Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zasiłek opiekuńczy 2020. Gdy zamykają przedszkole lub dziecko uczy się zdalnie, dostaniesz. Kto i kiedy może się o niego ubiegać? 30.11.2020

Magdalena Olechnowicz
Magdalena Olechnowicz
Zasiłek opiekuńczy w czasie koronawirusa. Gdy szkoła nagle przechodzi na nauczanie zdalne i dziecko musi zostać w domu, otrzymasz zasiłek opiekuńczy. Jednak dotyczy to tylko rodziców dzieci do lat 8. Co zrobić, aby go otrzymać? Wyjaśnia rzecznik ZUS.

Zasiłek opiekuńczy 2020

Zasiłek opiekuńczy przysługuje m. in. w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko. Zamknięcie placówki uznaje się nieprzewidziane, jeśli rodziców zawiadomiono o tym w terminie krótszym niż na 7 dni przed zamknięciem.

Można z tego uprawnienia skorzystać również, jeżeli placówka została zamknięta w sposób nieprzewidziany, ale pracuje zdalnie. Taka opieka sprawowana nad dzieckiem zdrowym, a to oznacza, że zasiłek przysługuje tylko do ukończenia przez nie 8 lat. Wiek dziecka liczy się do dnia poprzedzającego dzień jego ósmych urodzin.

- Prawo do zasiłku opiekuńczego mają osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym. Chodzi tu zarówno o ubezpieczenie obowiązkowe np. dla pracowników, jak i - jak to jest w przypadku prowadzących swoją działalność – ubezpieczenie dobrowolnie.

Zasiłek ten przysługuje na równi ojcu i matce dziecka. Wypłacany jest temu z rodziców, który zwróci się z wnioskiem o jego wypłatę. Zasiłek opiekuńczy tak samo jak zasiłek chorobowy wypłacany jest w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru składek, czyli najczęściej wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, którzy mogą dziecku zapewnić opiekę - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

W ciągu roku kalendarzowego zasiłek opiekuńczy na zdrowe dziecko przysługuje przez maksymalnie 60 dni. Jest to łączna liczba dni do wykorzystania przez oboje rodziców na wszystkie zasiłki opiekuńcze w danym roku kalendarzowym. Liczba ta nie zmienia się wraz liczbą będących pod opieką dzieci.

Jak złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy?

Wniosek o zasiłek opiekuńczy trzeba złożyć na druku Z-15A, do którego trzeba dołączyć co do zasady samodzielnie napisane oświadczenie o konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem z powodu nieprzewidzianego zamknięcia placówki.

Wskazane jest dołączenie informacji o zdalnym nauczaniu.

Wniosek należy złożyć u płatnika składek jeśli zatrudnia on powyżej 20 pracowników. Jeżeli płatnik składek zatrudnia nie więcej niż 20 pracowników, a także jeśli mamy własną działalność lub jesteśmy osobą współpracującą to wniosek składamy w placówce ZUS.

W przypadku, gdy zasiłek będzie wypłacany przez ZUS do wniosku trzeba dołączyć zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3 (w przypadku pracowników) albo ZUS Z-3a (w przypadku pozostałych ubezpieczonych).

Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Jest on całkowicie finansowany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nawet gdy wypłaca go pracodawca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza