Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańska Akademia Medyczna ma milion euro na walkę o płuca

Krzysztof Piotrkowski
Ubiegłoroczny Dzień Bez Papierosa przed słupskim Salusem.
Ubiegłoroczny Dzień Bez Papierosa przed słupskim Salusem. Fot. Kamil Nagórek
1400 palaczy w Pomorskiem umrze w tym roku na złośliwy nowotwór płuc i będzie to czarny rekord kraju. Zburz tę statystykę i skorzystaj z lekarskiej akcji antynikotynowej - pierwszej takiej w Polsce.

Zbadaj się

Zbadaj się

Chętni mogą zapisać się na stronie www.zbadajpluca.pl lub poprzez bezpłatną infolinię (dla telefonów stacjonarnych) 0800 000 050; z komórek - na płatny numer (058) 739 63 10.

Lekarze z Akademii Medycznej w Gdańsku napisali projekt, który uzyskał dotację w wysokości miliona euro. Za te pieniądze przebadają wszystkich chętnych mieszkańców województwa z grupy ryzyka (50-75 lat). Na razie - tylko w Akademii Medycznej. Za kilka miesięcy także w słupskim szpitalu.

- To badanie tomografem komputerowym o niskiej dawce promieniowania - mówi dr Robert Dziedzic, koordynator akcji. - Pozwoli wykryć zmiany nowotworowe pierwszego stopnia. W takim stadium choroby szansa na wyleczenie wynosi 90 procent.

Osoby, u których badania wykryją zmiany, zostaną skierowane na dodatkowe badania i zakwalifikowane do dalszego leczenia. Projekt zakłada też edukację

Przeszkolimy pielęgniarki i lekarzy pierwszego kontaktu; będą zachęcać pacjentów do badań. Pilotażowy projekt stanie się podstawą dla innych programów prewencyjnych w kraju. Został dofinansowany z Funduszu Norweskiego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Programu Gospodarczego.

Półtora tysiąca umiera

Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie i w Polsce. Co roku w kraju wykrywanych jest ponad 20 tys. nowych przypadków. Niestety, najwięcej osób choruje w naszym województwie, średnio 1400 rocznie, drugie tyle umiera.
Wśród kobiet częstość występowania tego nowotworu systematycznie wzrasta. Wśród chorych jest ponad 95 procent palaczy.

Objawy raka płuca chory zauważa dopiero w zaawansowanym stadium - kaszel, duszność, ból w klatce piersiowej, krwioplucie, utrata masy ciała. Dlatego przeżywa zaledwie 13 procent chorych, u których późno wykryto nowotwór. Ta wartość nie zmienia się od 40 lat!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza