Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fotowoltaika 2022. Domowe magazyny energii uratują opłacalność paneli słonecznych po niekorzystnych zmianach prawa: 11.01.2022

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Do tej pory nie było w naszym kraju żadnego producenta takich magazynów, jednak sytuacja ta właśnie uległa zmianie – prywatny inwestor zapowiada, że już wkrótce ruszy w Polsce produkcja baterii litowo-jonowych na rynek wewnętrzny.
Do tej pory nie było w naszym kraju żadnego producenta takich magazynów, jednak sytuacja ta właśnie uległa zmianie – prywatny inwestor zapowiada, że już wkrótce ruszy w Polsce produkcja baterii litowo-jonowych na rynek wewnętrzny. Joanna Urbaniec / Polska Press
Jest rozwiązanie dla posiadaczy „domowej” fotowoltaiki. Powstaje pierwsza w Polsce fabryka magazynów energii na rynek wewnętrzny. Dzięki nowym urządzeniom można uratować opłacalność prywatnych elektrowni, której zagrażają zmiany w prawie jakie wkrótce pogorszą zasady bilansowania sprzedawanego i kupowanego prądu. Niewykluczone, że inwestycja w takie magazyny będzie już w przyszłym roku dotowana z programu "Mój Prąd".

Eksperci alarmują: fotowoltaika, która miała stać się remedium na rosnące ceny prądu, a także uczynić nasz kraj wolnym od smogu, przestaje się opłacać. Prosumenci, czyli producenci i konsumenci energii odnawialnej są dziś obciążani kolejnymi restrykcjami. Zamiast taniej, zielonej energii, od przyszłego roku nowi użytkownicy nie będą mogli korzystać z systemu, gwarantującego upusty, a co za tym idzie – zainteresowanie OZE w Polsce będzie słabnąć.

To wszystko przez przeciążony system sieci przesyłowych. W odpowiedzi na ten problem ma w Polsce powstać fabryka stacjonarnych magazynów energii. Co najbardziej istotne – będzie to pierwsza taka fabryka na rynek wewnętrzny.

Magazyny energii to przyszłość

Inicjatorem przedsięwzięcia jest spółka POZBUD S.A. z Poznania, która zawiązała w tym celu współpracę z singapurską Durapower Holdings PTE LTDi Elmodis z Krakowa. Efektem współpracy trzech podmiotów ma być uruchomienie produkcji baterii litowo-jonowych, czyli tzw. magazynów energii, a także wdrożenie procesów zarządzania bateriami i energią ze źródeł rozproszonych na terenie całej Polski.

Proces magazynowania energii polega na przekształcaniu i przechowywaniu elektrycznej z danego źródła w inną formę energii, którą można ponownie zamienić w energię elektryczną. Ma to na celu m. in. pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na energię, ale także zapewnienie jej dostaw, gdy te nie będą dostępne. Dodatkowe zalety magazynów energii to stabilizacja napięcia i korekta innych parametrów elektroenergetycznych, lepsze zarządzanie kupowaną lub produkowaną energią, a przede wszystkim jej natychmiastowa dostępność. Powszechne stosowanie magazynów energii niesie za sobą także oczywiste korzyści ekologiczne, jak zmniejszenie śladu węglowego i zanieczyszczeń do atmosfery czy oszczędność wody przy zmniejszonej produkcji energii z paliw kopalnych.

WARTO WIEDZIEĆ. Kliknij i przeczytaj!

Zmiany w prawie na niekorzyść prosumentów

Zgodnie z przegłosowanymi przez Sejm nowymi przepisami, prosumenci, którzy wejdą na rynek od marca 2022 r. są zobowiązani do sprzedaży prądu operatorom za cenę rynkową z ubiegłego kwartału. Następnie prosument będzie musiał odkupić energię od operatora, ale po wyższej cenie. Efekt? Korzyści z posiadania paneli słonecznych topnieją w oczach. Po co to wszystko? Przestarzałe sieci przesyłowe nie wytrzymują masowego napływu energii z fotowoltaiki, a liczba prosumentów wciąż rośnie. Stąd pomysł Ministerstwa Klimatu i Środowiska, przyjęty ostatecznie w kształcie zaprezentowanym przez posła Marka Suskiego, aby uporządkować sektor i nakłonić prosumentów do handlowania energią na nowych warunkach.

Nowe rozliczanie w systemie net billing będzie się odbywać na przestrzeni 12 miesięcy. W ramach miesięcznej ewidencji środków, prosument będzie posiadał depozyt, z którego będzie mógł płacić za zużytą energię. Na ten moment zaplanowano, że zapisywana w depozycie wartość energii ma być liczona według średniej ceny miesięcznej. Od energii wprowadzonej do sieci prosument ma nie płacić podatków VAT ani PIT, jednak pobierając energię z sieci, zapłaci częściowo opłaty dystrybucyjne, opłatę OZE, opłatę kogeneracyjną oraz akcyzę i VAT.

– Już w tej chwili mamy bardzo dużo reklamacji zgłaszanych do operatorów sieci dystrybucyjnej, że system wyłącza ich instalacje w „pikach”energii. Jest to związane z tym, że nasza sieć elektroenergetyczna ma swoją ograniczoną pojemność. Jeżeli byśmy dalej pozostali bezrefleksyjnie w modelu rozwoju prosumenckiego, moglibyśmy de facto zaszkodzić samym prosumentom. To są prawa fizyki, nie da się tego zatrzymać – tłumaczył w Gazeta.pl konieczność wprowadzenia nowych regulacji wiceminister klimatu Ireneusz Zyska.

Co daje prywatny magazyn energii

Uruchomienie produkcji stacjonarnych magazynów energii może ułatwić życie zwłaszcza posiadaczom małych elektrowni fotowoltaicznych, czyli fotowoltaice „domowej”. W obecnej sytuacji nowi prosumenci mieli problem z podłączeniem się do sieci. Niemożliwy był także rozwój stacji ładowania samochodów elektrycznych, ponieważ ładowarki samochodowe potrzebują w krótkim czasie dużej mocy, której również nie mogą zapewnić przestarzałe sieci przesyłowe, dziś używane jako wirtualne magazyny energii. Jednym dostępnym w obydwu przypadkach rozwiązaniem może być dziś kumulowanie energii w stacjonarnych magazynach. Do tej pory nie było w naszym kraju żadnego producenta takich magazynów, jednak sytuacja ta właśnie uległa zmianie – prywatny inwestor zapowiada, że już wkrótce ruszy w Polsce produkcja baterii litowo-jonowych na rynek wewnętrzny.

Firmy POZBUD S.A., Elmodis oraz Durapower Holdings PTE LTD deklarują, że już za chwilę polscy prosumenci będą mogli zaopatrzyć się we własne magazyny energii, co znacząco wpłynie na poprawienie opłacalności posiadania małych elektrowni fotowoltaicznych. Koordynacją projektu zajmował będzie się polski POZBUD – od uruchomienie produkcji magazynów energii, przez jej kompleksową organizacją, po przygotowanie i organizację dystrybucji i promocji produktów.
Know-how w zakresie produkcji litowo-jonowych modułów i kompletnych pakietów, w tym systemów zarządzania bateriami, udziela współtworząca projekt firma Durapower z Singapuru.Na jej stronie czytamy, że firma „projektuje i produkuje bezpieczny, wysokowydajny, lekki i trwały system magazynowania energii (ESS) z wykorzystaniem akumulatorów pochodzących z recyklingu w ramach zintegrowanego procesu w obiegu zamkniętym, z naciskiem na czystą i odnawialną energię”.
Krakowska Elmodis, jako podmiot skoncentrowany na rynku Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT), wspierać będzie współpracę dostarczając dedykowane rozwiązania do sterowania i optymalizacji magazynowania energii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Fotowoltaika 2022. Domowe magazyny energii uratują opłacalność paneli słonecznych po niekorzystnych zmianach prawa: 11.01.2022 - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza