Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał akcji "Can't go? Can run! Impossible? Not4US!" w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Przez pandemię uczniowie biorący udział w projekcie „Matematyka w życiu codziennym z informatyką” w ramach programu Erasmus+, nie mogli co prawda udać się do Londynu, ale zdecydowali się tam wirtualnie pobiec. Dystans nie okazał się żadnym wyzwaniem.
Przez pandemię uczniowie biorący udział w projekcie „Matematyka w życiu codziennym z informatyką” w ramach programu Erasmus+, nie mogli co prawda udać się do Londynu, ale zdecydowali się tam wirtualnie pobiec. Dystans nie okazał się żadnym wyzwaniem. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku
Przez pandemię uczniowie biorący udział w projekcie „Matematyka w życiu codziennym z informatyką” w ramach programu Erasmus+, nie mogli co prawda udać się do Londynu, ale zdecydowali się tam wirtualnie pobiec. Dystans nie okazał się żadnym wyzwaniem.

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słupsku projekt „Matematyka w życiu codziennym z informatyką” realizuje od września 2018 roku. Odbywa się on w ramach programu Erasmus+, a jego głównym założeniem jest międzynarodowa współpraca uczniów. Krajami, z którymi słupska placówka podjęła współpracę są Francja, Hiszpania i Wielka Brytania. W ramach tzw. mobilności uczniowie odbywali podróże do każdego z państw partnerskich. Zarówno Francję, jak i Hiszpanię udało się odwiedzić, ale zaplanowany na koniec wyjazd do Wielkiej Brytanii, z powodu pandemii, dwukrotnie przekładano. Koniec końców wymiana się nie odbyła, ale władze szkoły, nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie nie zamierzali się poddać. W ramach mobilności wirtualnych zdecydowano, że odległość, jaka dzieli Słupsk i Londyn, czyli niemal 1500 kilometrów, zostanie… przebiegnięta. Oczywiście wirtualnie. Pomysł padł podczas jednej z rad pedagogicznych.

Na pokonanie tego dystansu uczniowie i nauczyciele mieli dziesięć tygodni. Codziennie, od 22 marca do 28 maja, kolejne klasy pokonywały kilometry i dodawały je do licznika.

- Ta akcja przyniosła coś dużo bardziej wartościowego niż tylko przebiegnięta trasa. Te dziesięć tygodni to był czas, w którym uczniowie bardzo potrzebowali wyjścia z domu. Co więcej, przez tę aktywność dzieci nabierały nowego podejścia do prac domowych i zupełnie inaczej organizowały sobie czas po lekcjach. Moje dziecko na przykład, nalegało, aby szybko odrobić lekcje, bo trzeba iść wybiegać kilometry – wspomina z uśmiechem Karolina Keler, dyrektorka SP2 w Słupsku.

Jak dodaje pani dyrektor, starsi uczniowie, z klas 4-8, umawiali się na bieganie w grupach. Był to dla nich dobry powód, żeby zrobić coś razem.

- Wyszło im to na dobre, bo otrzymywaliśmy od rodziców uczniów sygnały o tym, że lekcje przed ekranem komputera, bez możliwości spotkania na żywo z rówieśnikami, odbijają się na uczniach negatywnie, powodując spadek zainteresowania zajęciami, ale i nie tylko. To tylko pokazuje, jak bardzo potrzebny jest powrót do normalności – mówi Karolina Keler.

Odległość 1500 kilometrów została pokonana w trzy tygodnie. Wszystko dzięki niesamowitemu odzewowi z jakim spotkała się akcja, w której wzięli udział także rodzice uczniów. Natomiast ostatniego dnia swoje kilometry dołożyło wiele postronnych osób, w tym członkowie Słupskiego Stowarzyszenia Nordic Walking „Dwa Kije”. Ostatecznie licznik kilometrów zatrzymał się na 4133 kilometrach.

Dyrektor szkoły dodaje, że w ramach programu Erasmus+ chce zakupić dla swojej placówki bieżnię. Będzie to zakup dokonany za pieniądze, które miały być przeznaczone na wyjazd do Wielkiej Brytanii. Kto wie, może bieżnia przyda się za rok, gdyby po raz kolejny pandemia pokrzyżowała szyki uczniów biorących udział w programie Erasmus+, i trzeba będzie po raz kolejny zdecydować się na mobilność wirtualną. Oby jednak nie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza