Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Feta w dzień inauguracji województwa słupskiego (zdjęcia)

Ireneusz Wojtkiewicz [email protected]
W takiej tanecznej euforii Słupsk stawał się stolicą nowego województwa.
W takiej tanecznej euforii Słupsk stawał się stolicą nowego województwa. Ireneusz Wojtkiewicz
O nadchodzących zmianach w podziale administracyjnym kraju, według którego miało być 49 zamiast 17 województw, mówiono półoficjalnie już w 1974 r.

Publiczny przeciek o tym, że Słupsk będzie stolicą nowego województwa nastąpił bodaj podczas inauguracji VIII edycji Festiwalu Pianistyki Polskiej we wrześniu 1974 roku, co spotkało się z wielkim aplauzem widowni. Województwo słupskie zaczęło funkcjonować 1 czerwca 1975 – w Dzień Dziecka, który był słoneczny ale niezbyt ciepły. Rankiem w dniu inauguracji nowego województwa odbyła się w centrum Słupska specjalna feta. Nie wszystkie media o tym donosiły, niektóre wolały przemilczeć to, czym to miasto i jego mieszkańcy naprawdę się radowali.

Prasa regionalna zdawkowo potraktowała awans miasta. Uczyniła tak z woli nie dziennikarzy ale jej partyjnych dysponentów, mocno jeszcze osadzonych w stolicach starych województw. Ale wyłamała się koszalińska rozgłośnia Polskiego Radia, jej Studio Bałtyk zainstalowało się rankiem 1 czerwca 1975 roku w centrum miasta, by poświęcić poranny program Słupskowi, debiutującemu w roli stolicy nowego województwa.

Koszalin nie miał z czego się cieszyć, wszak Słupskie wchłonęło dużą część terytorium poprzedniego województwa koszalińskiego. Ba, niewiele brakowało, aby w nowe Słupskie włączono jeszcze Darłowo i okolice, ale przymorska granica sięgnęła niedaleko na zachód – za Jarosławiec. Nieoficjalne wieści niosły, że największymi oponentami przypisania Darłowa do woj. słupskiego byli prominenci woj. koszalińskiego, zanim... dostali służbowe przeniesienia do Słupska celem tworzenia nowego województwa.

Słupskie w dzień swojej inauguracji zaprezentowało niektóre swoje dotychczasowe wizytówki: sławną już w kraju za granicą gastronomię stworzoną przez Tadeusza Szołdrę oraz popularne amatorskie zespoły taneczne „Arabeska” i „Wir” pod kierownictwem Mieczysławy Kątnik. Słynna „Karczma Pod Kluką” miała swój dzień wyjazdowy na Placu Zwycięstwa przed ratuszem. Zajechała służbową bryczką konną, przygotowała poczęstunek dla przechodniów. Tutaj zatańczyły wspomniane zespoły, a w roli gospodarza wystąpił Jan Stępień, nowy wojewoda słupski, poprzednio wicewojewoda koszaliński.

Nowo utworzony Urząd Wojewódzki w Słupsku miał kilka siedzib, zanim zbudowano wielki gmach biurowca u zbiegu ulic Jana Pawła II i Jaracza. Wdziały komunikacji, kultury fizycznej oraz kuratorium oświaty funkcjonowały w kamienicach przy Al. H. Sienkiewicza. Pierwszą siedzibą wojewody słupskiego był zabytkowy obiekt na rogu ulic Armii Krajowej i Szarych Szeregów – obecnie należący do Starostwa Powiatowego.

Dość zabawnie wyglądało przejmowanie tego obiektu w dniu utworzenia woj. słupskiego. W trybie ekspresowym przestał być siedzibą urzędu powiatowego, zmienił tablice i stał się główną siedzibą wojewody oraz urzędu wojewódzkiego. Poprzedniego gospodarza - ostatniego naczelnika powiatu słupskiego Stanisława Czupajło oraz podległych mu urzędników wyproszono z biur. Spotkałem ich na ławkach w parku obok – zaskoczeni, skonsternowani, niepewni zatrudnienia w innych miejscach.

Słupskie jako województwo istniało niespełna 24 lata – do końca 1998 roku. Reformatorzy podziału administracyjnego kraju zapewniali, że po likwidacji dotychczasowych 49 województw i utworzeniu 16 nowych obudzimy się w nowej Polsce. Czas pokazał, że budzimy się z narastającymi pretensjami: po co nam to było!?

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza