Galerie handlowe otwarte, szkoły zamknięte do świąt. Są nowe decyzje rządu i plany do stycznia 2021. Czy święta tylko w gronie domowników?

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Jest możliwe, że niektóre z obostrzenia zostaną poluzowane. Pojawiają się też i takie sugestie, że w okresie tuż przed świętami mogą jednak zostać zaostrzone Karolina Misztal
Jest nowy plan dotyczący obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa w Polsce. Co się zmieni? Wkrótce otwarte zostaną galerie handlowe. Nauczanie zdalne odbywać się będzie do świąt Bożego Narodzenia. Po przerwie świątecznej uczniowie będą mieć ferie, do 17.01.2020 roku. Co ze świętami i możliwością przemieszczania się? Co z restauracjami, hotelami i komunikacją? Rząd ogłasza nowe zasady!

Nowe obostrzenia od 28.11.2020 roku. Zamknięte szkoły do stycznia, otwarte galerie handlowe

 • Od przyszłej soboty (28.11.2020) placówki handlowe będą mogły działać w najwyższym reżimie sanitarnym. Będą kontrole przestrzegania przepisów.
 • Zamknięte pozostaną placówki kulturalne (m.in. kina, teatry) i branża fitness. Decyzja o ewentualnym otwarciu 27 grudnia.
 • Szkoły pozostaną zamknięte. Kolejne decyzje 23, 24 grudnia.
 • Ferie zimowe będą ograniczone do jednego terminu dla wszystkich województw. Premier chce ograniczyć wyjazdy feryjne, także za granicę. Rozpoczną się zaraz po przerwie świątecznej i potrwają do 15 stycznia.
 • Obostrzenia będą modyfikowane, na bazie bieżącej sytuacji epidemicznej (m.in. liczby dobowych zakażeń). Rząd przygotował warianty luzowania obostrzeń lub ich zaostrzania.
 • Pozostają ograniczenia dla transportu publicznego, gastronomii, branży hotelowej, zgromadzeń i spotkań.

Premier: "W ramach prac przygotowaliśmy trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji."

3 warianty obostrzeń. Czego dotyczą?

 • tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
 • etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
 • kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Zasady i restrykcje od 28 listopada do 27 grudnia

Sklepy w galeriach handlowych z reżimem sanitarnym - od 28.11.2020
Przywrócenie możliwości funkcjonowania sklepów i usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym
W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2.
Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w g. 10:00 – 12:00

Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia
Przerwa w nauce w całym kraju potrwa od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. i zastąpi dotychczasowe ferie zimowe. Będzie zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe.

Przemieszczanie się
dystans 1,5 m od innych osób;
ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Wydarzenia kulturalne i kina
Działalność zawieszona

Komunikacja zbiorowa
Ograniczenia liczby osób w transporcie publicznym:

 • 50% liczby miejsc siedzących, albo
 • 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Kult religijny

 • Ograniczenie liczby osób w kościołach - max. 1 os. na 15m2
 • obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Zgromadzenia i spotkania

 • W zgromadzeniu może uczestniczyć max. 5 osób.
 • Imprezy organizowane w domu - z udziałem max. 5 osób. Limit ten nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają.

Wesela, komunie i konsolacje
Zakaz organizacji

Targi i wydarzenia
Wyłącznie w formie online

Parki rozrywki
Działalność zawieszona

Edukacja
Nauczanie zdalne dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej.

Hotele
Działalność zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków.

Gastronomia
Wyłącznie „na wynos” i „na dowóz”

Salony fryzjerskie i kosmetyczne
Funkcjonowanie w reżimie sanitarnym – min. 1,5 m odległości między stanowiskami

Siłownie, kluby fitness i aquaparki
Działalność zawieszona

Współzawodnictwo i wydarzenia sportowe
Bez udziału publiczności

Obostrzenia zostaną zniesione? Premier przedstawi nowy plan w sobotę, 21.11.2020 r.

Konferencja premiera Mateusza Morawieckiego na żywo– Na razie na pewno do 29 listopada chcemy utrzymać ten stan regulacji zabezpieczających, jaki mamy w tej chwili. Rzeczywiście dzisiaj będziemy mieli takie spotkanie, naradę z panem premierem, na której podejmiemy decyzje, co dalej. Chcemy narzucić taką perspektywę planowania, tzn., żebyśmy wszyscy z wyprzedzeniem wiedzieli, co nas czeka – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus.

Jest prawdopodobne, że jeśli sytuacja epidemiczna się nie pogorszy, to możliwe będzie poluzowanie niektórych obostrzeń. Podczas czwartkowego, 19.11.2020 r. posiedzenia Rady Dialogu Społecznego premier powiedział, że w piątek lub w poniedziałek zostanie przedstawiony plan na najbliższych kilka miesięcy, ze szczególnym uwzględnieniem okresu świątecznego.

– Plan będzie odnosił się do tego, jak dzisiaj zamrożone branże mogłyby funkcjonować, jak handel ma funkcjonować, jak planujemy przed świętami zorganizować życie gospodarcze – mówił podczas czwartkowego posiedzenia RDS premier.

Rzecznik rządu w piątek poinformował natomiast, że konferencja premiera zaplanowana jest na sobotę, 21.11.2020 r..

Pojawiają się informacje, że możliwe byłoby otwarcie:

 • sklepów meblowych,
 • restauracji
 • i siłowni,

o ile nie będzie wzrostu liczby osób zakażonych.

Czytaj także

Będą kolejne obostrzenia?

Inni zaś spekulują, że rząd w krótkim, najbardziej newralgicznym okresie czasu będzie jednak chciał zaostrzyć restrykcje. Sugerują to słowa wicepremiera Gowina.

– Spodziewamy się, że w czasie świąt i w okresie przedświątecznych zakupów skala zakażeń wzrośnie – mówił podczas czwartkowego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wicepremier i minister rozwoju Jarosław Gowin.

Czytaj także

Boże Narodzenie. Jakie są zalecenia rządu? Będzie kwarantanna?

Minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla jednej z gazet powiedział, że będzie rekomendował Polakom pozostanie na święta w domach, z najbliższą rodziną.

– Nawet jeśli liczba zachorowań wkrótce się zmniejszy, zniesienie obostrzeń byłoby przedwczesne. Niestety, te święta Bożego Narodzenia będą przypominały tegoroczną Wielkanoc, którą świętowaliśmy w gronie najbliższych – stwierdził w wywiadzie dla „Super Expressu” minister zdrowia.

Godzina policyjna w Polsce? Czy może zostać wprowadzona?

Zbyt szybkie luzowanie restrykcji, jak powiedział minister zdrowia, może spowodować wysoką liczbę zachorowań.

Poza tym, jak wskazuje szef resortu zdrowia, cały czas ryzyko wprowadzenia kwarantanny narodowej jest bardzo duże.

– Mówienie, że nie ma ryzyka lockdownu, nie byłoby prawdą – powiedział Niedzielski.

Z kolei doktor Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej, w wywiadzie dla TOK FM radzi, aby w czasie świąt nie urządzać dużych rodzinnych spotkań i odłożyć na później podróże do rodziny mieszkającej w innej części kraju.

Czytaj także

Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Do kiedy zdalne nauczanie?

Pojawiły się też informacje dotyczące edukacji. Szkoły miałyby być zamknięte aż do końca przerwy świąteczno-noworocznej, czyli do 4 lub do 7 stycznia – miałyby zostać otwarte po święcie Trzech Króli. Według RMF FM, decyzji jeszcze nie ma, ale taki scenariusz jest w tej chwili rozważany przez ministrów.

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Wyjazd na ferie jednak możliwy?

Wideo

Komentarze 5

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wezwanie do przebudzenia. Lektor PL.

