Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Artykuł sponsorowany Motocontroler
Sprawdzanie samochodu przed zakupem nie jest łatwe. Aby tego dokonać, warto mieć przynajmniej podstawowe doświadczenie w tym temacie, szeroką wiedzę oraz podstawowe narzędzia, jak miernik grubości lakieru. Kiedy sprawdzamy dany samochód, zacznijmy właśnie od lakieru. Warto szukać szpachli i miejsc, gdzie mogło dojść do uszkodzeń podczas kolizji i wypadków.

Dodatkowo koniecznie jest sprawdzenie, czy samochód nie jest porysowany, czy były robione na nim jakieś blacharskie poprawki, a dodatkowo, czy nie znajdujemy na nim mniejszych lub większych ognisk rdzy.

Następne w kolejności powinny być opony. Warto sprawdzić ich rocznik oraz stan, nie bez znaczenia jest również obecna wysokość bieżnika. Jeżeli wysokość bieżnika jest mniejsza, niż 3-4 mm, konieczny będzie zakup nowych opon już teraz, co będzie dla nas dodatkowy kosztem już na starcie posiadania danego samochodu. Warto sprawdzić również, czy opony równomiernie się zużywają na danej osi – jeżeli będzie inaczej, oznacza to, że samochód może mieć problemy z geometrią, a same nierównomiernie zużyte opony, nadają się jedynie do utylizacji, więc niezależnie od ich wieku czy wysokość bieżnika, będą dla nas kolejnym kosztem na start.

Podczas oględzin wnętrz pojazdu, warto oceniać nie tylko jego zużycie, ale również to, czy wskazuje ono na to, że samochód ma faktycznie taki przebieg, jaki widzimy na desce rozdzielczej.

Następnie warto przejść do jazdy testowej. Podczas niej sprawdźmy, jak samochód się prowadzi, jak przyśpiesza oraz jak hamuje. Warto sprawdzić, jak wchodzą biegi oraz ocenić ogólne wrażenia z jazdy, jednocześnie nasłuchując, czy silnik nie daje oznak jakichś problemów czy nie generuje popularnego stukania.

Jazda testowa powinna nas zaprowadzić do ASO lub warsztatu, gdzie powinniśmy obejrzeć podwozie, oceniając jego stan oraz ilość rdzy.

Jak sprawdzić historię samochodu używanego?

Jeżeli chcemy kupić samochód używany, konieczne jest sprawdzenie również jego historii. Jeśli w tym temacie nie jesteśmy pewni, czy deklaracje sprzedającego są prawdziwe, warto sprawdzić i rozkodować numer VIN pojazdu – dzięki temu dowiemy się, jaki ostatni zarejestrowany przebieg ma dany samochód, czy był on zgłoszony jako skradziony oraz, czy brał udział w wypadkach i kolizjach, czy też nie, a jeśli tak, to gdzie i kiedy miały one miejsce, oraz jaka była szkoda podczas każdego z nich.

Gdzie sprawdzić samochód używany przed zakupem?

Samochody używane najczęściej sprawdzamy w ASO danej marki lub w okolicznych warsztatach mechanicznych. Jeżeli decydujemy się na zakup samochodu używanego w małym mieście, miasteczku lub na wsi, warto pamiętać, by nie decydować się na sprawdzanie samochodu w najbliższym warsztacie – specyfika takich miejsc sprawia, że mieszkańcy znają się tam doskonale, dzięki czemu prawdopodobnie sprzedający samochód i mechanik będą lepszymi lub gorszymi znajomymi – może to nie wpłynąć korzystanie na to, czy dostaniemy wszystkie prawdziwe informacje o samochodzie, czy też nie.

Firmy sprawdzające samochody używane dla klientów indywidualnych

Jeżeli samodzielnie nie mamy możliwości sprawdzenia samochodu używanego, nie znamy się na tym, nie mamy doświadczenia lub nie chcemy inwestować w sprzęt, który potem na pewno nie będzie nam już potrzebny, warto skorzystać z ofert takich firm, jak MotoControler, które sprawdzają samochody używane dla swoich klientów.

Jak to działa?

Naprawdę prosto, znajdujemy ogłoszenie, które nas interesuje, zgłaszamy się do wybranej firmy – jak MotoControler lub mobilEkspert - sprawdzającej samochody używane i wybieramy interesujący nas pakiet. Pracownik danej firmy, z danego regionu, już samodzielnie umawia się na oględziny, by ocenić stan pojazdu, i robi to tak szybko, jak to tylko jest możliwe.

Najczęściej w ciągu 48 godzin w ręce zamawiającego, drogą internetową, trafia dokładny raport, w skład którego wchodzą liczne zdjęcia i informacje techniczne, ale również opinie i przemyślenia samego sprawdzającego. Dzięki nim dowiemy się, czy zdaniem sprawdzającego, samochód faktycznie wydaje się mieć podawany stan licznika, czy raczej był on cofany. Sprawdzający samochód poinformuje nas również o tym, czy sprzedający próbował coś przed nim ukryć, czy nie – ze statystyk wynika, że stara się to robić aż 8 na 10 sprzedających samochody używane.

Na koniec każdy dostanie również jasną informację, czy zdaniem osoby sprawdzającej dany samochód używany, jego zakup w oferowanej cenie jest dobrym rozwiązaniem, czy też nie. Jest to idealna opcja dla osób, które pomimo zdjęć i informacji, będą miały problem z ocenieniem, czy ta inwestycja w praktyce jest dobrą okazją, czy nie.

Dodaj ogłoszenie