Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finanse domowe. Wiemy, że trzeba oszczędzać, ale wydajemy na konsumpcję

pit [email protected] 91 481 33 34 Fot. Marcin Bielecki
Co piąta badana osoba wskazała, że zdarzają się jej impulsywne, niepotrzebne zakupy.
Co piąta badana osoba wskazała, że zdarzają się jej impulsywne, niepotrzebne zakupy.
Ponadto 40 proc. badanych, zamiast odkładać pieniądze, woli przeznaczać je na konsumpcję, argumentując to tym, że nigdy i tak nie wiadomo, co się stanie.

"Sztuka odpowiedzialności", badania przeprowadzone na zlecenie ING Życie przez Instytut MillwardBrown SMG/KRC pokazują, jak polskie społeczeństwo rozumie postawy odpowiedzialności w życiu codziennym oraz to, jak przekładają się one na postawę bycia odpowiedzialnym w finansach.

Chcemy być odpowiedzialni

Odpowiedzialność jest cechą, do której dążą Polacy. 67 proc. pytanych wolałoby być osobą biedną i odpowiedzialną, jednak co 5 osoba zdecydowałaby się być bogata i nieodpowiedzialna, a 13 proc. respondentów nie potrafiło powiedzieć, którą opcję wybiera.

Co świadczy o odpowiedzialnych zachowaniach i decyzjach finansowych polskiego społeczeństwa? Respondenci mieli problem z wskazaniem konkretnych działań.

Planowanie wydatków

Co piąta osoba mówiąca, że jest odpowiedzialna finansowo, nie potrafiła określić, w jakich zachowaniach to się przejawia. A 32 proc. badanych wskazywało, że przykładem takich działań jest np. planowanie i kontrolowanie wydatków, dla 17 proc. osób jest to zarabianie na potrzeby swojej rodziny i życie codzienne - rachunki, zakupy.

 

Zdaniem ponad 80 proc. Polaków odpowiedzialny człowiek powinien posiadać ubezpieczenie na życie. Jednocześnie jedynie co piąty posiada indywidualną polisę na życie. Dlaczego? Pomimo że doceniamy posiadanie ubezpieczenia, to jednak znajdujemy wymówki, aby z niego nie korzystać. Do najczęściej wymienianych powodów nieposiadania ubezpieczenia na życie należy brak refleksji. Może to wynikać z faktu, że Polacy nie lubią myśleć o trudnych tematach wiążących się z chorobą lub śmiercią.

Co innego deklarujemy, co innego robimy

Badania ING Życie pokazują, że polskie społeczeństwo czuje się i chce być odpowiedzialne. Pomiędzy deklaracjami a rzeczywistymi zachowaniami występuje jednak rozdźwięk, zwłaszcza w sferze finansów. Polacy i Polki przyznają się do nierozważnych zachowań finansowych. Co piąta badana osoba wskazała, że zdarzają się jej impulsywne, niepotrzebne zakupy.

Znacznie mniej osób przyznaje się do życia ponad stan i trwonienia pieniędzy - (6 proc.). Z kolei 5 proc. respondentów za nieodpowiedzialne zachowanie uważa rozrzutność, a 4 proc. niepłacenie rachunków i rat kredytów, pożyczek. Ponadto 40 proc. badanych, zamiast odkładać pieniądze, woli przeznaczać je na konsumpcję, argumentując to tym, że nigdy i tak nie wiadomo, co się stanie.

Potrzebna edukacja

Reprezentowanie takiej postawy przez polskie społeczeństwo może być wynikiem niskiej świadomości w zakresie odpowiedzialności finansowej. Konieczna jest edukacja w tym zakresie. Tak jak Polacy nauczyli się korzystać z wielu dóbr i usług oferowanych na rynku, podobnie mogą nabyć umiejętności podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza