Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

FOR krytykuje: WORD zarabia na egzaminach poprawkowych na prawo jazdy

Wojciech Frelichowski [email protected]
Według szefa słupskiego WORD-u liczba niezaliczonych egzaminów praktycznych za pierwszym podejściem jest od wielu lat taka sama.
Według szefa słupskiego WORD-u liczba niezaliczonych egzaminów praktycznych za pierwszym podejściem jest od wielu lat taka sama. Kamil Nagórek
Według Forum Obywatelskiego Rozwoju ośrodki ruchu drogowego zarabiają na egzaminach poprawkowych na prawo jazdy. Słupski WORD odpowiada, że nie ma na to wpływu.

Forum Obywatelskiego Rozwoju to fundacja założona przez prof. Leszka Balcerowicza. Jej celem jest zmiana świadomości Polaków oraz obowiązującego i planowanego prawa w kierunku wolnościowym. Fundacja stoi na stanowisku, że im więcej wolności w prawie i gospodarce, tym lepiej dla obywatela. Jednym z kierunków jej działań jest m.in. opracowywanie analiz o zachodzących procesach w polskim życiu gospodarczym i prawnym.

Niedawno FOR opublikowało analizę dotyczącą wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Teza zawarta w tym dokumencie jest taka, że WORD-y zarabiają na egzaminach poprawkowych na prawo jazdy i, co więcej, robią to w pełni świadomie, oczywiście ze szkodą dla obywateli.

Zdaniem FOR, dostępne dane wskazują, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego maksymalizują własne przychody poprzez zwiększanie liczby osób niezdających egzaminów. Tę praktykę umożliwia, a nawet do tego zachęca, prawo, które ośrodkom egzaminacyjnym dało monopol na egzaminowanie i stanowi, że całe wpływy z egzaminów, w tym poprawkowych, stanowią środki do dyspozycji ośrodków egzaminacyjnych. Poza tym przepisy pozwalają samodzielnie decydować o sposobie wykorzystania przychodów ośrodkom egzaminacyjnym.

- To prawda, że zdawalność jest niska, szczególnie po wejściu w życie nowych egzaminów teoretycznych w styczniu tego roku - przyznaje Zbigniew Wiczkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Słupsku. - Ale takie było właśnie założenie, aby był to egzamin wymagający zaangażowania od zdającego, a nie tylko wykucia na pamięć iluś tam odpowiedzi.

Tym niemniej dyrektor Wiczkowski przyznaje, że odsetek osób, które oblewają ten egzamin jest wyższy niż wcześniejsze założenia. - Zakładano, że za pierwszym podejściem nie zda 50 procent osób. Tymczasem niepowodzenie na egzaminie teoretycznym dotyczyło aż 80 procent kandydatów na kierowcę - mówi szef słupskiego WORD-u.

Dodaje jednak, że odsetek niezdających tego egzaminu cały czas spada. - Natomiast liczba niezaliczonych egzaminów praktycznych za pierwszym razem jest od wielu lat na podobnym poziomie. To mniej więcej 30 procent podchodzących do tej próby - oznajmia Zbigniew Wiczkowski.

Dyrektor słupskiego WORD-u nie zgadza się z tezą analizy fundacji FOR, że ośrodki ruchu drogowego specjalnie oblewają kandydatów na kierowców, aby zarabiać na egzaminach poprawkowych. - Trudno sobie wyobrazić, aby WORD-y w całym kraju zmówiły się w celu zarabiania na poprawkach. A po drugie, to nie my ustalamy opłaty za te egzaminy, tylko jest to ustalone odgórnymi przepisami - podkreśla Zbigniew Wiczkowski.

Dyrektor zaznacza, że egzaminator nie egzaminuje kandydata na kierowcę według własnego widzimisię. Jest specjalna instrukcja zawarta w ustawie, która wyklucza dowolność oceny. Poza tym egzamin jest monitorowany i nagrywany. W razie wątpliwości można się odwołać.

Swoją teorię na temat egzaminów poprawkowych ma Katarzyna Szambelan, prezes słupskiego oddziału Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców. - Wielu kursantów idzie na egzamin, zarówno teoretyczny, jak i praktyczny na żywioł. Czyli są po prostu niedouczeni i liczą na szczęście, że im się uda - mówi prezes Szambelan, która również prowadzi szkołę jazdy. - Z naszych szacunków wynika, że jest takich kursantów około 30 proc., czyli mniej więcej ta liczba pokrywa się z odsetkiem osób, które nie zaliczają egzaminu praktycznego za pierwszym podejściem.

Przypomnijmy, że egzamin teoretyczny na prawo jazdy kategorii B kosztuje 30 zł, a praktyczny - 140 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza