Eurobasket 2009. Macedonia - Niemcy 86-75

Niemcy - Macedonia (Fot. PZKosz)
Zawodnicy Macedonii wzięli się w garść po wysokiej porażce z Francją i pewnie pokonali Niemcy 86:75. "Ojcem" sukcesu był Vrbica Stefanov autor 25 punktów i 5 przechwytów.

Macedonia - Niemcy 86:75 (18:14, 18:22, 26:14, 24:25)

Macedonia: V. Stefanov 25 (4x3), Mirakovski 9 (1), R. Stefanov 1, Tasovski 13 (3), Gechevski 9, Antić 13 (3), Massey 16.

Niemcy: Staiger 14 (4), Schaffartzik 10 (2), Schulze 3 (1), Ohlbrecht 12 (1), Hamann 2, Greene 10 (2), Femerling 13, Benzing 6, Jagla 5 (1).

Macedonia zaskoczyła Niemców od samego początku spotkania dobrą obroną, co przekładało się na słabo wykonywane rzuty z gry ich rywali. Po akcji 2+1 Vrbicy Stefanova prowadzili nawet 9:4, ale dzięki rzutom Greene'a i Benziga Niemcy szybko doprowadzili do remisu.

Stefanov w pierwszej części meczu dorzucił jeszcze sześć punktów, a Predrag Samardzinski zebrał 5 piłek, dzięki czemu gracze Arsicia mogli cieszyć się prowadzeniem 18:14. Dobrze rzucali przede wszystkim zza linii 6,25 m, trafiając aż 4 z 7 prób z tej odległości w pierwszej kwarcie.

Zaraz po przerwie poprawili się w tym elemencie Niemcy, trafiając trzy trójki. Objęli dzięki temu prowadzenie 25:24. Spotkanie cały czas było wyrównane, żadna z drużyn nie mogła wyjść na większe niż dwupunktowe prowadzenie.

Niemcy z coraz większą ochotą rzucali za trzy, dzięki czemu mogli niwelować różnicę, która brała się między innymi z tego, że faulowani pod koszem Macedończycy trafiali swoje rzuty wolne.

Na początku drugiej połowy dzięki dwóm trójkom Vrbicy Stefanova i jednej akcji Massey'a reprezentanci Macedonii znowu wyszli na pięciopunktowe prowadzenie 43:38. W kolejnej akcji faulowany przy rzucie był Dime Tasovski, który wykorzystał swoje wolne, a jego zespół prowadził już siedmioma punktami.

Na zryw Niemiec nie trzeba było długo czekać. Dwie trójki rzucili Staiger i Jagla, dzięki czemu zespół Bauermanna był znowu w grze. Zdeterminowani Macedończycy nie mieli jednak zamiaru się poddawać. W kolejnych akcjach znowu zyskali sześć punktów, a Niemcy powrócili do punktu wyjścia.

Macedonia jeszcze bardziej podwyższyła przewagę po rzutach za trzy Tasovskiego i Anticia. Niemcy dwukrotnie tracili piłkę, za co byli szybko karceni przez zawodników Arscicia. Przed ostatnią częścią spotkania Niemcy tracili już 12 punktów.

Heiko Schaffartzik i Tim Olbrecht starali się odrobić tę stratę w ostatnich 10 minutach, ale ambitni reprezentacji Macedonii im na to nie pozwalali.

W ostatnich dwóch minutach zawodnicy obydwu drużyn rzucali więcej wolnych, niż mieli akcji z gry. O rozpaczy Niemiec świadczyły aż trzy próby rzutów zza linii 6,25 m pod rząd na minutę przed końcem spotkania.

Gracze Arsicia, dzięki temu zwycięstwu, zachowali jeszcze szansę na grę w ćwierćfinale EuroBasketu w Katowicach.

Źródło: PZKosz