Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Firmy chcą inwestować w technologie proklimatyczne ale oczekują jasnych przepisów i regulacji oraz zachęt inwestycyjnych

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
71 proc. przedsiębiorstw realizuje obecnie inwestycje w technologie proklimatyczne albo planuje tego rodzaju przedsięwzięcia w perspektywie 2 lat – wynika z raportu Konfederacji Lewiatan „Europejski Zielony Ład. Ocena wiedzy i postaw przedstawicieli polskiego biznesu”. Jednocześnie ponad 67 proc. firm za najistotniejszą barierę, która ogranicza inwestycje w technologie proklimatyczne, uznało brak długoterminowej strategii rządu i odpowiednich regulacji.

– Brak jasnych, przejrzystych i długoterminowych regulacji powstrzymuje firmy od inwestycji w technologie proklimatyczne. Zdecydowana większość przedsiębiorstw oczekuje na jasne przepisy i regulacje czy strategie sektorowe oraz na dedykowane systemy zachęt inwestycyjnych (tj. ulgi podatkowe, programy celowe, mniejszy udział środków własnych). Ważny jest też dostęp do finansowania publicznego oraz prywatnego na preferencyjnych warunkach, jako forma finansowania inwestycji – mówi Dorota Zawadzka – Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, cytowana w komunikacie.

– Co ciekawe, mniej istotną zachętą do inwestycji okazuje się bezpłatny dostęp do dedykowanych narzędzi ułatwiających np. liczenie śladu węglowego czy oszczędność energii. Oznacza to, że firmy są gotowe na tego typu inwestycje – dodaje.

Osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej w 2050 roku umiarkowanie realne

Ze specjalnej ankiety przeprowadzonej wśród firm wynika, że osiągnięcie przez UE neutralności klimatycznej w 2050 roku jest umiarkowanie realne (61 proc.). Jak podano, z jednej strony firmy wskazują, że elektryfikacja i integracja sektorów są szansą na transformację technologiczną w polskim biznesie (68 proc.) oraz że wyłączane elektrownie zasilane paliwami kopalnymi powinny zostać zastąpione elektrowniami jądrowymi w celu zapewnienia stabilizacji i ciągłości dostaw energii elektrycznej w Polsce (70 proc.).

Z drugiej strony respondenci uznali, że odejście od paliw kopalnych w produkcji energii elektrycznej i ciepła w horyzoncie do 2030 roku jest mało prawdopodobne (35 proc.). Według respondentów Polska powinna rozważyć zwiększenie udziału w miksie energetycznym odnawialnych źródeł energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza