sportowy24
  Gala Knockout Boxing Night 5. Szpilka vs Wach ZDJĘCIA +...

  Gala Knockout Boxing Night 5. Szpilka vs Wach ZDJĘCIA + RELACJA + WIDEO Sędziowski skandal. Szpilka rwał się do bójki z kibicami NA ŻYWO

  Zdjęcie autora materiału

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Szpilka - Wach na gali KBN5 w Gliwicach
  Artur Szpilka kontra Mariusz Wach. Ta walka była głównym punktem programu sobotniej gliwickiej gali Knockout Boxing Night 5
  1/131

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Arek Gola

  Artur Szpilka kontra Mariusz Wach. Ta walka była głównym punktem programu sobotniej gliwickiej gali Knockout Boxing Night 5. Zobaczcie relację, zdjęcia i wideo z gali KBN5 w Gliwicach.

  Knockout Boxing Night 5 LIVE  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  Zaczynamy od zakontraktowanego na sześć rund pojedynku wagi ciężkiej: Łukasz Różański - Eugen Buchmueller (Niemcy). 32-letni Polak jest niepokonany w 9 walkach, 8 z nich wygrał przez nokaut. Rekord Niemca to 13 wygranych (10 ko) i 3 porażki.
  Walka została zakończona błyskawicznie, w pierwszej rundzie. Buchmueller po kilku mocnych ciosach nie miał ochoty kontynuować pojedynku sygnalizując kontuzję. Odwrócił się plecami do Polaka i wypluł ochraniacz. Kibice taką postawę skwitowali gwizdami.

  - Nie spodziewałem się, że tak szybko ta walka się skończy. Kilka razy go trafiłem i to zadecydowało - stwierdził Różański. - Teraz przez dwa tygodnie odpocznę, bo jestem zmęczony po treningach, a potem postanowimy ze sztabem jaki będzie następny krok.

  Szpilka - Wach
  Kolejny pojedynek to waga półciężka: Marek Matyja - Remigiusz Wóz. Ten pierwszy ma na koncie 14 wygranych (6 KO), 1 remis i 1 porażkę, a drugi 11 wygranych (6 KO) i 3 porażki. Walkę zakontraktowano na sześć rund.
  Po mocnym początku Matyja trafił mocno Wóza i tuż przed końcem pierwszej rundy pięściarz Silesia Boxing był liczony. W drugiej rundzie tempo nieco spadło i nie doszło do żadnych znaczących wydarzeń, ale pełną kontrolę nad pojedynkiem miał Matyja. W trzecim starciu po kilku sierpowych uderzeniach Matyji sędzia przerwał pojedynek.

  - Cieszę się, że mogłem zaboksować na tej gali. Fajnie, że dostałem takiego przeciwnika. Był twardy i nie odpuszczał, ale wiedziałem, że go skończę i konsekwentnie realizowałem swój plan - powiedział zwycięzca.  Teraz czas na wagę średnią: Maciej Sulęcki - Jean Michel Hamilcaro (Francja). Polak stoczył do tej pory 27 walk, wygrał 26 (10 KO) i jedną przegrał. Francuz natomiast legitymuje się bilansem 25 wygranych (6 KO), 9 porażek i 3 remisy. Sulęcki liczy się w światowych rankingach i uznawany jest za polską nadzieję na duży sukces. Walkę zakontraktowano na dziesięć rund.
  Konfrontacja skończyła się w drugiej. Seria ciosów rzuciła Francuza na deski, a kolejne uderzenia skłoniły narożnik do rzucenia ręcznika.

  - Bardzo lubię walczyć w Polsce, bo to są magiczne pojedynki - stwierdził Sulęcki. - Czekam na informację, co dalej. Ja chcę wchodzić do ringu i zwyciężać, ale to wszystko należy do promotorów. Ja jestem tylko ringowym robotnikiem. Czuję jednak, że jestem coraz lepszy i moje miejsce jest wśród najlepszych na świecie. Ale z nikim nie boję się wychodzić do ringu.

  Następny pojedynek to boks olimpijski kobiet: Iza Rozkoszek - Alexas Kubicki. Ta druga przykuła uwagę strojem - spodenki były ozdobione złożoną z błyszczących pasów spódnicą. Zawodniczka Carbo Gliwice jest wschodzącą gwiazdą tego sportu. Po trzech rundach sędziowie - z racji Święta Niepodległości - ogłosili remis.

  Również w formule boksu amatorskiego, w wadze ciężkiej, zmierzyli się Bartłomiej Szczęsny i Karol Basista. W drugiej rundzie liny nie utrzymały Basisty i pięściarz Legii bez ciosu wypadł za ring! Pojedynek wygrał jednogłośne na punkty Basista, co publiczność podsumowała gwizdami.

  Jednym z najważniejszych pojedynków wieczoru było starcie o pas mistrzyni świata WBC wagi superpółśrednia: Ewa Piątkowska - Ornella Domini (Szwajcaria). Broniąca tytułu 34-letnia Polka stoczyła dotychczas dwanaście walk, z których wygrała 11 (4 KO) i jeden przegrała, natomiast pretendentka ma na koncie 13 zwycięstw (3 KO) i jedną porażkę. Pojedynek zakontraktowano na 10 rund. Piątkowska, nazywana Tygrysicą, na wadze była o 2 kilogramy cięższa od Szwajcarki.
  Domini okazała się słaba w defesywie, w drugiej rundzie na jej twarzy pojawiła się krew, a po jednym z prostych ciosów głowa odskoczyła jej w tył. Od czwartej rundy Szwajcarka zaczęła jednak odzyskiwać równowagę i trafiać Piątkowską, podbijając jej lewe oko i naruszając nos. W szóstym starciu Polka znów uruchomiła ciosy proste i przejęła inicjatywę. W końcówce dziewiątego starcia przewaga mistrzyni była już bardzo wyraźna, a Domini była rozbita. Po dziesięciu rundach sędziowie nie mieli wątpliwości punktując 100:90, 98:92, 99:91 dla Polki, która obroniła pas.

  O pas międzynarodowego mistrza Polski w wadze półcięzkiej zmierzyli się 28-letni Paweł Stępień i 37-letni Dmitry Suchocki (Rosja). Polak był niepokonany w 11 walkach (10 KO), natomiast jego rywal obok 23 wygranych (16 KO) miał 6 porażek. Walkę zakontraktowano na dziesięć rund. Zdecydowanym faworytem był dużo młodszy i wyższy o blisko dziesięć centymetrów Polak.
  Stępień od początku wykorzystywał wszystkie swoje atuty, ale w drugiej rundzie Rosjanin, mający w dorobku dwie walki o mistrzostwo świata, zdołał zadać dwa-trzy mocne ciosy. W końcówce trzeciego starcia Polak zrewanżował mu się jednak z nawiązką, jakby od niechcenia i potwierdził, że wszystko ma pod kontrolą. Nonszalancja została jednak surowo ukarana - w czwartym starciu Suchocki znienacka wystrzelił krótkim lewym sierpowym i Stępień padł na deski. Pierwsze liczenie w jego karierze stało się faktem. Rosjanin poczuł krew i po raz kolejny wpędził w tarapaty Polaka w ostatnich sekundach kolejnej rundy. Zwycięstwo zaczęło się Stępniowi wymykać z rąk. W siódmej rundzie Rosjanin zaczął tracić siły, ale wciąż konsekwentnie odpowiadał na każdy atak.Koniec nastąpił w dziewiątej rundzie, gdy po potężnym ciosie Rosjanin ukląkł, a sędzia przerwał walkę nie bacząc na słuszne protesty zawodnika, który zdecydowanie mógł kontynuować pojedynek.


  WALKA WIECZORU  29-letni Artur Szpilka (21 zwycięstw, 15 KO, 3 porażki) vs 39-letni Mariusz Wach (33 zwycięstwa, 17 KO, 3 porażki) zmierzyli się w Gliwicach w pojedynku o przedłużenie marzeń o duże i lukratywne pojedynki. Polska walka roku nie miała jednak żadnej formalnej stawki w postaci mistrzowskiego pasa. Została zakontraktowana na dziesięć rund (Wach oświadczył, że to obóz przeciwnika nie zgodził się na dwanaście). Przed pojedynkiem obaj toczyli wojnę psychologiczną, a Wach usiłował wyprowadzić Szpilkę z równowagi.
  Na wadze Wach wygrał zdecydowanie - 123 kg wobec 108,7 kg Szpilki. "Wiking" był jednak faworytem także ze względu na większą wszechstronność i większą odporność na ciosy.

  1. runda:
  Szpilka był aktywniejszy, ale Wach wyraźnie polował na mocny i czysty cios z prawej ręki. Obu brakowało precyzji, a Szpilka miał coś Wachowi do powiedzenia. Runda na remis.

  2. runda:
  Szpilka znów był szybszy, ale Wach po raz pierwszy złapał go na linach i trafił z prawej. W końcówce podkreślił ten akcent kolejnymi prostymi trafieniami. Runda dla Wacha.

  3. runda:
  Trener Andrzej Gmitruk domagał się, by Szpilka uderzał w tułów Wacha, ten jednak uparcie szukał trafień w głowę. "Wiking" walczył ze stoickim spokojem, licząc na wyczerpanie energii rywala. Szpilka zadał ostatnie uderzenie wyraźnie po gongu. Runda na remis.

  4. runda:
  Zaczęła się od trafienia z obu stron, ale gorzej wyszedł na tym Szpilka. Róźnica masy zrobiła swoje. Minutę przed końcem Szpilka znów oberwał z prawej ręki. W ostatniej akcji minimalnie zrewanżował się lewym sierpem. Runda na remis.

  5. runda:
  W przerwie trener Piotr Wilczewski zwrócił Wachowi uwagę, że Szpilka opuszcza już ręce i zaczyna pajacować. - Musisz to wykorzystać - stwierdził szkoleniowiec. Szpilka większość rundy boksował lepiej, ale w końcówce znów dostał mocne trafienie i wpadł w kłopoty w narożniku. Wyszedł z nich z ciosem. Wach był zbyt pasywny. Runda dla Szpilki.

  6. runda:
  Szpilka zaczął pajacować, opuścił ręce. Wach to wykorzystał i trafił go całą serią, ale nie na tyle precyzyjną, by skończyć walkę. - Co ty do cholery wyprawiasz?! - dramatycznie krzyczał Gmitruk do swojego podopiecznego. Runda dla Wacha.

  7. runda:
  Szpilka bardziej skoncentrowany, ale nie uniknął błędów. Wach jednak wygląda na bardziej zmęczonego. Runda na remis.

  8. runda:
  Szpilka wciąż aktywniejszy, a Wach zbyt mało precyzyjny. Kilka ciosów otrzymał, ale nie zrobiły na nim wrażenia. Wykazał jednak za mało energii w ataku. Runda dla Szpilki.

  9. runda:
  Cios za cios. Wach trafiał mocniej, Szpilka częściej. W momencie gongu też nastąpiła wymiana. Runda na remis. W tej walce wszystko jest jeszcze możliwe.

  10. runda:
  Wach zaczął agresywniej. Minutę przed końcem złapał Szpilkę potężnym ciosem i ten padł na deski. Po liczeniu z rozbitą twarzą próbował odrobić stratę i znów oberwał. Do końca rundy chwiał się na nogach, ale przetrwał. Runda dla Wacha dwoma punktami.

  Teraz wszystko zależy od sędziów. Dla nas wygrał Wach.

  Sędziowie punktowali: 97:93 dla Szpilki, 96:93 dla Wacha, 95:94 dla Szpilki.

  Na widowni burza gwizdów. Zwłaszcza pierwszy z wyników jest całkowitym nieporozumieniem.

  W hali trwają przepychanki, Szpilka zamiast do wywiadu rwie się do bójki pod ringiem.

  - Zabrakło mi jednej rundy, gdzieś ją przespałem. Mam nadzieję na rewanż. Byłem świetnie przygotowany - mówi w tym czasie Mariusz Wach.

  - Wygrałem tę walkę, do ostatniej rundy prowadziłem - twierdzi Szpilka. - Trochę się zmęczyłem, bo to duży chłop. Podniosłem ręce, ale świrowałem pawiana. Wygrałem i tyle. Nie wiem, o co tym ludziom chodzi.

  W hali trwa burza gwizdów i skandowanie "Złodzieje, złodzieje!" i "Mariusz Wach, Mariusz Wach!".  Przed galą  Mariusz Wach waży 123 kg, a Artur Szpilka 108,7 kg. Ich pojedynek będzie głównym punktem programu gali Knockout Boxing Night #5, która odbędzie się w Arenie Gliwice.

  To jedno z najciekawszych starć w polskim boksie zawodowym w ostatnim czasie. Obaj w swojej karierze stoczyli pojedynki o pasy mistrza świata wagi ciężkiej i obaj mają za sobą trudne przejścia. Artur Szpilka poniósł druzgocące porażki, natomiast Mariusz Wach wplątał się w aferę dopingową.

  Zdjęcia z ceremonii ważenia możecie zobaczyć TUTAJ

  Ich pojedynek został zakontraktowany na 10 rund. Przegrany przestanie się liczyć, zwycięzca będzie mógł marzyć o kolejnych dużych i lukratywnych walkach.

  -Z obaczymy najważniejszy w tym roku pojedynek na polskich ringach - zapowiada promotor Piotr Werner.

  Podczas gliwickiej imprezy odbędzie się także kilka innych ciekawych starć. Pasa mistrzyni świata będzie bronila Ewa Piątkowska.

  Transmisja telewizyjna na żywo od godziny 20.05 w TVP Sport i od 22.20 w TVP 1. Wyniki walk na bieżąco znajdziecie również na dziennikzachodni.pl  Knockout Boxing Night 5 Gliwice - PROGRAM WALK

  dwa pojedynki w boksie olimpijskim

  69,5 kg (limit umowny): Przemysław Zyśk - Igor Fanyan (Ukraina)

  junior ciężka: Marek Matyja - Remigiusz Wóz

  ciężka: Łukasz Różański - Eugen Buchmueller (Niemcy)

  średnia: Maciej Sulęcki - Jean Michel Hamilcaro

  superpółśrednia: Ewa Piątkowska - Ornella Domini (Szwajcaria) o pas WBC

  junior ciężka: Paweł Stępień - Dmitry Suchocki (Rosja) o międzynarodowe mistrzostwo Polski

  ciężka: Artur Szpilka - Mariusz Wach


  Obejrzyj, jak Mariusz Wach trenował przed pojedynkiem z Arturem Szpilką [WIDEO, ZDJĘCIA]  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Sport z kraju i ze świata

  Zobacz więcej na Sportowy24.pl

  Sporty walki zdjęcia

  Sporty walki wideo

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone