Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fabryka Farm Frites w Lęborku sama się ogrzeje

Sylwia Lis [email protected]
Fabryka Farm Frites w Lęborku sama się ogrzejeFarm Frites Poland stawia na ekologię. Prąd i energia cieplna będzie pozyskiwana ze swojej oczyszczalni ścieków.
Fabryka Farm Frites w Lęborku sama się ogrzejeFarm Frites Poland stawia na ekologię. Prąd i energia cieplna będzie pozyskiwana ze swojej oczyszczalni ścieków. Sylwia Lis
Zakład Farm Frites Poland stawia na ekologię. Wykorzystuje ścieki do produkcji ciepła i energii.

W związku ze zwiększającą się produkcją, a także aby sprostać rosnącym wymaganiom środowiskowym firma Farm Frites Poland z Lęborka – znany producent frytek – zadecydowała o rozbudowie istniejącej zakładowej mechaniczno-biologicznej podczyszczalni ścieków. Zadecydowano o budowie beztlenowego stop­nia oczyszczania ścieków. Instalacja beztlenowa wytwarza biogaz, ale nie jest biogazownią rolniczą.

– W przeciwieństwie do biogazowni rolniczych, które przetwarzają biomasę występującą w rolnictwie, nasza instalacja wykorzystuje tylko i wyłącznie własne ścieki poprodukcyjne – mówi Katarzyna Majchrzak z Farm Frites Poland. – Do fabryki nie są dowożone ani przez nią wykorzystywane żadne substraty rolnicze. Posiadamy wszystkie niezbędne pozwolenia, aby móc korzystać z instalacji beztleno­wej.

Farm Frites zapewnia, że wykluczone jest, aby z tego powodu powstały dla lęborczan jakieś uciążliwości. Cały proces produkcji biogazu odbywa się w szczelnie zam­knię­tym reaktorze i jest cał­ko­wicie bezpieczny.

Z bio­gazu, który zawiera me­tan, jest wytwarzana zielona energia elektryczna i cieplna, która w całości będzie wykorzystana na potrzeby lęborskiej fabryki frytek.

– Szacujemy, że ta instalacja zaspokoi 10-15 procent naszego zapotrzebowania na energię elektryczną – oz­najmia Katarzyna Majch­rzak. – To także mniejsze o co najmniej 30 procent ilości osadów z podczyszczalni. Natomiast wśród korzyści dla środowiska naturalnego należy wymienić mniej zużytego węgla do wytworzenia energii oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery ze względu na mniejszą ilość wywożonych osadów.

A co z pozostałymi odpadami poprodukcyjnymi? Od kilku miesięcy obierki z ziemniaków i osady z podczyszczalni trafiają do biogazowni rolniczej zlokalizowanej w Darżynie. Docelowo trafią tam wszystkie odpady z fabryki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza