Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Legend Rocka. Będzie bluesowo-rockowo

Wojciech Frelichowski [email protected]
Colosseum reaktywowało się w oryginalnym składzie w 1994 roku.
Colosseum reaktywowało się w oryginalnym składzie w 1994 roku. Materiały organizatorów
Drugi dzień Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty będzie bluesowo-rockowy. Wystąpią: polska grupa Boogie Chilli, brytyjscy giganci rocka Colosseum oraz gitarzysta Alvin Lee.

Zespół Boogie Chilli z Poznania to najmłodszy stażem uczestnik tegorocznej imprezy w Dolinie Charlotty. Grupa powstała w 2001 roku, zatem miano legendy jest jeszcze przed nią. Tym niemniej formację założyli doświadczeni muzycy: Maciej Sobczak (gitara), Robert Fraska (bas), Janusz Siemienas (gitara) i Andrzej Kubiak (perkusja). Dwóch pierwszych muzyków praktykowało wcześniej w grupie Hot Water, dwóch następnych w zespole Wielka Łódź. W 2003 roku do Boogie Chilli dołączył harmonijkarz Leszek Paech.

Bluesowe doświadczenia Wielkiej Łodzi i rockowe Hot Water - powstała ciekawa mieszanka, która z całą mocą eksploduje na koncertach. Pomi­mo wszech ogarniającej zaawansowanej techniki Boogie Chilli lubi brudne, wręcz szorstkie brzmienie, które było charakterystyczne dla rocka lat 60. XX wieku, ale także dla mocnego stylu grunge z lat 90.

Drugi zespół, który wystąpi 13 sierpnia, to Colosseum. W stosunku do tej grupy można śmiało używać słowa legenda. Co więcej, zespół zaistniał jako tzw. supergrupa, czyli forma­cja, do której akces zgłosili muzycy występujący wcześniej w innych gwiazdorskich kapelach.

Colosseum to pionierzy jazz rocka. Pierwszy etap istnienia zespołu trwał ledwie cztery lata (1968-1971), ale w tym czasie wydali pięć płyt, które wytyczyły drogę dla tego gatunku muzycznego. Dwa lata później jeden z członków grupy, perkusista Jon Hiseman, powołał do życia Colosseum II, w której grali m.in. świetny gitarzysta Gary Moore oraz klawiszowiec Don Airey, którego widzieliśmy niedawno w Dolinie Charlotty w składzie Deep Purple. W 1978 roku Colosseum II zakończyło swój żywot.

Reaktywacja nastąpiła po 16 latach, i do tego w klasycznym składzie: Jon Hiseman, Chris Farlowe, Clem Clempson, Dave Greenslade i Mark Clarke. Miejsce saksofonisty Dick'a Heckstall-Smith'a, który odszedł przedwcześnie w grudniu 2004 roku, zajęła Barbara Thompson.

Tego wieczoru wystąpi jesz­cze Alvin Lee, gitarowy wirtuoz bluesa i rocka, na którego grze wzorowały się całe zastępy muzyków. Grę na gitarze rozpoczął w wieku 13 lat, aby po dwóch latach założyć zespół The Jaybirds, który w 1966 roku zmienił nazwę na Ten Years After.

Grupa szybko zyskała rozgłos wśród fanów blues rocka, ale prawdziwa sława nadeszła w 1969 roku wraz z udziałem zespołu w słynnym festiwalu w Woodstock. Do 1973 roku Ten Years After wydało dziesięć albu­mów, jednak w 1973 roku Alvin Lee uznał, że styl zespołu wypala się. Rok później utworzył własny zespół Alvin Lee & Company, gdzie mógł się oddać swoim gitarowym popisom.
W 1994 roku Alvin Lee razem z George'm Harrisonem znanym z The Beatles nagrał "The Bluest Blues", który został okrzyknięty najlepszym blue-sowym utworem.

Sześć lat temu gitarzysta wydał płytę "Alvin Lee in Tennessee", na której znalazły się największe hity wszech czasów. Jest tam nawet nowa wersja "I' m Going Home". d

Bilety są do nabycia:
Informacja Turystyczna w Słupsku, ul. Starzyńskiego 4
Biuro Podróży Greland Tour w Słupsku, ul. Wojska Polskiego 39-40, wejście od Mickiewicza
Biuro Podróży Wodnik w Słupsku, dworzec PKP, I piętro
Biuro Podróży EuroTravel w Słupsku, ul. Starzyńskiego 4
Lokalna Organizacja Turystyczna w Ustce, ul. Marynarki Polskiej 87
Biuro Turystyczne Expedte w Lęborku, pl. Pokoju 3
Internet: eventim.pl, ticketpro.pl, biletyna.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza