Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fundacja Parasol podzieliła pieniądze wśród lokalnych społeczników

Andrzej Gurba
Spotkanie w Jasiu Kowalskim.
Spotkanie w Jasiu Kowalskim. Fot. Andrzej Gurba
To społecznicy, którym chce się działać. Bytowska Fundacja Parasol przyznała pieniądze na lokalne projekty.

Dostaliśmy trzynaście wniosków o pieniądze. Spodziewaliśmy się więcej, bo było dużo pytań i telefonów o program. Cieszy mnie to, że wśród tych, którzy otrzymają wsparcie, jest aż osiem grup nieformalnych - mówił na spotkaniu w "Jasiu Kowalskim" Krzysztof Wirkus z Fundacji Parasol i zarazem naczelnik wydziału promocji bytowskiego starostwa.

Podzielono 33 tysiące złotych w ramach programu "Działaj Lokalnie". Otrzyma je dwanaście podmiotów. Umowy podpisywano w środę. Pieniądze przelane zostaną w ciągu miesiąca.

"Wieczory z haftem i muzyką ludową" to nazwa projektu przygotowanego przez Parafię Greckokatolicką w Miastku i Lokalną Grupę Działania Wrzeciono. - Nasz cel to aktywizacja mniejszości ukraińskiej, zapoznanie mieszkańców i turystów z ukraińskimi zwyczajami i tradycjami.

Będą m.in. warsztaty haftu, pisanki, literackie spotkania - mówi Stefan Prychożdenko, proboszcz parafii greckokatolickiej w Miastku. Bytowski Klub Baszta otrzyma wsparcie na organizację kolarskiego maratonu rodzinnego. To ma być impreza, która będzie integrować. Nauczyciele z bytowskiego ogólniaka, przy pomocy rodziców, przygotowali projekt dotyczący zajęć sportowych.

- Będziemy propagować siatkówkę i koszykówkę - oznajmia Jolanta Szmurło, nauczycielka z liceum. Stowarzyszenie Sploty z Niezabyszewa będzie uczyć młodych ludzi, jak reagować w sytuacjach zagrożenia, przed przyjazdem pogotowia, czy straży pożarnej. W programie wezmą udział mieszkańcy Niezabyszewa i Tuchomka.

Kolejny projekt z bytowskiego liceum dotyczy zainteresowania młodych ludzi naukami ścisłymi. Zielone ludki to nieformalna grupa z budynku przy ulicy Przemysłowej 38 w Bytowie. Fundacja Parasol doceniła ich projekt, w którym planują stworzyć wokół budynku zieloną oazę z kwiatami i ławeczkami. Projekt obejmuje też edukację ekologiczną.

W Karwnie, gmina Czarna Dąbrówka, przygotowano projekt "Jako Muzykant". Stowarzyszenie pod nazwą Loko-motywa (inaczej lokalna motywacja) zorganizuje w świetlicy zajęcia gry na instrumentach. Uniwersytet Trzeciego Wieku z Czarnej Dąbrówki planuje organizację spotkań dla młodych mieszkańców, w czasie których przybliżona zostanie historia ich miejscowości. Grupy z Ugoszczy i Półczna przygotowały projekty, dzięki którym uczniowie spędzą aktywnie i bezpiecznie swój wolny czas. Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Dretyńskiej napisało program "Po zdrowie do lasu".

- Zorganizujemy cztery biegi przełajowe, konkursy ekologiczne - mówi Joanna Gil-Śleboda, szefowa stowarzyszenia. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Miastku razem z dziesięcioma sołectwami ma w planie warsztaty muzyczne dla około pięćdziesięciu dzieci, które później wystąpią na Giełdzie Piosenki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza