SPRAWDŹ
  GP24.PL

  Archiwalne zdjęcia ze Słupska i okolic

  Rozwiń
  Fundacja Kaszubskie Słoneczniki bez dofinansowania

  Fundacja Kaszubskie Słoneczniki bez dofinansowania

  Andrzej Gurba andrzej.gurba@mediaregionalne.pl

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Słonecznikowe przedszkole w Kramarzynach, gmina Tuchomie. Rodzice nie wyobrażają sobie, aby przestało ono istnieć.

  Słonecznikowe przedszkole w Kramarzynach, gmina Tuchomie. Rodzice nie wyobrażają sobie, aby przestało ono istnieć. ©Fot. Andrzej Gurba

  Fundacja Kaszubskie Słoneczniki nie dostała kolejnych pieniędzy na prowadzenie małych przedszkoli. Na szczęście ich los nie jest zagrożony, przynajmniej do końca tego roku.
  Słonecznikowe przedszkole w Kramarzynach, gmina Tuchomie. Rodzice nie wyobrażają sobie, aby przestało ono istnieć.

  Słonecznikowe przedszkole w Kramarzynach, gmina Tuchomie. Rodzice nie wyobrażają sobie, aby przestało ono istnieć. ©Fot. Andrzej Gurba

  W ubiegłym roku Fundacja Kaszubskie Słoneczniki dostała milion złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Za te pieniądze stworzyła wspólnie z gminami 12 punktów przedszkolnych w małych wsiach. Była to tym bardziej cenna inicjatywa, że w większości z tych miejscowości do tej pory nie było takiej opieki. Chodzi o gminy Tuchomie, Trzebielino, Lipnicę, Słupsk, Damnicę i Dębnicę Kaszubską.

  - Niestety, w tegorocznym rozdaniu nasz wniosek nie uzyskał wsparcia.
  I to nie z naszej winy, lecz z winy oceniającego. Nasze odwołanie zostało uznane, ale nie ma już pienię-dzy. Być może będą z oszczędności. Z nadzieją czekamy więc na wieści z Urzędu Marszał-kowskiego w Gdańsku - mówi Dariusz Patoleta, koordynator projektu z Fundacji Kaszubskie Słoneczniki.

  Nowy wniosek fundacji o unijne pieniądze zakładał zwiększenie opieki przedszkolnej z 5 do 8-10 godzin oraz dowóz dzieci do placówek. Mimo braku funduszy na kontynuację projektu punkty przedszkolne nie zostaną zamknięte. - Mamy oszczędności z pierwszego projektu. Marszałek zgodził się, aby wykorzystać je na finansowanie przedszkoli do końca tego roku. Na dłużej pieniędzy już nie starczy - oznajmia Dariusz Patoleta.

  Co stanie się z przedszkolami, jeśli unijnych pieniędzy na ich utrzymanie jednak nie będzie? Rodzice niepokoją się, że ich dzieci znowu zostaną pozbawione opieki przedszkolnej. Jak się okazuje, gminy szukają różnych rozwiązań.- Nawet jeśli fundacja nie dostanie pieniędzy, to będziemy utrzymywać te punkty przedszkolne. W naszej gminie są one w Tuchomiu, Kramarzynach i Modrzejewie - mówi Jerzy Lewi-Kiedrowski, wójt Tuchomia.

  Dodaje, że gmina jeszcze w tym miesiącu sama złoży wnioski o dotacje na przedszkola w ramach programu inicjatyw edukacyjnych. - Każdy opiewa na 50 tysięcy złotych - mówi wójt. - Jeśli nie uda nam się zdobyć tych pieniędzy, a fundacja nie dostanie dotacji unijnej, to wrócimy do starych zasad. W Kramarzynach i Modrzejewie połączymy przedszkola z klasami zerowymi.

  Osobne utrzymywanie obu placówek tylko z gminnych pienię-dzy byłoby zbyt kosztowane, bo w sumie nie ma dużo dzieci. W Modrzejewie w klasie zerowej będzie 8 uczniów, a w przedszkolu 14 maluchów. Wychodzi więc jeden oddział - tłumaczy Lewi-Kiedrowski. Rafał Narloch, wójt gminy Lipnica, liczy, że Fundacja Kaszubskie Słoneczniki dostanie ostatecznie pieniądze. W tej gminie prowadzi ona przedszkole w Borzyszkowach.

  - Na razie finansowanie jest zapewnione do grudnia. Jeśli pieniędzy z fundacji nie będzie, poszukamy ich gdzie indziej. Nie wyobrażam sobie, aby w trakcie roku przedszkolnego pozbawić dzieci opieki
  - mówi Narloch. W Borzyszkowach do przedszkola od września pójdzie około 15 dzieci.
  Inną drogę wybrała gmina Trzebielino. Dwa słonecznikowe przedszkola w Trzebielinie i Suchorzu stały się już gminnymi placówkami.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Wideo z Bytowa

  Zdjęcia z Bytowa

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - poznaj laureatów

  Osobowość Roku 2018 - poznaj laureatów

  Mistrzowie Handlu - głosowanie zakończone, poznaj laureatów

  Mistrzowie Handlu - głosowanie zakończone, poznaj laureatów