Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Ważna wszędzie, tylko nie w Słupsku

Magdalena Olechnowicz
Pani Ewa Kochanek pokazuje swoją włoską Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Pani Ewa Kochanek pokazuje swoją włoską Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Fot. Krzysztof Tomasik
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem, który uprawnia do bezpłatnego leczenia we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Niestety, niektórzy lekarze w Słupsku wmawiają cudzoziemcom, że za wizyty muszą płacić.

Gdzie?

Gdzie?

Kartę można wyrobić w delegaturze pomorskiego oddziału NFZ w Słupsku, ul. Poniatowskiego 4, od poniedziałku do piątku w godz. 8-15, tel. 059 840 29 86, wew. 102.

A to kompletna bzdura.

Do słupskiej delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło już kilka skarg na lekarzy, którzy nie chcą za darmo przyjmować obcokrajowców. A powinni, bo NFZ lekarzom za nich płaci.

Ja takich kart nie uznaję

Pani Ewa Kochanek z Grąsina ma podwójne obywatelstwo - polskie i włoskie. We Włoszech mieszka już od kilkunastu lat, zajmuje się tam m.in. tłumaczeniem w sądzie. Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego wydano jej we Włoszech. Przyjechała z nią do Słupska.

- We Włoszech leczyłam się z nią bez problemu. Zresztą jest ona honorowana we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Tylko nie w Słupsku - mówi pani Kochanek. - Akurat byłam w Polsce, kiedy miałam atak astmy oskrzelowej. Pojechałam więc na pogotowie, do przychodni na ul. Tuwima w Słupsku. Owszem, zostałam przyjęta, ale musiałam zapłacić za prześwietlenie płuc 40 zł. Pani doktor powiedziała, że ona nie honoruje takiego dokumentu jak Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
- mówi Kochanek.

Tymczasem według Mariusza Szymańskiego, rzecznika NFZ w Gdańsku, lekarze oszukują pacjentów z zagranicy po to, aby ci zapłacili za wizytę w gabinecie.

- To wierutne kłamstwo. NFZ płaci lekarzom za zagranicznych pacjentów i to całkiem dobrze. Pacjenci z Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego powinni być przyjmowani bez jakichkolwiek problemów we wszystkich gabinetach lekarskich, w których lekarze mają podpisany kontrakt z NFZ - wyjaśnia Mariusz Szymański.

Wszędzie za darmo

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) uprawnia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych podczas pobytu w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

- Warto się w nią zaopatrzyć przed wyjazdem za granicę. Honorowana jest we wszystkich krajach europejskich, a wydawana za darmo we wszystkich oddziałach NFZ. Wydawana jest czasowo, nie na stałe. Przed wakacjami warto ją jednak wyrobić - zachęca Mariusz Szymański.

Niestety, nie uzyskaliśmy wyjaśnienia, dlaczego w przychodni na ul. Tuwima nie przyjęto pacjentki z włoską kartą ubezpieczenia. Dyrektora Miejskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej nie było w pracy, ale w sekretariacie zapewniono nas, że dyrektor sprawdzi, która pani doktor miała w tym dniu dyżur i wyjaśni sprawę.

Niestety, EKUZ nie jest dowodem ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia uprawniającym do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Oznacza to, że osoba ubezpieczona w NFZ może posługiwać się EKUZ wyłącznie w innych państwach członkowskich Unii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza