Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotele już są, scena też. Zobacz Nowy Teatr od środka [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Fotele już są, scena też. W Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych, czyli w powstającej siedzibie Nowego Teatru przy ul. Lutosławskiego w Słupsku trwają prace wykończeniowe. Budowa idzie zgodnie z planem i powinna zakończyć się jeszcze w sierpniu.

Nowoczesny obiekt przy ul. Lutosławskiego wyrósł już kilka miesięcy temu i skutecznie wypełnił przestrzeń po dawnej wozowni. Z tej ostatniej pozostała tylko wzmocniona ściana frontowa, która jest podwaliną pod nową siedzibę teatru miejskiego.

Scena i widownia są już praktycznie gotowe-mówi w rozmowie z “Głosem” Dominika Nowak, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. - W tym momencie kończymy montować technologię scen, czyli sztankiety, wyciągarki i inne tego typu sprzęty. Głośniki będziemy wieszać na samym końcu. To wszystko zostało tak zorganizowane, aby na koniec, jak już wszyscy wyjdą z obiektu, zrobić ostatnie cyklinowanie sceny i olejowanie jej podłogi.

W praktyce do wykonania pozostały też drobne prace wykończeniowe. Kształtu nabiera za to foyer, gdzie układane są płytki. We wtorek szklono szyb windy, a do ułożenia pozostały jeszcze schody. Na swoją kolej czeka też parter i fasada, przewidziana do malowania. Na teatralnym placu budowy wykonuje się drobne, ale absorbujące roboty wykończeniowe.

Zgodnie z harmonogramem budowa ma potrwać do końca sierpnia. Na wrzesień zaplanowano przeprowadzę. Natomiast otwarcie to już 10 października.

Kiedy to wystawimy “Szewców” Witkacego - zaznacza dyrektor Dominik Nowak. - W scenografii Marcina Chlandy, reżyseruje Paweł Świątek. To jest ten zestaw, który znamy z “Dwóch biednych Rumunów mówiących po polsku”. Wystąpi cały zespół, który jest na etapie.

Inwestycję rozpoczęto w czerwcu 2018 roku roku od częściowej rozbiórki dawnej wozowni, która-przypomnijmy - należała do Nowego Teatru. Ten XIX-wieczny obiekt, zaadaptowany wcześniej na magazyn i pracownię techniczną teatru, znajdował się w złym stanie technicznym.

Podczas prac nie obyło się bez niespodzianek. Jedną z nich była potrzeba podwyższenia fundamentów nowo powstającego budynku do zabytkowej ściany wozowni. Po wykonaniu odkrywki okazało się, że projektowany fundament jest o 70 cm poniżej usadowienia zabytkowej ściany. Finalnie udało się podnieść płytę fundamentową o 72 cm, na co pozwoliły warstwy posadzkowe.
- Tą inwestycją realizujemy marzenie pana Łady-Cybulskiego, powstańca warszawskiego, który po wojnie trafił do Słupska i szefował teatrowi. Staremu, po którym nie został ślad. Jego imię nosi ulica na os. Westerplatte - mówiła dziennikarzom w sierpniu 2018 roku ówczesna wiceprezydent Krystyna Danilecka-Wojewódzka.

W nowym budynku, czyli w Centrum Inicjatyw Społecznych i Artystycznych, obok sceny i widowni na 249 miejsc, znajdują się sale prób, foyer z kawiarnią, sale warsztatowe na zajęcia scenograficzne, choreograficzne, muzyczne i teatralne. W budynku zaplanowano także zaplecze biurowe i techniczne, pokoje dla aktorów oraz tarasy, na których będzie można organizować wydarzenia.

Czterokondygnacyjny obiekt Nowego Teatru będzie miał ponad 1800 m2 powierzchni użytkowej i zostanie w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Koszt to około 13 milionów złotych. Środki finansowe pochodzą z projektu „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska”.

Zobacz także: Prace na budowie nowej siedziby teatru w Słupsku idą zgodnie z planem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza