Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Farma wiatrowa w Kobylnicy dla Orlenu. Jest zgoda UOKiK

opra. olo
Krzysztof Głowinkowski
PKN Orlen uzyskał zgodę szefa Urzędu Kontroli Konkurencji i Konsumentów na przejęcie farm wiatrowych działających na Pomorzu. Chodzi m.in. o farmę w podsłupskiej Kobylnicy. Do dopięcia transakcji ma dojść jeszcze w kwietniu.

​Koncern uzyskał zgodę na przejęcie trzech lądowych farm wiatrowych działających na Pomorzu, o łącznej mocy ok. 90 MW. Tym samym spełniony został jedyny warunek zawieszający transakcję z hiszpańskimi funduszami inwestycyjnymi.

– Zgoda UOKiK to ważny krok w budowie nowoczesnego koncernu multienergetycznego, z silnym segmentem energetycznym, opartym o czyste źródła wytwarzania - podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen w komunikacie prasowym rozesłanym do mediów. - W naszej strategii zapowiadaliśmy, że w ciągu dekady zamierzamy osiągnąć 2,5 GW w odnawialnych źródłach energii i już dzisiaj konsekwentnie realizujemy ten plan. To odpowiedź nie tylko na kwestie regulacyjne, ale też oczekiwania naszych klientów i akcjonariuszy.

Transakcja obejmuje zakup trzech farm wiatrowych. Obok Kobylnicy (41,4 MW), mowa o farmie w Subkowach w powiecie tczewskim (8 MW) i Nowotna na Żuławach (40 MW). Wszystkie farmy objęte są systemem wsparcia zielonych certyfikatów i znajdują się w obszarze działalności Energa Operator. Ich łączna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 280 GWh rocznie. Na podstawie obecnie zawartych umów farmy wiatrowe mają zagwarantowany odbiór wyprodukowanej energii w perspektywie od roku do dziesięciu lat.

Po finalizacji zakupy Grupa Orlen będzie posiadała aktywa energetyczne o łącznej mocy 3,3 GW, w tym 642 MW w źródłach zeroemisyjnych. Obejmą one m.in. 58 elektrowni produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, farmy fotowoltaiczne i lądowe farmy wiatrowe. Segment energetyki wiatrowej będzie tworzyło 10 farm, których łączna moc zainstalowana wyniesie 353 MW. Ponadto Grupa Orlen posiada dwa nowoczesne bloki parowo-gazowe w Płocku i Włocławku oraz rozbudowaną sieć linii przesyłowych o łącznej długości ok. 200 tysięcy kilometrów, która zapewnia stałe dostawy energii dla ok. trzech milionów odbiorców.

Przypomnijmy, że w przeciągu dekady koncern na eko-inwestycje zamierza przeznaczyć 47 mld zł. Plany obejmują morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza