Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Gdzie zjeść, gdzie przenocować" nowa wystawa w Herbaciarni (wideo)

Wojciech Frelichowski [email protected]
Fotogramy są starannie opisane. Są nawet daty, kiedy kartki zostały wysłane.
Fotogramy są starannie opisane. Są nawet daty, kiedy kartki zostały wysłane. Kamil Nagórek
W Herbaciarni w słupskim Spichlerzu Richtera można obejrzeć ekspozycję o lokalach gastronomicznych i hotelowych, które istniały w mieście przed 1945 rokiem.

Wystawa nosi tytuł "Gdzie zjeść, gdzie przenocować". Składa się z prawie 50 kart pocztowych i pocztówek, których tematem są hotele, restauracje i lokale rozrywkowe działające w przedwojennym Słupsku.
Autorkami ekspozycji są Anna Brochocka i Beata Zgodzińska z Działu Historycz­no-Artystycznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

- Ta wystawa wpisuje się w cykl ekspozycji w Spich­lerzu Richtera, które były oparte na kartach pocztowych i pocztówkach. Dotyczyły one między innymi wykorzystywania faktu, że Słupsk leży nad rzeką czy też funkcjonowania poszczególnych budynków w Słupsku. Tym razem chcieliśmy zaprezentować odwiedzającym przedwojenną gastronomię i hotelarstwo - mówi Anna Brochocka.

Pocztówki, które posłużyły do przygotowania wystawy, podzielić można na dwie grupy. Pierwszą są widokówki prezentujące fragmenty miasta, a w nich budynki hoteli lub restauracji. Drugą są kartki reklamowe wydawane na zlecenie właścicieli lokali.

- Jedne z najciekawszych widokówek to kartki prezentujące menu restauracji. Są też pocztówki lokali już nieistniejących. Na przykład restauracji działającej przy słupskiej rzeźni - opowiada Anna Brochocka.
Jak informują autorki wystawy, wiele pocztówek i kart pocztowych dotyczących gastronomii i hotelarstwa opracowywano wówczas w schemacie. Na licu ukazywano bryłę budynku, okazałe wnętrza, rozległe ogrody, także suto zastawiane stoły, a niekiedy menu restauracji. Dodatkowo, najczęściej na odwrocie, pojawiało się nazwisko właściciela, adres hotelu oraz numer telefonu. Zachęcani do wysyłania tego rodzaju korespondencji goście hotelowi sami przyczyniali się do popularyzowania lokali.
Prezentowane w spich­lerzu kartki pocztowe i pocztówki nie są jednak oryginałami.

- Zdecydowaliśmy się na kserokopie ze względów praktycznych, bo te obrazy mogliśmy na tyle powiększyć, żeby były czytelniejsze, ale również ze względów bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że niektóre z pocztówek mają już ponad sto lat i można je prezentować tylko w odpowiednich warunkach - dodaje autorka ekspozycji.

Wystawa jest czynna codziennie do 1 września w godz. 10.30-21. Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza