Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Felieton rowerowy. Starocie z demobilu i w cywilu

Ireneusz Wojtkiewicz
Usytuowany za ogrodzeniem 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku czołg pomnik zakończenia II wojny światowej
Usytuowany za ogrodzeniem 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku czołg pomnik zakończenia II wojny światowej Ireneusz Wojtkiewicz
Z rowerowego siodełka widać nie tylko daleko, ale i szeroko, a jak ktoś ma oczy dookoła głowy, to sprawi sobie terenowy wernisaż techniki minionej epoki. Takie oto wrażenia mamy z wypadów w Słupsku i okolicach, gdzie zauważyliśmy wiele staroci, przeważnie już ozdobnych.

Na przykład stary czołg, wystawiony jako pomnik zakończenia II wojny światowej. Usytuowany na obrzeżu terenu 7. Brygady Obrony Wybrzeża przy ul. Bohaterów Westerplatte naprzeciwko drogi rowerowo - pieszej, gdzie stoi w cieniu wielkich brzóz i specjalnie nie zwraca na siebie uwagi. Głośniej było o nim cztery lata temu, gdy wojsko chciało wyciąć leciwe brzozy, bo opadające liście ponoć powodowały korozję czołgu, ale miasto stawiało na ochronę przyrody.

Osiągnięto jakiś kompromis, czołg się ostał z lufą wycelowaną raczej na południe, a nie zachód jak wiele podobnych pancerniaków, najpierw gloryfikowanych a potem złomowanych w ościennych miastach Pomorza. Ten słupski wygląda na unikatowy, chociaż to poradziecki model T 34 z lat 40. minionego wieku.

Powojenny Słupsk pod wspomnianym adresem miał koszary pełne takich i podobnych czołgów, o czym przypomina pomnikowy wrak. To jedyna taka pamiątka przeszłości miejscowych wojsk lądowych. Lotnictwo wojskowe ma w Redzikowie cztery pomnikowe odrzutowce z tamtego okresu, co też dobrze widać z sąsiedniej drogi rowerowej. Wraz z otoczeniem stanowią przykładnie zadbany pomnik powojennej przeszłości polskiego wojska.

Ciekawych wyglądu dawnego sprzętu do ciężkich robót ziemnych i drogowych zachęcamy do przejazdów nowymi drogami rowerowym w dość odległych rejonach Słupska. Przy ul. Konarskiego za płotem rolniczej firmy handlowej widać gąsienicowy spychacz i ciągnik rolniczy DT-75M, wyprodukowany prawdopodobnie ponad pół wieku temu. Z kolei niewiele nowsza jest wielka wywrotka marki Perlini, która zarasta zielskiem na wertepach pomiędzy Głobinem a Redzikowem.

Swój renesans przeżywają stare furmanki konne, siewniki, pługi kultywatory gleby i co tam jeszcze dawniej służyło rolnikom do uprawia ziemi. Tyle, że te maszyny i narzędzia to teraz ozdoby obejść gospodarskich, wykorzystywane min. jako kwietniki. Widać to za ogrodzeniami przy drodze Bydlino – Machowino, czy we Włynkowie, gdzie na okrasę dostawiony jest też mały Fiat 126p.

Od pewnego czasu wiele starych rowerów nie kończy swego żywota na kupie złomu. Nieco odrestaurowane i odmalowane wracają do użytku jako ozdoby domów, szyldy placówek handlowych czy po prostu elementy dekoracyjne tras turystycznych. Widać to min. w Wytownie oraz w słupskim śródmieściu i na Zatorzu. Co ciekawe, duży popyt mają ozdoby w formie miniaturowych rowerów. Takowe np. z żabami w roli cyklistów poznikały ze sklepów jubilerskich, ostały się jedynie figurki rowerów oferowanych w cenach 20 – 35 zł na słupskich jarmarkach staroci.

Rozrasta się zbiór militariów w usteckich Bunkrach Blüchera po zachodniej stronie portu, gdzie wprawdzie rzadko, ale dość regularnie odwiedzamy na rowerze ich obecnego zarządcę i niedawnego naszego kolegę redakcyjnego Marcina Barnowskiego. Ma kilka odrestaurowanych i na chodzie poniemieckich pojazdów, w tym pancernych. Okazem jest tu minibus Volkswagena zwany „ogórkiem”, który jeździ na żółtych tablicach jako auto zabytkowe. Ostro hamuję jednak na widok antycznego, długo odbudowywanego Volkswagena. Takiego rasowego terenowca z linami holowniczymi, saperkami i siekierkami na wyposażeniu. Już kombinujemy, jak i gdzie wyprawić się tym autem w teren, oczywiście z rowerem, bo na wertepach jednoślad może być bardziej dzielny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slupsk.naszemiasto.pl Nasze Miasto