Fizycy ze Słupska w międzynarodowym konsorcjum badawczym

Monika Zacharzewska monika.zacharzewska@mediaregionalne.pl
Fizycy ze Słupska w międzynarodowym konsorcjum badawczym.
Fizycy ze Słupska w międzynarodowym konsorcjum badawczym. Archiwum
Nauka Fizycy z Akademii Pomorskiej w Słupsku przystąpili do międzynarodowego konsorcjum badawczego, które tworzy 12 ośrodków naukowych.

W skład konsorcjum, op­rócz Instytutu Fizyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, weszły uniwersytety z belgijskiej Antwerpii, francuskiego Bordeaux i włoskiej Parmy, ośrodki naukowe z Indii, Hiszpanii, Niemiec i Ukrainy oraz firmy zajmujące się cząstkami nanochemicznymi z Anglii, Włoch, Hiszpanii i USA.

Prace uczestników konsorcjum będą bardzo wyspecjalizowane i najogólniej mówiąc, mają polegać na zastosowaniu światła dwufotonowego w nanochemii.

- Ta metoda ma zastosowanie w wielu dziedzinach nauki: chemii, fizyce, medycynie przy leczeniu nowotworów. Przy jej zastosowa­niu można też tworzyć bardzo małe części do komputerów - mówi prof. dr hab Vladimir Tomin, dyrektor Instytutu Fizyki Akademii Pomorskiej w Słupsku.

W ramach konsorcjum ogłaszane będą konkursy oraz odbywać się będzie program kształcenia kadr.

- Powstanie sieć ośrodków naukowych, które mają się uzupełniać w pracach badawczych. Mają sobie nawzajem udostępniać swoją bazę do prowadzenia badań - mówi prof. Tomin.

Ponadto każdy z ośrod­ków wchodzących w skład konsorcjum jest zobowiązany do zatrudnienia doktoranta, który korzystając z wiedzy i bazy wszystkich tych ośrodków, będzie się kształcił przez trzy lata i prowadził wspólne badania z innymi doktorantami.

- Dla nas to możliwość zaistnienia na arenie międzynarodowej i prowadzenia ciekawych badań przy wykorzystaniu sprzętu, do jakiego sami byśmy nie mieli dostępu - podkreśla prof. Tomin. - My mamy do zaoferowania swój zespół i wyposażenie oraz możliwość korzystania z regionalnego laboratorium na Uniwersytecie Gdańskim, z którym współpracujemy.

Nabór na doktorantów, którzy będą mogli odbyć pracę naukową w ramach konsorcjum, odbędzie się we wrześniu. Warunkiem jest, by doktorant zatrudniony przez ośrodek w danym kraju nie był jego obywatelem.
Projekt jest dofinansowywany przez Agencję Wykonawczą do spraw Badań Nau­kowych Komisji Europejskiej. Agencja zarządza budżetem w wysokości po­nad 6,5 mld euro pochodzą­cym ze środków siódmego programu ramowego w zakresie badań. Jej prace nadzorują trzy dyrekcje generalne: ds. Badań Naukowych i Innowacji, ds. Przedsię­biorstw i Przemysłu oraz ds. Edukacji i Kultury.

W ramach udzielania wspar­cia w dziedzinie badań naukowych agencja odpowiada za ocenę wniosków i zarządza­nie projektami.

Głów­nym celem programu ramowego jest zastosowanie do realizowanych zadań konkretnych instrumentów i usług. Działalność ta umożliwia skuteczniejsze wspieranie środowiska naukowego.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.