Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fishparty Manufaktura z certyfikatem Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Jedna z kulinarnych specjalności Fishparty Manufaktury - śledź pikantny
Jedna z kulinarnych specjalności Fishparty Manufaktury - śledź pikantny
Przetwórnia Fishparty Manufaktura z podusteckiego Niestkowa zdobyła certyfikat Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego. Firma specjalizuje się w rybnych przetworach ze śledzi.

Europejska Sieć Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego to utworzona 10 lat temu w Szwecji organizacja, która ma ułatwić mieszkańcom dostęp do regionalnej żywności. Do sieci jednoczącej lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów należy 45 regionów europejskich, w tym 10 polskich województw: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, świętokrzyskie, dolnośląskie, małopolskie i pomorskie. W województwie pomorskim właścicielem znaku Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie jest marszałek województwa pomorskiego i to on nadaje certyfikaty i prawo do posługiwania się nimi.

O nadanie certyfikatu mogą starać się producenci surowców w rolnictwie, ogrodnictwie i rybołówstwie, przetwórcy żywności, restauracje i inne obiekty gastronomiczne lub hotelarskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Głównym kryterium członkostwa w sieci jest korzystanie z lokalnych surowców do produkcji żywności i potraw, kultywowanie tradycji kulinarnych, promocja 
kulinarnego dziedzictwa regionu. Kilka dni temu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyła się uroczystość nadania certyfikatów Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie dla 10 nowych członków. Wśród nich znalazła się przetwórnia Fishparty Manufaktura z Niestkowa w gminie Ustka.

- To dla nas wielkie wyróżnienie oraz docenienie naszej pracy i zaangażowania - mówi Kazimiera Świątek, właścicielka Fishparty Manufaktury. Specjalnością firmy są przetwory ze śledzia bałtyckiego - to jedyny gatunek ryb, z których Fishparty produkuje swój asortyment. - Nasz rodzimy śledź to ryba bardzo delikatna i bardzo smaczna. Posiada niesamowite właściwości odżywcze i smakowe. Warto, aby jak najczęściej gościła na stołach przekonuje pani Kazimiera.

Przetwórnia z Niestkowa to typowa firma rodzinna. Oprócz pani Kazimiery w pracy udzielają się również jej córka, synowa oraz jedna pracownica. Natomiast zadaniem syna jest dostarczanie ryb z morza, które poławia własnym kutrem.

Korzenie Fishparty Manufaktury sięgają głęboko w tradycje rybackie. Rodzina Kazimiery Świątek praktykuje to zajęcie już od ponad 60 lat. Od kilku lat zdecydowali się również na przetwórstwo rybne. Na początku na potrzeby spotkań rodzinnych przygotowywali potrawy z ryb. Kazimiera Świątek wraz z mężem Henrykiem opracowywali skład różnych marynat śledziowych, a efektem ich wieloletniej pracy są receptury, z których Manufaktura obecnie korzysta.

Asortyment firmy to pięć kluczowych produktów: śledź karmazynowy, śledź w ziołach, śledź delikates, śledź klasyczny oraz śledź pikantny. - Potwierdzeniem jakości naszych produktów są wyniki analiz przeprowadzonych przez Morski Instytut Rybacki na obecność zawartości substancji chemicznych. Opinia stwierdza, że żadna z badanych substancji nie przekracza dopuszczalnej wartości - podkreśla Kazimiera Świątek.

Fishparty Manufaktura została również doceniona przez Akademię Pomorską w Słupsku, co zostało potwierdzone odpowiednim certyfikatem.

- Ale najważniejszym dla nas potwierdzeniem jakości naszych przetworów są opinie klientów. Docierają do nas bardzo pozytywne oceny - stwierdza właścicielka Fishparty Manufaktury.

Certyfikaty już mają

Certyfikatem Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie mogą pochwalić się także inni producenci żywności oraz restauracje serwujące lokalne dania z regionu słupskiego, które ten tytuł otrzymały w poprzednich rozdaniach.

Są to: gościniec „U Bernackich” ze Smołdzina, restauracja „Gościniec Słupski” w Bydlinie, gospodarstwo rolne Małgorzata i Janusz Staniak z Lędowa, piekarnia Janca ze Smołdzina, gospodarstwo ekologiczne „Leśna Spiżarnia” z Wandzina koło Człuchowa, ekologiczne gospodarstwo pszczelarskie „Eko-Barć 1954” w Czarnem, gospodarstwo rybackie „Zielenica” z Kobylnicy.

ZOBACZ TAKŻE:Bułka ze śledziem? Możesz ją zjeść w Ustce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza