Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Energia odnawialna w kilku naszych gminach. Największy projekt zrealizuje Miastko

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Kilka gmin w powiecie bytowskim ma zapewnione dofinansowanie na projekty dotyczące odnawialnych źródeł energii.

Najbardziej zadowolona może być gmina Miastko, której projekt opiewający na prawie 11,5 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 82,6 procent. Ten projekt na początku był „pod kreską” na dotacyjnej liście, ale pojawiły się oszczędności przetargowe przy innych projektach, no i tym samym znalazły się pieniądze. Dziewięćdziesiąt procent udziału w tym projekcie ma Miasteckie Towarzystwo Gospodarcze. Powstanie 259 instalacji fotowoltaicznych i 14 pomp ciepła - to u prywatnych inwestorów. Z kolei gmina zainstaluje panele fotowoltaiczne na siedmiu swoich obiektach. - Dofinansowanie, jakie otrzymaliśmy, to 82,60 procent. Całkowita wartość projektu wynosi prawie 11,5 miliona złotych, a więc chodzi o wsparcie w wysokości prawie dziewięciu milionów. Jest się z czego cieszyć, chociaż zdajemy sobie sprawę, że dopiero teraz czeka nas mnóstwo pracy nad realizacją tego projektu - mówi Aleksander Szopa, prezes MTG.

2 października 2019 r. w sali kinowej MGOK Miastko o godz. 17 odbędzie się nadzwyczajne zebranie członków i sympatyków MTG, a w szczególności uczestników projektu, w czasie którego zarząd stowarzyszenia przedstawi plan realizacji projektu oraz przekaże każdemu beneficjentowi kosztorys wykonawczy wraz z kwotą wkładu własnego, który trzeba będzie uzupełnić (uwzględniając wcześniejszą zaliczkę w wysokości tysiąca złotych) na wskazane konto do 12 października 2019 r. - Jest to o tyle istotne, że do 15 października br. musimy przedstawić w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku dokument potwierdzający zebranie wkładu własnego na realizację projektu - stwierdza A. Szopa.

Gmina Studzienice jest liderem projektu związanego z redukcją emisji CO2 realizowanego w powiecie bytowskim z gminami Lipnica, Bytów, Czarna Dąbrówka, Kołczygłowy, Parchowo, Tuchomie i Miastko. W budynkach użyteczności publicznej zamontowane zostaną 23 kotły na biomasę oraz jeden kocioł gazowy. Prace będą prowadzone między innymi w: remizie strażackiej w Pomysku Wielkim, Szkole Podstawowej w Jasieniu, świetlicy wiejskiej w Sylcznie, Gminnym Ośrodku Zdrowia w Tuchomiu, budynku Urzędu Gminy w Studzienicach, w Wiejskim Domu Kultury w Półcznie, w świetlicy wiejskiej w Sominach, w Wiejskim Domu Kultury w Przewozie, w budynku remizy strażackiej w Skwierawach, w Szkole Podstawowej w Łubnie. Koszt prac to prawie 1,5 mln zł, z czego ok. 1,2 mln zł stanowić będzie dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.Dzięki inwestycji efektywność produkcji ciepła będzie wyższa. Spadnie też emisja do atmosfery gazów cieplarnianych.

Rusza także realizacja projektu „Ochrona powietrza poprzez montaż odnawialnych źródeł energii u mieszkańców gmin Lipnica i Studzienice”. Przetarg na dostawę i montaż instalacji kolektorów słonecznych, kotłów na biomasę, pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych w gminie Lipnica wygrała firma FlexiPower Group za 4,5 mln zł.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Przemysław Czarnek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza