Spis treści
Firletka kwiecista, czyli omszona
Firletka kwiecista (Lychnis coronaria, Silene coronaria) niby jest uprawiana w ogrodach od dawna, jednak wydaje się niedoceniania. Nie udało jej się „przebić” wśród różnych modnych roślin, a szkoda. Bo ta firletka nie dość, że jest ładna, to także łatwa w uprawie. Doskonale nadaje się na słoneczne rabaty.
Ze względu na wygląd pędów i liści jest też znana jako firletka omszona.
Uwaga: w Polsce występują dziko oraz w uprawie również inne gatunki firletek.
Firletka kwiecista. Jak wygląda ta roślina?
Firletkę kwiecistą uprawia się ze względu na kwiaty, ale atrakcyjna jest cała roślina. Kwiaty najczęściej są ciemnoróżowe lub szkarłatne (zdarzają się też inne odcienie różu), jest też odmiana kwitnąca na biało. Kwiaty pojawiają się na szczytach łodyg, a ponieważ te są mocno rozgałęzione, kwiatów jest całe mnóstwo. Pędy i liście firletki poszarpanej pokrywają drobne włoski (kutner), które nadają im oryginalny, srebrzysty kolor, który pięknie kontrastuje z barwą kwiatów (a z białą łączy się harmonijnie).
Firletka kwiecista jest dość wysoka (60-100 cm) i rozłożysta.
Jak długo kwitnie firletka?
Firletka kwitnie niemal całe lato, bo od czerwca/lipca do sierpnia/września. Warto usuwać przekwitłe kwiaty, bo to zachęca roślinę do tworzenia nowych.
Czy firletka jest wieloletnia?
Firletka kwiecista jest wieloletnia, ale niezbyt długowieczna. Jej żywotność to najczęściej kilka lat. Trzeba jednak wiedzieć, że jest to roślina, która zakwita w drugim roku uprawy, a w pierwszym tworzy tylko rozetę liści.
Czy firletka zimuje?
Firletka kwiecista jest odporna na mróz. Jedynie w najzimniejszych regionach Polski można ją okryć np. stroiszem, gdy ma być silny mróz bez śniegu. Pamiętajmy jednak, że nie służy jej podmokłe podłoże zimą.
Jak uprawiać firletkę kwiecistą?
Ta roślina jest wyjątkowo łatwa w uprawie. Lubi miejsca słoneczne i przepuszczalną ziemię, bo nie lubi mokrego, ciężkiego podłoża. Nie kaprysi co do odczynu gleby, podlewania i nawożenia. Tego ostatniego praktycznie nie potrzebuje (choć doceni dodatek kompostu do ziemi), a podlewać ją można przy przedłużającej się suszy i upałach. Jest też odporna na choroby i szkodniki. Z zabiegów pielęgnacyjnych warto pamiętać o ścięciu pędów jesienią.
Kiedy siać firletkę kwiecistą?
Ta firletka doskonale rośnie z nasion. Najlepiej siać je latem, wtedy, gdy roślina naturalnie się rozsiewa. Warto wiedzieć, że raz posiane firletki często rozsiewają się samodzielnie i mogą być w ogrodzie przez długie lata. Czasem wyrastają w przypadkowych miejscach, ale można je stamtąd przesadzić lub usunąć.