeśli nie będziemy z różnych powodów mogli się porozumieć, to jest pole do budowy własnej sieci. Nasza wizja jest taka, aby Słupsk był zasilany z lokalnej energii.

Pieniądze na wsparcie energetyczne dla regionu, nie są jedynym zastrzykiem finansowym przekazanym przez urząd marszałkowski. Umowę na budowę przystani kajakowej w Damnie podpisał też Andrzej Kordylas, wójt gm. Damnicy. Wybudowana zostanie m.in. infrastruktura umożliwiająca bezpieczne i sprawne wyciąganie i wodowanie kajaków. Wykonane zostanie także oznakowanie wodne i drogowe szlaku kajakowego. Całkowita wartość projektu to ponad 396 tys. zł, a dofinansowanie unijne ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 wyniesie prawie 337 tys. zł.
Projekt zostanie zrealizowany do października 2021 roku.

Zobacz także: Wodociągi Słupsk w międzynarodowym projekcie NOAH

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

przyznam, że jestem pod wrażeniem. jakby tak kiedyś w przyszłości pozyskać jeszcze fundusze na pokrycie wszystkich dachów budynków komunalnych i miejskich instytucji panelami fotowoltaicznymi połączyć w sieć i w ten sposób zmniejszyć miejskie koszty energii elektrycznej to byłoby super

Dodaj ogłoszenie