"Przedstawiam film, który wstrząśnie każdą myślącą osobą. Jest to produkcja kontrowersyjnego dziennikarza Alexa Jones'a, który opisuje drogę do NWO - nowego porządku świata. Film obnaża prawdę o współczesnym świecie. Dowiesz się między innymi jaki wpływ miała elita tego świata na wszystkie wojny światowe. W jaki sposób zdobyli władzę, jak się nazywają, co planują. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak ta grupa psychopatycznych ludzi wpływa na Twoje życie. Zapraszam."

https://www.cda.pl/video/21478645e

G
Gość
Słowa lekarza, można powiedzieć z pierwszej linii frontu:

"Lekarz UJAWNIA prawdę o „walce” rządu z COVID-19. Dr Radosław Czosnowski w wRealu24

Radosław Czosnowski jest ordynatorem oddziału medycyny paliatywnej szpitala powiatowego w Nowym Targu, w którym znajdują się tzw. oddziały „kowidowe”. Jest członkiem Okręgowej Rady Lekarskiej Okręgowej Izby Lekarskiej w Krakowie i delegatem na Krajowy Zjazd Lekarzy."

https://stowarzyszenierkw.org/spoleczenstwo/zdrowie/lekarz-ujawnia-prawde-o-walce-rzadu-z-covid-19-dr-radoslaw-czosnowski-w-wrealu24/
P
Piotr
20 listopada, 15:27, Jackowski:

20 listopada 2022 roku.

Polska zmaga się z szóstą falą pandemii koronawirusa, zarażonych zostało ponad 18 milionów osób, jest 950 tys. zmarłych, większość z powodu braku dostępu do lekarzy, a także z powodu COVID 19 i nowszej mutacji wirusa - COVID 21. Produkt krajowy brutto spadł o 20 %, po ogromnej suszy wiosną i latem w miastach wybuchają zamieszki o dostęp do żywności i wody pitnej. Po rozpadzie poprzedniego rządu, śmierci kilku wpływowych osób w tym byłego prezydenta, dwóch wicepremierów i szefa dotychczas rządzącej partii nie udało się przeprowadzić nowych wyborów. Kraj jest w anarchii, euro jest po 12 złotych. OD jutra w Warszawie mają byćwznowione dostawy wody pitnej.

20 listopada, 20:44, Gość:

"Konferencja niemieckich lekarzy o pandemii koronawirusa w Niemczech i na świecie polski lektor"

https://www.cda.pl/video/520269669

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-szwecja-wiara-w-odpornosc-stadna-zawiodla-rzad-wprowadza-restrykcje-6577948163722080a

G
Gość
20 listopada, 15:27, Jackowski:

20 listopada 2022 roku.

Polska zmaga się z szóstą falą pandemii koronawirusa, zarażonych zostało ponad 18 milionów osób, jest 950 tys. zmarłych, większość z powodu braku dostępu do lekarzy, a także z powodu COVID 19 i nowszej mutacji wirusa - COVID 21. Produkt krajowy brutto spadł o 20 %, po ogromnej suszy wiosną i latem w miastach wybuchają zamieszki o dostęp do żywności i wody pitnej. Po rozpadzie poprzedniego rządu, śmierci kilku wpływowych osób w tym byłego prezydenta, dwóch wicepremierów i szefa dotychczas rządzącej partii nie udało się przeprowadzić nowych wyborów. Kraj jest w anarchii, euro jest po 12 złotych. OD jutra w Warszawie mają byćwznowione dostawy wody pitnej."Konferencja niemieckich lekarzy o pandemii koronawirusa w Niemczech i na świecie polski lektor"

https://www.cda.pl/video/520269669

J
Jackowski

20 listopada 2022 roku.

Polska zmaga się z szóstą falą pandemii koronawirusa, zarażonych zostało ponad 18 milionów osób, jest 950 tys. zmarłych, większość z powodu braku dostępu do lekarzy, a także z powodu COVID 19 i nowszej mutacji wirusa - COVID 21. Produkt krajowy brutto spadł o 20 %, po ogromnej suszy wiosną i latem w miastach wybuchają zamieszki o dostęp do żywności i wody pitnej. Po rozpadzie poprzedniego rządu, śmierci kilku wpływowych osób w tym byłego prezydenta, dwóch wicepremierów i szefa dotychczas rządzącej partii nie udało się przeprowadzić nowych wyborów. Kraj jest w anarchii, euro jest po 12 złotych. OD jutra w Warszawie mają byćwznowione dostawy wody pitnej.

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3