Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie lotnisko wyemituje obligacje na rozbudowę

Wojciech Frelichowski [email protected] tel. (59) 848 81 00 Fot. Archiwum
Nowy terminal powstaje na zachód od istniejącego dworca lotniczego.
Nowy terminal powstaje na zachód od istniejącego dworca lotniczego.
Port Lotniczy w Gdańsku wyemituje obligacje o wartości 195 mln złotych, które zostaną przeznaczone na rozbudowę lotniska.

Obligacje zostaną wypuszczone dzięki porozumieniu gdańskiego Portu Lotniczego z bankiem Nordea oraz samorządami Gdańska i województwa pomorskiego.

- Dzięki tej umowie możemy pozyskać od banku środki potrzebne do realizacji programu inwestycyjnego i ostatecznie zamknąć finansowanie - mówi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Budowa nowego terminalu pasażerskiego gdańskiego lotniska, to część największego w historii tego obiektu programu inwestycyjnego przewidzianego na lata 2009-2015, którego wartość oszacowano na 396 mln złotych.

Czytaj także: Samolotem polecimy z Gdańska do Berlina

Nowy, trzykondygnacyjny budynek zostanie wykonany jako hala mieszcząca dwie strefy funkcjonalne: część związaną z płytą lotniska (airside), sortownię bagażu i poczekalnie oraz część związaną ze stroną miejską (landside) hale odpraw biletowo-bagażowych (odlotów), biura linii lotniczych, gastronomię i usługi. Ze starym terminalem nowy budynek będzie połączony łącznikiem na poziomie I piętra.

Jak wyjaśnia prezes Kloskowski umowa o wyemitowaniu obligacji zobowiązuje spółkę do podnoszenia kapitału zakładowego w przypadku braku wykupu obligacji przez emitenta. - Oznacza to, że w przypadku braku środków na wykup obligacji przez spółkę, wspólnicy, czyli województwo pomorskie i miasto Gdańsk obejmą nowe udziały w Porcie Lotniczym, a środki finansowe wynikające z niniejszego zobowiązania zostaną przeznaczone na wykup obligacji - dodaje prezes.

Czytaj także: Rośnie liczba pasażerów na gdańskim lotnisku

Cały proces pozyskania finansowania trwał dwa lata. Brało w nim udział 18 instytucji finansowych. - Przeżyliśmy w tym czasie światowy kryzys finansowy, kryzys Lotniczy, a także wybuch wulkanu. W tym czasie zlikwidowano też dwa polskie przedstawicielstwa banków zaproszonych do negocjacji- wylicza Tomasz Kloskowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza