Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Futbol amerykański. W Słupsku powstaje zespół Griffons Akademia Pomorska

Jarosław Stencel
Słupscy zawodnicy podczas treningu
Słupscy zawodnicy podczas treningu Kamil Nagórek
Kiedyś w Słupsku wspominano o możliwościach objęcia budowy stadionu 650-lecia amerykańskim offsetem. Okazuje się, że coś amerykańskiego tam jednak będzie. Futbol. Zagra tam zespół Griffons Akademia Pomorska Słupsk. Już 25 kwietnia.

Wild Bears

Wild Bears

Zespół ten rozegrał jedynie dwa spotkania. W Szczecinie przeciw zespołowi Husarii ulegli 6:74. 20 października 2007 roku zagrano także w Słupsku na stadionie przy ulicy Krzywoustego. Niestety, rywale Pomorze Seahawks z Trójmiasta nie przybyli. Słupszczanie rozegrali więc mecz między sobą (28:18).

W październiku 2006 w Słupsku zawiązała się grupa zapaleńców futbolu amerykańskiego. Przyjęli nazwę Wild Bears. W listopadzie ubiegłego roku na miejsce WB powstała drużyna Griffons, która nawiązała współpracę z Akademią Pomorską.

Drużyna przynależy również do Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego. Obecnie składa się z 16 zawodników w wieku od 17 do 30 lat. W zespole znajdują się Karol Winiszewski, były reprezentant Polski w taekwondo, Piotr Żmuda-Trzebiatowski - wicemistrz Polski w kickboxingu oraz byli zawodnicy Wild Bears Damian Szostakiewicz, Sebastian Przyborowski.

- Treningi odbywają się od poniedziałku do piątku od godziny 18.00 na powietrzu w campusie Akademii Pomorskiej przy ulicy Arciszewskiego 22a - mówi Jakub Helinski, trener drużyny. Zapraszamy wszystkich chętnych do spróbowania się w futbolu amerykańskim. Do rekrutacji przystąpić mogą wszyscy w wieku od 17 do 35 roku życia.

Rekrutacja obejmuje badania lekarskie, badania sprawnościowe, wytrzymałościowe, szybkościowe oraz siłowe. Należy zgłosić się do siedziby AZS-u Akademii Pomorskiej przy ul. Arciszewskiego 22a. Można również skontaktować się z nami e-mailowo na adres [email protected] lub telefonicznie ze mną pod numerem 666 843 204 - mówi Jakub Helinski, trener Griffons AP.

Drużyna Griffons AP Słupsk w roku 2009 występować będzie w rozgrywkach II Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. Planowane jest rozegranie dodatkowo trzech meczów sparingowych. Już w sobotę drużyna rozegra towarzyski mecz w Poznaniu z Red Bulls Luboń, zespołem, z którym słupszczanie będą rywalizować w lidze.

Słupszczanie swoje mecze będą rozgrywać na stadionie 650-lecia. Pierwszy mecz w Słupsku odbędzie się 25 kwietnia. Rywalem będzie zespół Spartans z Warszawy. Następne mecze w Słupsku rozegrane zostaną 4 lipca (Torpedy Łódź) oraz 16 sierpnia (Red Bulls Luboń).

Pozostali rywale w lidze to Radom Rocks, Fireballs Wielkopolska z Poznania oraz Mustangs Płock. - Wspiera nas Urząd Miasta i Akademia Pomorska. Zamierzamy przeprowadzić akcję promocyjną. Zapraszamy serdecznie kibiców na nasze spotkania, liczymy także bardzo na pozyskanie sponsorów - dodaje Helinski. d

System rozgrywek

- do fazy play off awansują po trzy, z każdej z grup, najlepsze zespoły po sezonie zasadniczym

- zwycięzca PLFA II automatycznie awansuje do I PLFA

- przegrany w Finale PLFA II i zwycięzca meczu o trzecie miejsce grają w meczach barażowych o awans do I PLFA z odpowiednio, 8. i 7. drużyną I PLFA po sezonie zasadniczym.
Futbol amerykański
Sport drużynowy, w którym uczestniczą dwa jedenastoosobowe zespoły.
Celem gry jest zdobycie w ustalonym czasie większej liczby punktów od drużyny przeciwnej. Piłkę można przemieszczać, niosąc ją, rzucając lub przekazując z rąk do rąk między zawodnikami. Punkty zdobywa się na wiele sposobów, na przykład przez przeniesienie piłki przez linię punktową (goal line), rzucenie piłki do zawodnika stojącego za tą linią - czyli w polu punktowym (end zone) - lub przez kop na bramkę przeciwnika (field goal). Wygrywa drużyna z większą liczbą punktów w momencie, gdy upływa czas meczu i kończy się ostatnia akcja. W razie remisu w czasie regulaminowym stosuje się dogrywki z zasadą "nagłej śmierci".
Niekiedy mecz może zakończyć się remisem, jeśli dogrywka nie wyłoni zwycięzcy. Mecz trwa około 2-2,5 godziny. Więcej o tej dyscyplinie amerykańskiego sportu można dowiedzieć się na stronie http://www.pzfa.pl

Punktowanie
Przyłożenie (touchdown) - 6 punktów - wprowadzenie piłki w pole punktowe przeciwników. Podwyższenie za jeden punkt (point after touchdown) - dodatkowy punkt za celne kopnięcie do bramki po przyłożeniu. Podwyższenie za dwa punkty (two points conversion) - 2 punkty - po zdobyciu przyłożenia zamiast kopania za jeden punkt zawodnicy ponownie wprowadzają piłkę w pole punktowe przeciwników. Celne kopnięcie do bramki (field goal) - 3 punkty Safety - 2 punkty - przewrócenie przez obronę zawodnika formacji atakującej będącego w posiadaniu piłki w jego własnym polu punktowym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza