Finansowa kłótnia we wspólnocie mieszkaniowej

Zbigniew Marecki
Fot. Archiwum
Ile jest pieniędzy na koncie wspólnoty mieszkaniowej? - chciałaby się dowiedzieć Marianna G. z 15-rodzinnego budynku przy ul. Wysokiej 8 w Dębnicy Kaszubskiej. Była administratorka tej nieruchomości twierdzi, że nie ma już nic wspólnego z jej finansami.

Od 2019 roku wspólnota nie ma administratora. Teraz całą wiedzę o wspólnocie posiada jej zarząd. Ponieważ we wspólnocie nie ma zgody, jedna z właścicielek wniosła do Sądu Rejonowego w Słupsku sprawę o ustalenie przymusowego zarządcy.

- Ja już nie chcę być w tej wspólnocie administratorem. Dlatego we wrześniu 2018 roku wypowiedziałam umowę, a na początku 2019 oddałam wspólnocie całą dokumentację i poprosiłam w banku o pozbawienie mnie wglądu do konta wspólnoty. Dlatego nie wiem, ile jest pieniędzy na koncie wspólnoty. Gdy wezwał mnie sąd, potwierdziłam, że już nie jestem zainteresowana rolą administratora we wspólnocie - mówi Urszula Podsiadły ze Słupska, była administratorka wspólnoty przy ul. Wysokiej 8 w Dębnicy Kaszubskiej.

Zgodnie z Ustawą o własności lokali w przepisie art. 26 ustanowiono instytucję zarządcy przymusowego. Każdy z właścicieli lokali we wspólnocie mieszkaniowej ma prawo żądać ustanowienia przez sąd zarządcy przymusowego, o ile we wspólnocie mieszkaniowej zarząd nie został powołany lub pomimo powołania nie wypełnia swoich obowiązków lub narusza zasady prawidłowej gospodarki. Sąd po przeprowadzeniu postępowania może określić zakres uprawnień zarządcy przymusowego oraz należne zarządcy wynagrodzenie. Sąd odwołuje zarządcę, gdy ustaną przyczyny jego ustanowienia (art. 26.1. uwl).

Dodatkowo poza właścicielami lokali we wspólnocie mieszkaniowej, prawo do żądania w sądzie ustanowienia zarządcy przymusowego ma także ten zarządca nieruchomości, który w dacie ustanawiania odrębnej własności pierwszego lokalu sprawował zarząd nieruchomością i kontynuował sprawowanie tego zarządu przez okres dwóch lat, o ile w terminie dwóch lat od daty wyodrębnienia własności pierwszego lokalu we wspólnocie mieszkaniowej, w której liczba lokali wyodrębnionych i niewyodrębnionych jest większa niż siedem, właściciele lokali nie dokonali wyboru zarządu ani nie powierzyli zarządu nieruchomością wspólną w umowie zawartej w formie aktu notarialnego (art. 26.2. uwl).

Z analizy zapisu art. 26 uwl wynika również, że w tzw. małych wspólnotach mieszkaniowych, czyli składających się z mniejszej niż siedem liczby lokali, sprawy związane z zarządcą przymusowym będą regulowane w oparciu o przepis art. 203 kc, a nie art. 26 uwl. Przepis art. 203 kc brzmi: Każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość.

W przypadku zaistnienia przejściowego braku zarządu czy zarządcy w tzw. małej wspólnocie i oczekiwania na ustanowienie zarządcy przymusowego, właściciele lokali w tego typu wspólnocie mieszkaniowej mają prawo do działania w zarządzie rzeczą wspólną.

Zobacz także: Rewitalizacja Słupska. Ulice Świętopełka i Sygietyńskiego są już po rewitalizacji

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Warto dodać,że była administratorka chciała,alby wspólnota zaciągnęła kredyt w wysokości 300 tys zł na ocieplenie budynku i remont klatek schodowych.Czesc mieszkańców się nie zgodziła no i zaczęło się ....

b
bardzo dziwne

Fatalne firemki typu ZZN bija się o lokatorów, a tutaj p. podsiadły zrezygnowała. Oj dziwne, bardzo dziwne....

G
Gość
22 stycznia, 13:36, Roy:

U nas duża wspólnota... Nie będę opisywał jaki jest Meksyk. Wiele bym dał aby się z tego Meksyku "wypisac"

22 stycznia, 15:21, Ala:

Dokładnie, czy istnieje możliwość wypisania się ze wspolnoty???

Niestety zawsze są części wspólne, nie można się wypisać i nie uczestniczyć w kosztach części wspólnej

A
Ala
22 stycznia, 13:36, Roy:

U nas duża wspólnota... Nie będę opisywał jaki jest Meksyk. Wiele bym dał aby się z tego Meksyku "wypisac"

Dokładnie, czy istnieje możliwość wypisania się ze wspolnoty???

R
Roy

U nas duża wspólnota... Nie będę opisywał jaki jest Meksyk. Wiele bym dał aby się z tego Meksyku "wypisac"

G
Gość

Brak zgody w Małej Wspólnocie doprowadza do ruiny budynek. Zazwyczaj właściciele mieszkań na parterze buntują się przeciw konserwacji dachu ''bo nikomu na głowy się nie leje''/?/ Niestety gdy zacznie się lać, to koszty będą kolosalne bo remont dachu jest najdroższy. Trudno o porozumienie w sprawie podłączenia kanalizacji miejskiej i ogromne konflikty przy rozliczaniu kosztów wywozu szamba uniemożliwiają spokojne życie, a nawet doprowadziły do rękoczynów porywczą młodą kobietę. Nie dziwię się,że administratorka ma dość walki ze współwłaścicielami mającymi na względzie tylko własny interes i nawzajem oskarżającymi się o ''wylewanie wody opadowej do szmba'' i ''zbyt małe zużycie wody''/?/.

G
Gość
22 stycznia, 9:36, piotr mieczyslaw:

masło maslane ?

Małe wspólnoty obecnie to takie które posiadają do 3 lokali, jest nowelizacja UWL

p
piotr mieczyslaw

masło maslane ?

Dodaj ogłoszenie