Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Extinction Rebellion Słupsk - tydzień protestu klimatycznego

Kinga Siwiec
Fot. Archiwum
Od 20 do 27 września będzie trwał tydzień protestu klimatycznego, który ma zwrócić uwagę ludzi na problemy związane z ochroną środowiska. Extinction Rebellion Słupsk zaplanowało happeningi i spotkania na najbliższe dni.

Extinction Rebelion to międzynarodowy ruch społeczno-polityczny, którego członkowie protestują przeciwko bierności polityków wobec zmian klimatu, utracie bioróżnorodności oraz masowemu wymieraniu gatunków. Ruch nie ma szefów, a jego struktura jest pozioma, co oznacz, ze decyzje są podejmowana wspólnie przez jego członków. W Słupsku w organizację tygodniowego protestu klimatycznego włączył się Mikołaj Prynkiewicz, artysta zawodowo związany z Teatrem Lalki "Tęcza".

Tydzień dla klimatu rozpocznie performance Mikołaja Prynkiewicza. Artysta w swoim występie odwołuje się do witkacowskich obaw o kondycję człowieka w obliczu nieodwracalnych zmian. W opisie wydarzenia czytamy, że proces ocieplania planety zostanie potraktowany w sposób dosłowny i fizyczny, a wydarzenie zachęci do wyzbycia się wstydu w podejmowaniu koniecznych decyzji na rzecz lepszego jutra. Performance rozpocznie się o godz. 19 w Ośrodku Teatralnym Rondo.

W sobotę o godz. 14 na rogu ulic Wojska Polskiego i Sienkiewicza odbędzie się akcja "Pomalujmy ulice: plakatowanie, pisanie haseł klimatycznych kredą", poprzez którą Extiction Rebelion chce pokazać, że rebelia może być wesoła i kolorowa.

Na ul. Nowobramskiej w niedzielę o godz 14 trójka aktorów przeczyta tekst autorstwa Jaśka Kapeli pt. "Klimatyczne ocieplenie serc". Komiczno-edukacyjny tekst o sposobach walki ze zmianami klimatu, w którym Leonardo di Caprio pojawia się w Polsce, aby namówić "typową" polską rodzinę do bycia ekologicznym przykładem dla reszty narodu. Tekst przeczytają Hanka Piotrowska, Maciej Gierłowski i Mikołaj Prynkiewicz.

Przerażające prognozy zmian klimatycznych. Czarne scenariusz...

W poniedziałkowe popołudnie na Starym Rynku odbędzie się happening "Stop betonozie – nie dla betonowania Starego Rynku". Ma on na celu zwrócić uwagę na niebezpieczny trend betonowaia polskich miast, podczas gdy w dobie zmian klimatycznych powinniśmy walczyć o każdy metr kwadratowy zieleni. Happening rozpocznie się o godz. 17.

Dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej o zmianach klimatu przygotowano wykład i dyskusję w kawiarni Antrakt. We wtorek o godz. 19 Paweł Jakub Jaszczuk poprowadzi spotkanie, którego tematem jest pytanie "Czy katastrofa klimatyczna to fakt?'.
W środę w Kinie Rejs odbędzie się pokaz specjalny filmu "Kobieta idzie na wojnę", po którym widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniu z zaproszonymi gośćmi - Pawłem Jakubem Jaszczukiem, który jest biologiem środowiskowym oraz koordynatorem grupy Research, zajmującej się katastrofą klimatyczną od strony naukowej w Extinction Rebellion Warszawa oraz z Łukaszem Androsiukiem, doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem naukowo-dydaktycznym Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Warszawskiej Szkoły Filmowej. Tematem spotkania będą ludzkie postawy w obliczu nadchodzących zagrożeń.

Na piątek 27 września zaplanowany jest ogólnopolski protest w Warszawie, do którego może się przyłączyć każdy. By to zrobić należy skontaktować się z Extinction Rebellion Słupsk, których funpage można znaleźć na Facebooku.
Tydzień strajku klimatycznego poprzedza szczyt klimatyczny ONZ, który odbędzie się 27 września w Nowym Jorku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza